Pečlivě střežená i mlčící královna. Koukalová o olympijské budoucnosti promluví až v polovině ledna

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
22. 12. 2017 6:24
Gabriela Koukalová se stala první biatlonistkou, která vyhrála v anketě Sportovec roku. Otázkám na svou budoucnost se ale vyhnula.
Královnou českých sportovců je letos Gabriela Koukalová | Video: Erika Šedivá

Praha - Asi málokterý z dosavadních 59 vítězů ankety Sportovec roku řekl médiím v minulosti tak málo jako právě ten, respektive ta letošní. Biatlonistka Gabriela Koukalová vystřídala na českém sportovním trůnu judistu Lukáše Krpálka, ale kvůli bolavým lýtkům, která ji trápí už půl roku, nemá tu nejlepší náladu.

Budoucnost je pro ni v tuhle chvíli nejasná a povídání o prožitém posledním půlroku nepříjemné. Zatímco na jaře zářila štěstím - přivezla si kompletní sbírku medailí z mistrovství světa, byla druhá v celkového hodnocení Světového poháru a přidala dva malé křišťálové glóby -, od června nemůže pořádné trénovat a tím pádem ani závodit. To všechno v době, kdy se kvapem blíží olympijské hry. 

Vzhledem k tomu, že tradiční česká biatlonová jednička se od začátku prosince připravuje individuálně mimo reprezentační tým a informací o jejím zdravotním stavu či aktuálním tréninkovém vytížení je pramálo, v hlavách fanoušků i odborníků se to tak těsně před Vánocemi hemží různými otázkami.

Odpověď na ně ale jen tak nedostanou. Účast Koukalové na tradiční tiskové konferenci nominované první desítky na Sportovce roku v pražském hotelu Hilton, která tradičně předchází slavnostnímu ceremoniálu, vyhlíželi novináři marně.

Jablonecká rodačka se zjevila v sále v běloskvoucích šatech až těsně před živým přenosem. Stihla se pozdravit s ostatními sportovci, prohodit pár slov s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem a pak se po boku svého manžela Petra Koukala usadila, aby mohla sledovat program na pódiu.

Na něj se dostala rovnou dvakrát, když si přišla pro cenu věnovanou nejlepší ženě v pořadí sportovců za rok 2017 a pak i pro korunku za celkové vítězství. Na otázku moderátora Libora Boučka "jak se má" nejprve odpověděla s úsměvem. "Asi hodně lidí překvapím, ale dobře," prohlásila.

Po převzetí první skleněné trofeje si už ale drobnou poznámku ke své trvající krizi neodpustila. "Chtěla bych poděkovat všem fanoušků, kteří mě podporují, ale i nefanouškům, kteří mě hlavně v poslední době kritizují a posílají nemilé zprávy. Vám vděčím za to, že se ze mě za těch posledních pár let stává silnější osobnost než dřív," uvedla Koukalová.

O pár minut později už s křišťálovou korunkou v náručí zase rozdávala úsměvy. Sama prý anketu Sportovec roku nebere příliš vážně, protože míchá jablka a hrušky, proto chtěla cenu rozbít a podělit střepy všechny sportovce.

"Nakonec to neudělám, protože by se to asi nehodilo. Dám ji svojí mamince, která pro mě byla celoživotní vzor. Po sportovní i lidské stránce. Mami, nebul," vzkázala dojaté bývalé běžkyni na lyží Gabriele Soukalové do hlediště. 

Poté už Koukalová vyrazila mezi novináře pečlivě střežená manželem Petrem, který ji doprovodil až ke stolku, kde se usadila za mikrofon. O pár minut později si ji od něj zase vyzvedl, aby mohli společně zmizet v útrobách hotelu.

"V polovině ledna bude vydáno prohlášení a uvidí se, jak to bude s olympijským startem Gabriely Koukalové. Do poloviny ledna proto poprosíme o klid a čas na přípravu," upozornil žurnalisty v zastoupení za českou šampionku moderátor závěrečné tiskové konference Michal Dusík s tím, aby se ptali jen na věci kolem čtvrtečního večera.

"Už jednou jsem získala malý glóbus v posteli, aniž bych závodila, tak tohle je taková druhá cena z postele. Každé ocenění je pozitivní pecka a dodá motivaci. Vážím si toho a doufám, že to není poslední slovo, co jsem ve své sportovní kariéře řekla a budu to moci potvrdit dalšími výsledky," dodala alespoň na závěr sama Koukalová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy