Poběží české biatlonistky opět jako švédský vítr? Na sobotní sprint se těší i Moravec

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
3. 12. 2016 7:01
Biatlonový kolotoč světového poháru se o víkendu naplno roztáčí. Ve švédském Östersundu jsou v sobotu na programu sprinty mužů i žen. Čeští reprezentanti mají co napravovat, dívky navíc mohou čerpat ze skvělých běžeckých časů z vytrvalostního závodu.
Gabriela Koukalová měla ve vytrvalostním závodě druhý běžecký čas
Gabriela Koukalová měla ve vytrvalostním závodě druhý běžecký čas | Foto: Petr Slavík, Český biatlon

Östersund - Někdo bojuje s rychlostí střelby, někdo s během, někdo s vlastní hlavou. Vytrvalostní závody českým biatlonistům a biatlonistkám odhalily spoustu slabin, které po dlouhé přípravě na první zastávce Světového poháru v Östersundu mají. Odladit je mohou v sobotních sprintech, kde budou hodně důležité běžecké časy a ty měly především české dívky zatím skvělé.

Mužský i ženský biatlonový tým v jejich vytrvalostních disciplínách trápila střelba, ale díky solidní běžecké formě se Veronika Vítková podívala solidní deváté místo a Gabriela Koukalová i přes pro ni až neuvěřitelných sedm chyb zachránila alespoň 17. pozici. Loňská vítězka velkého křišťálového gólu měla dokonce druhý nejrychlejší běžecký čas.

"Mám velkou radost z běhu, vím, že nadále se o něho budu moci opřít. Ve střelbě jsem trochu doplatila na to, že jsem nejprve trénovala její zrychlení, pak jsem se kvůli nejistotě vrátila ke svému rytmu. A teď jsem bohužel někde na půl cesty. Až si to sedne, věřím, že se to projeví i na výsledcích," cituje Koukalovou web českého biatlonu.

A proč by si to nemohlo sednout právě u sprintu Něco podobného by si přála Vítková, kterou na střelnici neustále trápí ležka, ale ve středu byla osmou nejlepší běžkyní.

"Nejdřív musím říct, že trať byla opravdu hodně těžká, hluboká, ledovatá. Museli jsme si hodně hlídat, kudy jedeme, protože se tvořily ledové plotny. Jinak podle osmého běžeckého času to snad nebylo špatné. V běhu jsem se cítila dobře už ve štafetě a jsem ráda, že i teď se mi ty pocity potvrdily," uvedla na to konto.

Na 7,5kilometrové trati by ovšem klidně mohly zazářit jiné Češky, než od který se to očekává. Evě Puskarčíkové to na trati sice nijak zvlášť nejelo, ale tři ze čtyř položek odstřílela čistě. Hlavně první ležku i stojku. Což, kdyby ve sprintu zopakovala, by ji mohlo vynést vysoko. A motivovat ji může i zajeté celkové patnácté místo.

"Patnácté místo v ´dlouhým´ je můj nejlepší výsledek na této trati a jeden z nejlepších v kariéře. Opravdu dost a tak hezky mě to navnadilo," přiznala.

Moravec: Poučím se ze čtvrtečních chyb

Lucie Charvátová se na střelnici sice nepotkala s přesností, ale ve středu na ní byla třetí nejrychlejší, což je přesně v duchu letní přípravy, kterou trenéři nastavili na zrychlení střelby. A k tomu přidala i 12. běh. To jsou dobré předpoklady pro sprint.

Mnohem hůře na tom byli v prvním individuálním závodu čeští muži. Nejlépe si vedl Ondřej Moravec, který skončil 17. a sám ví, že má v sobotu co napravovat.

"Máme za sebou první individuální start a před sebou ještě další dva závody, které mohou být úplně jiné. Jsou tady dvě, tři desítky vlčáků, kteří mají na to bojovat o pódium. Na mně teď je, abych se poučil ze čtvrtečních chyb a v sobotu s tím něco smysluplného udělal." těší se na nápravu Moravec.

Zajímavé určitě bude i to, jak si tentokrát povede Michal Šlesingr, který měl ve čtvrtek alespoň sedmý běžecký čas. Michal Krčmář si zase bude chtít spravit chuť poté, co na vytrvalostní distanci nedosáhl ani na body.

Sobotní program začíná sprintem biatlonistek v 11:45 (na Aktuálně.cz online reportáž) a biatlonisté startují ve 14:45 (online reportáž). Oba závody vysílá živě stanice ČT Sport.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Mezi prioritami evropského předsednictví vidí Bek kyberbezpečnost, odlesňování a svobodu médií

Mezi tématy českého předsednictví v Radě EU by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.

"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy