Po 20 titulech mistra světa a osmi zlatých z her konec. Björndalen jen těžko zadržoval slzy

Aktualizováno 3. 4. 2018 12:30
Nejúspěšnější závodník biatlonové historie Ole Einar Björndalen oznámil na tiskové konferenci, že oficiálně končí kariéru.
Ole Einar Björndalen
Ole Einar Björndalen | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Oslo - Norský biatlonista Ole Einar Björndalen ukončil ve čtyřiačtyřiceti letech kariéru, během níž získal mimo jiné osm zlatých olympijských medailí a 20 titulů mistra světa. Nejúspěšnější závodník biatlonové historie to oznámil na tiskové konferenci s tím, že ho k definitivnímu rozhodnutí vedly především zdravotní a rodinné důvody.

"Radost (z biatlonu) a motivace jsou pořád tady, to dobře víte, rád bych ještě pár let pokračoval, ale tohle byla poslední sezona," řekl očividně dojatý Björndalen, jenž jen těžko zadržoval slzy. Přiznal, že ho v posledním roce trápil nepravidelný srdeční rytmus a prodělal několik záchvatů. "Na léčbu jsem ale reagoval dobře a měl jsem skvělou péči od mého lékařského týmu," dodal.

Dort, který Bojörndalen krájel na rozlučkové tiskové konferenci
Dort, který Bojörndalen krájel na rozlučkové tiskové konferenci | Foto: Reuters

O odchodu legendárního Nora, jenž se dokázal prosadit i mezi běžci specialisty, se spekulovalo už delší dobu. Především poslední sezona se mu totiž nevydařila podle představ. V hodnocení Světového poháru, v němž čekal na výhru od prosince 2015, obsadil 43. místo a nedostal se ani do norské nominace na olympijské hry v Pchjongčchangu.

S celkem 13 olympijskými medailemi byl Björndalen do letoška nejúspěšnějším účastníkem zimních her. V Pchjongčchangu ho ale překonala krajanka Marit Björgenová, která má nyní z běhu na lyžích 15 cenných kovů.

Šestinásobný celkový vítěz Světového poháru, který od svého debutu v SP v roce 1993 vyhrál 94 závodů, zatím neoznámil, zda u sportu v nějaké roli zůstane i nadále. Předseda Mezinárodní biatlonové unie IBU Anders Besseberg ho v minulosti označil za svého možného nástupce. Dvaasedmdesátiletý Nor, který je hlavou světového biatlonu od roku 1992, v březnu oznámil, že na zářijovém kongresu nebude usilovat o znovuzvolení.

Zatím se Björndalen hodlá věnovat rodině. S běloruskou biatlonistkou Darjou Domračevovou, s níž se v roce 2016 oženil, vychovává dceru Xenii.