Loni to bylo veselejší. Biatlonisté dojeli ve smíšené štafetě jedenáctí

Marný útok na desítku i varování před medvědy. Biatlonistům začal světový šampionát
Slovinští pořadatelé byli připraveni na všechno, účastníky světového šampionátu varovali i před zatoulanými medvědy.
Českému týmu úvod nevyšel. Moravec na prvním úseku nabral minutové manko a předával na 18. místě.
Střelba ve stoje ale finišmance nevyšla. Biatlonistka, která v loňské bronzové sestavě nahradila Evu Puskarčíkovou, musela na dva trestné okruhy a v cíli za vítězným Norskem zaostala o rovné tři minuty.
Zlaté medaile získalo potřetí v řadě Norsko. Čtveřice Sturla Holm Laegreid, Johannes Thingnes Bö, Tiril Eckhoffová a Marte Olsbuová Röiselandová...
Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík
ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 2. 2021 17:53
Čeští biatlonisté zahájili mistrovství světa v Pokljuce jedenáctým místem ve smíšené štafetě. Kvarteto Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Markéta Davidová, Lucie Charvátová marně usilovalo o obhajobu loňského bronzu a po nevydařené poslední střelbě přišlo i o umístění v první desítce.

Zlaté medaile získalo potřetí v řadě Norsko. Čtveřice Sturla Holm Laegreid, Johannes Thingnes Bö, Tiril Eckhoffová a Marte Olsbuová Röiselandová porazila v závodu na 4×7,5 km druhou štafetu Rakouska o 27 sekund. Bronz vybojovalo Švédsko.

Röiselandová získala desátý titul v kariéře a na druhém místě historických tabulek se dotáhla na Rusku Jelenu Golovinovou. Více zlatých medailí má mezi ženami jen Němka Magdalena Neunerová (12). Johannes Thingnes Bö přidal do sbírky už jedenáctý titul a o jeden překonal svého bratra Tarjeiho.

Norové potvrdili svou dominanci v současném biatlonu. Ve štafetě nasadili první dva muže a první dvě ženy průběžného hodnocení Světového poháru. "Tak co by člověk chtěl. Je to odraz jejich výkonnosti," glosoval jejich počínání Krčmář.

Ten se mezi elitu vrátil po prodělaném covidu a mistrovství Evropy a vinou tří dobíjení na stojce na druhém úseku příliš nevylepšil pozici českého týmu. "Myslím si, že úsek dobrý, až na tu stojku. Byl jsem tam zbytečně zbrklý, lítalo mi to všude po všech čertech. Ale potřebuju to ještě vyhodnotit," řekl.

Štafetu posunul o dvě místa z osmnácté pozice, na které mu předával Moravec. Ten nabral na úvodním úseku minutové manko. Hodně času ztratil už při střelbě vleže, i když jen jednou dobíjel. "Vzpříčil se mi tam náboj, takže jsem ho tam dával dvakrát. Ten čas odpovídal víceméně dvěma dobitím. Předek mi ujel, škoda," posteskl si. Na trati ve svých 36 letech spíš bojoval. "Lyže jsme měli super, musím pochválit servis. Ale necítil jsem se dobře," řekl.

Po mužských úsecích posunula Česko na devátou příčku Davidová, která dobíjela jen jednou vleže. "Za jedna je docela v pohodě střelba. Doufám, že se ještě rozjedu, že se mi pojede líp příště. Když člověk potřeboval někoho předjet, tak si musel vystoupit ze stopy a vedle to moc nejelo," řekla k závodu, který se jel za hustého sněžení.

Ženy navíc jely místo obvyklých štafetových šesti tentokrát také 7,5 kilometru. "Bylo to znát, nejsme na to zvyklé. Je to jiné než sprint, člověk se v té štafetě snaží něco dojíždět. Když ten sprint jede člověk sám, tak si to nějak rozvrhne a jede. Tady je to zrádnější," řekla.

Pak sledovala, jak finišmanka Charvátová mířila po střelbě ve stoje na dvě trestná kola. "Loni to bylo veselejší, co se dá dělat…," poznamenala Davidová.

Charvátová v loňské bronzové sestavě nahradila Evu Puskarčíkovou a jako obvykle ve štafetách jí náhradní náboje nestačily. "Trošku jsem tam laborovala na začátku s pozicí, protože podložky lehce klouzaly. Ale nepřišlo mi, že bych dělala něco špatně," přemítala.

Česko v cíli za vítězným za Norskem zaostalo o rovné tři minuty. Na velké akci skončilo ve smíšené štafetě mimo elitní desítku poprvé od roku 2011, kdy bylo na MS rovněž jedenácté.

Mistrovství světa v biatlonu v Pokljuce - smíšená štafeta (4×7,5 km):

1. Norsko (Laegreid, J.T. Bö, Eckhoffová, Röiselandová) 1:20:19,3 (0 trest. kol + 11 dobíjení), 2. Rakousko (Komatz, Eder, Zdoucová, Hauserová) -27,0 (0+2), 3. Švédsko (Samuelsson, Ponsiluoma, Perssonová, H. Öbergová) -30,6 (0+8), 4. Ukrajina -31,1 (0+8), 5. Francie -46,2 (1+10), 6. Itálie -58,9 (0+6), 7. Německo -1:04,9 (0+11), 8. Kanada -2:06,0 (0+6), 9. Rusko -2:11,4 (2+9), 10. Švýcarsko -2:38,5 (1+9), 11. ČR (Moravec, Krčmář, Davidová, Charvátová) -3:00,0 (2+9).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Ministerstvo zdravotnictví nechystá na začátek školního roku kvůli covidu žádná nařízení pro školy

Na začátek nadcházejícího nového školního roku se ve školách nechystají žádná protiepidemická opatření proti covidu-19. Jejich případné zavedení později bude záležet na dalším vývoji epidemie. V pátek to oznámil ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Nevyloučil zpřísnění v případě výrazného zhoršení situace, například zavírání škol by podle něj ale ministerstvo školství nepodporovalo. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že v současné situaci nejsou opatření nutná, vývoj chce sledovat.

"Nepředpokládá se, že bychom plošně testovali, že bychom školy zavírali, ale samozřejmě může nastat situace, že na přechodnou dobu nebude žádné zbytí," uvedl Balaš. Současný vývoj epidemie podle něj nenasvědčuje tomu, že by kvůli epidemii měly nastat vážné problémy. Ministerstvo podle něj bude situaci sledovat a radikálněji by se řešila jen v případě, že by například vážně onemocnělo větší množství učitelů. "Věřím, že to zvládneme. Budu muset vycházet z toho, co nám řekne ministerstvo zdravotnictví a krajské hygienické stanice," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stanjura prověří postup Finanční správy v reklamní větvi Čapího hnízda

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) prověří postup Finanční správy v reklamní větvi kauzy Čapí hnízdo. V pátek řekl, že bude zkoumat, zda nedošlo k pochybení a připomněl, že kauza ještě není uzavřená, protože odložení případu policií a dozorujícím státním zástupcem nyní prověřuje pražské vrchní státní zastupitelství.

Kauza se týká podezření na daňové úniky u plateb od firem z holdingu Agrofert za reklamu konferenčnímu centru Čapí hnízdo. Agrofert patří do svěřenských fondů předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.

"Jediné, co mohu, a to určitě udělám: posoudím, zda splnili zákonné limity. Zda ta spolupráce byla, zda nedošlo k nějakému pochybení - třeba, že propásli nějaké lhůty v okamžiku, kdy nereagovali a reagovat mohli," řekl k úloze finanční správy ministr a doplnil, že o dohledu vrchního státního zastupitelství ví z veřejných zdrojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy