Proč jste dali MS Rusům? A zpřísněte tresty pro dopující biatlonisty, píše Hamza IBU

ČTK ČTK
16. 1. 2017 10:52
Šéf českých biatlonistů Jiří Hamza napsal dopis IBU, vedení unie se jím bude zabývat v sobotu.
Jiří Hamza s Gabrielou Koukalovou
Jiří Hamza s Gabrielou Koukalovou | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Sobotní mimořádné zasedání výkonného výboru Mezinárodní biatlonové unie (IBU) v Anterselvě bude řešit ruskou dopingovou kauzu a také otevřený dopis předsedy českého svazu, který Jiří Hamza před týdnem vedení IBU odeslal. V něm požaduje razantní zpřísnění trestů pro podvodníky.

Hamza podle deníku MF Dnes žádá mimo jiné vyšší pokuty, až milion eur (27 milionů korun) pro federace za každého sportovce, který bude usvědčen z dopingu. Chce, aby v případě pozitivního nálezu byly na dva roky sníženy národní kvóty v závodech, aby IBU snížila finanční podporu federacím, aby sportovci s dopingovou minulostí nemohli na olympijské hry a mistrovství světa a žádá finanční kompenzace pro sportovce, které dopující soupeř připravil o medaili na ZOH nebo MS.

Hamza v dopise žádá také o vysvětlení, proč IBU nerespektovala doporučení Mezinárodního olympijského výboru, aby do Ruska nebyly přidělovány žádné vrcholné akce. Biatlonová unie přiřkla Ťumeni mistrovství světa v roce 2021, na které pod vedením Hamzy kandidovalo také Nové Město na Moravě.

Boje proti organizovanému dopingu v Rusku se aktivně účastní i samotní biatlonisté, kteří rovněž vyzvali IBU k ráznému řešení. Výzvu Michala Šlesingra a Martina Fourcada podepsalo více než 150 závodníků. Podle zprávy Světové antidopingové agentury WADA se organizovaný doping v Rusku týká i 31 biatlonistů včetně Olgy Viluchinové a Jany Romanovové, které už ale ukončily kariéru. Pokud jim bude doping prokázán, dodatečně by se posunuly na pódium v závodu štafet na OH v Soči původně čtvrté Češky.

Vedení IBU v minulých dnech uvedlo, že pokud se podezření z rozsáhlého dopingu mezi ruskými biatlonisty potvrdí, zváží vyloučení celé reprezentace ze Světového poháru.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy