Proč jste dali MS Rusům? A zpřísněte tresty pro dopující biatlonisty, píše Hamza IBU

ČTK ČTK
16. 1. 2017 10:52
Šéf českých biatlonistů Jiří Hamza napsal dopis IBU, vedení unie se jím bude zabývat v sobotu.
Jiří Hamza s Gabrielou Koukalovou
Jiří Hamza s Gabrielou Koukalovou | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Sobotní mimořádné zasedání výkonného výboru Mezinárodní biatlonové unie (IBU) v Anterselvě bude řešit ruskou dopingovou kauzu a také otevřený dopis předsedy českého svazu, který Jiří Hamza před týdnem vedení IBU odeslal. V něm požaduje razantní zpřísnění trestů pro podvodníky.

Hamza podle deníku MF Dnes žádá mimo jiné vyšší pokuty, až milion eur (27 milionů korun) pro federace za každého sportovce, který bude usvědčen z dopingu. Chce, aby v případě pozitivního nálezu byly na dva roky sníženy národní kvóty v závodech, aby IBU snížila finanční podporu federacím, aby sportovci s dopingovou minulostí nemohli na olympijské hry a mistrovství světa a žádá finanční kompenzace pro sportovce, které dopující soupeř připravil o medaili na ZOH nebo MS.

Hamza v dopise žádá také o vysvětlení, proč IBU nerespektovala doporučení Mezinárodního olympijského výboru, aby do Ruska nebyly přidělovány žádné vrcholné akce. Biatlonová unie přiřkla Ťumeni mistrovství světa v roce 2021, na které pod vedením Hamzy kandidovalo také Nové Město na Moravě.

Boje proti organizovanému dopingu v Rusku se aktivně účastní i samotní biatlonisté, kteří rovněž vyzvali IBU k ráznému řešení. Výzvu Michala Šlesingra a Martina Fourcada podepsalo více než 150 závodníků. Podle zprávy Světové antidopingové agentury WADA se organizovaný doping v Rusku týká i 31 biatlonistů včetně Olgy Viluchinové a Jany Romanovové, které už ale ukončily kariéru. Pokud jim bude doping prokázán, dodatečně by se posunuly na pódium v závodu štafet na OH v Soči původně čtvrté Češky.

Vedení IBU v minulých dnech uvedlo, že pokud se podezření z rozsáhlého dopingu mezi ruskými biatlonisty potvrdí, zváží vyloučení celé reprezentace ze Světového poháru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Teroristé Islámského státu se snaží osvobodit spolubojovníky, s Kurdy bojují čtvrtým dnem

V severovýchodní Sýrii v neděli již čtvrtým dnem pokračovaly boje mezi kurdskými jednotkami, které podporují USA, a radikály z teroristické organizace Islámský stát. Asi stovka teroristů ve čtvrtek večer zaútočila v Hasace na věznici a snažila se z ní osvobodit své spolubojovníky. Podle exilové Syrské organizace pro liská práva od začátku útoku přišlo o život nejméně 84 členů Islámského státu a 45 členů kurdských sil, včetně vězeňských dozorců. Agentura AFP informovala také o sedmi zabitých civilistech.

Ve věznici, na kterou teroristé zaútočili, je podle Syrské organizace pro liská práva 3500 osob podezřelých z členství v Islámském státu, včetně několika vůdců této teroristické organizace. Média tento útok radikálů označují za nejrozsáhlejší od územní porážky Islámského státu v Sýrii před třemi lety.

Kurdským složkám se podle Syrské organizace pro liská práva podařilo dopadnout stovky uprchlých radikálů, ale někteří jsou stále na útěku. Kurdské síly zároveň věznici obklíčily a bojují o přilehlou čtvrť. Kvůli násilnostem z oblasti uprchlo mnoha civilistů.

Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy koalice dnes uvedla, že jednotkám pod vedením Kurdů za přispění koaličních zpravodajských informací a náletů podařilo hrozbu potlačit. Několik desítek radikálů se však podle agentury AP zabarikádovalo v severním křídle věznice a přilehlých budovách, odkud na kurdské oddíly dál střílejí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V bavorských Alpách našli tělo mrtvého Čecha, zemřel zřejmě nešťastnou náhodou

Lyžař našel v sobotu na hoře Wendelstein v bavorských Alpách tělo 41letého muže. Podle bavorské policie je mrtvým český občan, který dlouhodobě žil v hornobavorském okrese Starnberg. Vyšetřovatelé předpokládají, že zemřel nešťastnou náhodou.

Lyžař tělo muže objevil na severním svahu hory Wendelstein, která leží jihovýchodně od Mnichova a ční do výšky 1838 metrů nad mořem. Příčinou mužovy smrti byla podle policie nejspíš nešťastná náhoda. Stopy cizího zavinění se nenašly. Přesná příčina úmrtí ale není jasná. Vyšetřovatelé proto hledají případné svědky neštěstí.

Tělo muže museli podle policie do údolí dostat "za velmi nepříznivých podmínek" speciálně vycvičení horští záchranáři. Na akci se jich podílely přes tři desítky.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tchaj-wan ohlásil další velké narušení své vzdušné obranné zóny Čínou

Tchaj-wan v neděli ohlásil největší narušení své vzdušné obranné zóny ze strany Číny od října, uvedla agentura Reuters. Do blízkosti ostrova se podle tchajwanského ministerstva obrany vydalo 39 čínských letounů. Tchaj-pej jako varování vyslala do vzduchu stíhačky a pro monitorování čínských strojů nasadila systémy raketové obrany.

Tchaj-wan si na přelety čínských vojenských strojů poblíž ostrova stěžuje opakovaně již přes rok. Čínská letadla se často vydávají do blízkosti Prataských ostrovů, strategické lokality v Jihočínském moři, na kterou si Tchaj-wan činí nárok. Čínské stroje se podle tchajwanského ministerstva pohybovaly v okolí Prataských ostrovů i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy