Pečlivě střežená i mlčící královna. Koukalová o olympijské budoucnosti promluví až v polovině ledna

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
22. 12. 2017 6:24
Gabriela Koukalová se stala první biatlonistkou, která vyhrála v anketě Sportovec roku. Otázkám na svou budoucnost se ale vyhnula.
Královnou českých sportovců je letos Gabriela Koukalová | Video: Erika Šedivá

Praha - Asi málokterý z dosavadních 59 vítězů ankety Sportovec roku řekl médiím v minulosti tak málo jako právě ten, respektive ta letošní. Biatlonistka Gabriela Koukalová vystřídala na českém sportovním trůnu judistu Lukáše Krpálka, ale kvůli bolavým lýtkům, která ji trápí už půl roku, nemá tu nejlepší náladu.

Budoucnost je pro ni v tuhle chvíli nejasná a povídání o prožitém posledním půlroku nepříjemné. Zatímco na jaře zářila štěstím - přivezla si kompletní sbírku medailí z mistrovství světa, byla druhá v celkového hodnocení Světového poháru a přidala dva malé křišťálové glóby -, od června nemůže pořádné trénovat a tím pádem ani závodit. To všechno v době, kdy se kvapem blíží olympijské hry. 

Vzhledem k tomu, že tradiční česká biatlonová jednička se od začátku prosince připravuje individuálně mimo reprezentační tým a informací o jejím zdravotním stavu či aktuálním tréninkovém vytížení je pramálo, v hlavách fanoušků i odborníků se to tak těsně před Vánocemi hemží různými otázkami.

Odpověď na ně ale jen tak nedostanou. Účast Koukalové na tradiční tiskové konferenci nominované první desítky na Sportovce roku v pražském hotelu Hilton, která tradičně předchází slavnostnímu ceremoniálu, vyhlíželi novináři marně.

Jablonecká rodačka se zjevila v sále v běloskvoucích šatech až těsně před živým přenosem. Stihla se pozdravit s ostatními sportovci, prohodit pár slov s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem a pak se po boku svého manžela Petra Koukala usadila, aby mohla sledovat program na pódiu.

Na něj se dostala rovnou dvakrát, když si přišla pro cenu věnovanou nejlepší ženě v pořadí sportovců za rok 2017 a pak i pro korunku za celkové vítězství. Na otázku moderátora Libora Boučka "jak se má" nejprve odpověděla s úsměvem. "Asi hodně lidí překvapím, ale dobře," prohlásila.

Po převzetí první skleněné trofeje si už ale drobnou poznámku ke své trvající krizi neodpustila. "Chtěla bych poděkovat všem fanoušků, kteří mě podporují, ale i nefanouškům, kteří mě hlavně v poslední době kritizují a posílají nemilé zprávy. Vám vděčím za to, že se ze mě za těch posledních pár let stává silnější osobnost než dřív," uvedla Koukalová.

O pár minut později už s křišťálovou korunkou v náručí zase rozdávala úsměvy. Sama prý anketu Sportovec roku nebere příliš vážně, protože míchá jablka a hrušky, proto chtěla cenu rozbít a podělit střepy všechny sportovce.

"Nakonec to neudělám, protože by se to asi nehodilo. Dám ji svojí mamince, která pro mě byla celoživotní vzor. Po sportovní i lidské stránce. Mami, nebul," vzkázala dojaté bývalé běžkyni na lyží Gabriele Soukalové do hlediště. 

Poté už Koukalová vyrazila mezi novináře pečlivě střežená manželem Petrem, který ji doprovodil až ke stolku, kde se usadila za mikrofon. O pár minut později si ji od něj zase vyzvedl, aby mohli společně zmizet v útrobách hotelu.

"V polovině ledna bude vydáno prohlášení a uvidí se, jak to bude s olympijským startem Gabriely Koukalové. Do poloviny ledna proto poprosíme o klid a čas na přípravu," upozornil žurnalisty v zastoupení za českou šampionku moderátor závěrečné tiskové konference Michal Dusík s tím, aby se ptali jen na věci kolem čtvrtečního večera.

"Už jednou jsem získala malý glóbus v posteli, aniž bych závodila, tak tohle je taková druhá cena z postele. Každé ocenění je pozitivní pecka a dodá motivaci. Vážím si toho a doufám, že to není poslední slovo, co jsem ve své sportovní kariéře řekla a budu to moci potvrdit dalšími výsledky," dodala alespoň na závěr sama Koukalová.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy