Problémy biatlonistů. Tři zkušené Čechy trápí zdraví, Vítkové se špatně dýchá

av av
4. 10. 2019 10:30
Biatlonová reprezentace má před sebou dlouhé soustředění v dějišti příštího světového šampionátu, italské Anterselvě. Do Jižního Tyrolska ale některé české hvězdy odcestují se zdravotními obtížemi.
Veronika Vítková.
Veronika Vítková. | Foto: Petr Slavík, Český biatlon

Ondřej Moravec se dostal z nejhoršího. Poté, co jeho tělo v půlce května napadl cytomegalvirus a způsobil mu zánět jater, zažil těžké týdny. Trénovat mohl jen střelbu, nabral velké tréninkové manko a musel poměrně zásadně upravit jídelníček, z něhož prakticky vymizelo maso. 

Postupně ale začal znovu trénovat a podle posledních zpráv se definitivně vrací do normálního režimu. 

"Už se pouští i do závodního tempa. Nic mu nebrání, aby chodil tréninky s ostatními," uvedl pro web biatlon.cz trenér Zdeněk Vítek.

Mírnou komplikaci znamenalo pro pětatřicetiletého závodníka jen nachlazení, ke kterému nyní musí přistupovat se zvýšenou opatrností. Proto vynechal část fyzických testů na konci září v Jablonci nad Nisou. 

Další dva zkušení Češi se momentálně potýkají s výraznějšími problémy. Michal Šlesingr netrénoval s reprezentací v oberhofském tunelu a vynechal i jablonecké testy. Šestatřicetiletý biatlonista má potíže s dutinami. 

Do Anterselvy, kde muži zahájí více než dvoutýdenní soustředění už v pondělí 7. října, ale odcestuje.

Mimochodem, na tradiční italskou biatlonovou destinaci má skvělé vzpomínky. Právě tam totiž zažil před dvanácti lety sladký průlom do světové špičky. V den svých čtyřiadvacátých narozenin tam v rámci sprintu mistrovství světa neminul ani jediný terč a prohrál jen s legendárním Norem Ole Einarem Björndalenem.

Stoprocentní v tuto chvíli není ani Veronika Vítková. Třicetileté stálici národního týmu se špatně dýchá. Jablonecké testy vynechala a běhá po vyšetřeních. 

"Pořád to není ono, dostává se postupně do své pohody. Je schopná trénovat, ale ne v těch nejvyšších intenzitách," informoval pro svazový web asistent trenéra žen Jiří Holubec.

Biatlonistky trénovaly na konci září v Novém Městě na Moravě, do Itálie se přesunou až v polovině příštího týdne, tři dny po svých mužských kolezích.

Na testech, které spočívaly v jízdě na pásu, střeleckém testu a dvacetiminutovém výběhu do kopce podle Holubce všechny reprezentantky uspěly lépe než v červnu.

Do Anterselvy celá reprezentace cestuje z logických důvodů. "Je dobré střílet tam, kde bude mistrovství světa, přestože v zimě budou podmínky jiné. Spíš jde o to zvykat si na vyšší nadmořskou výšku," vysvětlil Holubec.

Sezona Světového poháru začíná 30. listopadu ve švédském Östersundu, světový šampionát pod vrcholy Dolomit pak 13. února.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy