reklama
 
 

Odložení dopingových případů? To je něco pro Besseberga, ale my to nenecháme vyšumět, slibuje Hamza

14. 9. 2017 15:49
Světová antidopingová agentura (WADA) odložila 95 z prvních 96 dopingových případů v Rusku, na které upozornila McLarenova zpráva. Čeští biatlonisté, kteří jsou hlavními kritiky liknavého přístupu Mezinárodní biatlonové unie k celé kauze, ale nic nevzdávají a chtějí proti dopingu dál aktivně bojovat.

Praha - V ruské dopingové kauze patří k těm nejhlasitějším kritikům a tlačí na potrestání viníků. Čeští biatlonisté celou loňskou sezonu vedli boj na funkcionářském poli s vedením Mezinárodní biatlonové unie (IBU). Zpráva ze strany Světové antidopingové agentury WADA, která odložila 95 z 96 zatím prošetřovaných dopingových případů v Rusku, je prý nerozhází.

"Především nevíme, kterých 95 sportovců to je. Mluvilo se dohromady o jedenácti stech lidech. Případy odložili především proto, že je nejsou schopni právně uchopit. Podstata problému ovšem je, jestli se to stalo, nebo nestalo, a to je jasné, jen nemají dostatek důkazů," prohlásil v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf českého biatlonu Jiří Hamza.

On a jeho reprezentanti se stali hlavními lídry iniciativy proti vedení IBU a prezidentovi Andersi Bessebergovi, který ani po zveřejnění zprávy Richarda McLarena o systematickém ruském dopingu neučinil žádné výraznější kroky k potrestání viníků a nastavení přísnějších pravidel.

"A tenhle vývoj je pochopitelně voda na mlýn pana prezidenta. Atmosféra mezi ostatními biatlonovými šéfy je nyní adekvátní tomu vývoji. A ten není žádný, zvlášť teď, kdy je léto. Musíme počkat, až se rozběhne sezona a zase se budeme potkávat a mluvit o tom," říká český prezident.

Ruská Ťumeň kvůli ruské dopingové kauze přišla loni o podnik Světového poháru i o pořadatelství světového šampionátu v roce 2021. V kalendáři pro nadcházející sezonu ovšem zůstává.

"Vzhledem k tomu, že ze strany IBU není ochota s tím něco dělat, zřejmě se (alespoň podle mých dosavadních informací) pojede podle aktuálního kalendáře," dodává.

Kvůli liknavému přístupu IBU k řešení otázek kolem ruského dopingu podepsali závodníci i trenéři v minulé sezoně petici. Český biatlonový svaz už v lednu poslal Bessebergovi otevřený dopis, kde žádal odpovědi a razantnější kroky.

"A odpověď jsme dostali až 27. července, tedy po sedmi měsících. Včera jsme poslali panu Bessebergovi naši další reakci, kde mu velice slušně opakujeme otázky, na které chceme znát odpovědi a zatím je nemáme. Chceme dát IBU jasně najevo, že to nenecháme vyšumět," řekl Hamza s tím, že detaily z korespondence raději nechce zveřejňovat.

Zastávka Světového poháru v Ťumeni je naplánována až jako poslední na březen 2018. Je tedy možné, že řada z největších hvězd se na protest na ruskou Sibiř nevydá.

autor: Miroslav Harnoch | 14. 9. 2017 15:49

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama