Hvězda biatlonu přišla o iluze: Olympiáda je falešná, do Číny jsem nechtěla dvojnásob

av av
18. 5. 2020 17:45
Olympijské hry byly pro Lauru Dahlmeierovou celoživotním sportovním snem. Když se jich ale před dvěma lety dočkala, zažila zklamání, jehož hořkost nepřebil ani zisk dvou zlatých a jedné bronzové medaile.
Gabriela Koukalová a Laura Dahlmeierová. Velké rivalky, které předčasně ukončily kariéry.
Gabriela Koukalová a Laura Dahlmeierová. Velké rivalky, které předčasně ukončily kariéry. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Právě tato nečekaná, ale o to nekompromisnější ztráta iluzí byla jedním ze střípků vedoucích k zásadnímu rozhodnutí. Německá biatlonová superhvězda ukončila profesionální kariéru už po loňské sezoně, v pouhých pětadvaceti letech.

O svém myšlenkovém podhoubí, na jehož základě se vzdala nemalé šance stát se jednou z nejlepších biatlonistek historie, se Dahlmeierová před nedávnem rozpovídala pro německý deník sport.de.

"Vždycky mi bylo jasné, že biatlon nebude v mém životě věčně. A po Pchjongčchangu mi bylo jasné, že už nikdy nepojedu na olympiádu," prohlásila v rozhovoru.

Na hrách v Jižní Koreji Němka zářila. Ovládla sprint, zlato si na krk pověsila i po stíhacím závodě. Ve vytrvalostním klání přidala do své sbírky bronz. Sportovně zajela "dokonalé závody", jak sama říká. Jinak jí ale obří sportovní svátek nijak neučaroval, naopak.

"Olympiáda je nejlepším a největším vrcholem, když se na ni podíváte zvenku. Když ji zažijete, je úplně jiná, než jste si představovali. Tak nějak falešná," podotkla Dahlmeierová.

Sice byla vděčná, že si účastí i medailovou žní splnila velké sny, uvnitř jejího srdce ale mezi sebou válčily smíšené pocity. A ty negativní nakonec přece jen zvítězily.

"V Pchjongčchangu se závodilo na golfovém hřišti a podle toho to taky vypadalo. Ze sportovního hlediska to byl úplně jiný standard, než na který jsme byli zvyklí ze Světového poháru. Celé to bylo hodně nafouklé, na místě bylo mnoho lidí, kteří se sportem nebo biatlonem neměli nic společného. Jako sportovec jsem to nevnímala dobře," odhalila Němka svůj pocit. 

Olympiáda pro ni rázem přestala být lákavým sportovním festivalem. "Sport tam ve skutečnosti není v popředí," dodala.

Šestadvacetiletá rodačka z Garmisch-Partenkirchenu rok po olympiádě ukončila kariéru, její rozhodování by přitom nebylo tak jednoduché, kdyby se další hry konaly jinde než znovu v Asii. 

Dahlmeierová se zařekla, že podobnou zkušenost si v Pekingu v roce 2022 stoprocentně zopakovat nechce.

"Nebylo to jen o tom, ale přece jen to moje rozhodnutí trochu usnadnilo. Podvědomě mi na tom asi záleží. Je škoda, že se olympijské hry konají někde, kde je minimum diváků a žádné vzrušení. Kdyby olympiáda byla třeba v italské Cortině nebo někde v alpském regionu, určitě bych o tom přemýšlela víc. Rozhodování by bylo mnohem obtížnější," vysvětlila patnáctinásobná medailistka ze světových šampionátů.

Dahlmeierová si nyní dělá trenérskou licenci a u sportu, který ji proslavil, chce do budoucna zůstat. Trénování národního týmu ve Světovém poháru ale prozatím vylučuje. Od biatlonového cirkusu si prý potřebuje na nějaký čas odpočinout.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy