Hvězdná Domračevová končí kariéru. Björndalenova manželka se chce věnovat rodině

Sport Sport
25. 6. 2018 14:29
Běloruská biatlonistka Darja Domračevová v pondělí oznámila, že končí s aktivní závodní kariérou. Brzy dvaatřicetiletá manželka Ole Einara Björndalena během ní získala šest olympijských medailí a sedm cenných kovů z mistrovství světa. Domračevová končí z rodinných důvodů, společně s Bojörndalenem mají dcerku Xenii, o kterou chce Běloruska naplno pečovat. "Je mi líto, ale nenašla jsem způsob, jak zkombinovat sport a výchovu naší dcerky," uvedla na tiskové konferenci.
Darja Domračevová
Darja Domračevová | Foto: ČTK

Minsk - Jen několik měsíců po svém manželovi Ole Einarovi Björndalenovi ukončila kariéru Darja Domračevová.

Čtyřnásobná olympijská šampionka, které dohromady na mistrovstvích světa a olympiádách získala třináct medailí, své rozhodnutí oznámila na tiskové konferenci v Minsku.

"Je mi líto, ale nenašla jsem způsob, jak zkombinovat sport a výchovu naší dcerky," uvedla před novináři brzy dvaatřicetiletá běloruská reprezentantka. Dcera Xenie se Björndalenovi a Domračevové narodila v říjnu 2016, svatba byla jen o pár měsíců dříve.

Po mateřské dovolené se Domračevová k biatlonu vrátila ještě pro olympijskou sezonu 2017-18. V Pchjongčchangu získala dvě medaile a dalších šest vítězství přidala ve Světovém poháru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy