Tvrdá jednání a žádné zpívanky. Nové Město chce další šampionát v biatlonu. Dostane ho?

Petr Havlíček
2. 9. 2016 5:55
V roce 2013 okouzlilo Nové Město na Moravě biatlonový svět. Na šampionát ve Vysočina aréně tehdy dorazilo téměř 200 000 diváků, organizačně a finančně vše klapalo na výbornou. Čeští závodníci navíc od té doby nadále sbírají úspěchy a dostali biatlon v tuzemsku do pozice zimního sportu číslo jedna. I proto chtějí organizátoři dovést mistrovství světa do Nového Města znovu. Vybrali si šibeniční roky 2020 a 2021, o dějištích těchto šampionátů se rozhodne na kongresu Mezinárodní biatlonové unie v Kišiněvě v neděli. "Máme k soupeřům obrovský respekt, ale také patřičné sebevědomí," vyhlašuje šéf svazu Jiří Hamza.
Předseda českého biatlonového svazu Jiří Hamza vede kandidaturu Nového Města na Moravě na pořádání mistrovství světa
Předseda českého biatlonového svazu Jiří Hamza vede kandidaturu Nového Města na Moravě na pořádání mistrovství světa | Foto: Milan Kammermayer

Co může Nové Město a český biatlon v kandidátském projektu nabídnout?

Především skvělé divácké zázemí, jeden z nejkompletnějších stadionů a budoucí rozvoj, který je plánovaný se vznikem olympijských center. Určitě také neopakovatelnou atmosféru závodů, která je v Novém Městě a kterou potvrzují úplně všichni.

Zmiňovaný boom ale přeci jen trvá už pět let, nemůže tak trochu opadnout?

Nevidím k tomu důvod, naopak si myslím, že toto může být další ze střípků do mozaiky. Když naši závodníci budou jezdit dobře, bude dál trvat. Vždyť v Německu trvá třicet let a naši diváci nemají tolik takových nabídek. Celkově biatlon je dnes strašně populární, sledovanost je až neuvěřitelná. Nebál bych se toho, pět let není v lidském životě až tolik.

Stojí proti vám silní soupeři (viz box), s čím půjdete do volby?

Po těch deseti letech, co se Nové Město mezi špičkovými centry pohybuje, máme patřičné sebevědomí, ale jdeme do toho s velkou pokorou. Naší nevýhodou je mistrovství, které jsme měli v roce 2013, tak krátká pauza není obvyklá.

Soupeři Nového Města

Následující areály bojují s Novým Městem na Moravě o pořádání biatlonového mistrovství světa v letech 2020 a 2021. Pouze ruská Ťumen se uchází jen o druhý termín. Konkurenty hodnotí Jiří Hamza:

Oberhof (Německo, naposledy MS v roce 2004): "V této fázi není v úplně ideální kondici."

Ťumen (Rusko, nikdy MS nepořádala): "Vidím je jako těžkého soupeře, protože areál je tam jeden z nejlepších na světě. Mají nevýhodu v podobě skandálů ruského sportu."

Pokljuka (Slovinsko, 2001): "Tradiční, ale malé centrum."

Anterselva (Itálie, 2007): "Myslím, že jedno ze dvou mistrovství získají. Čekají na to dlouho, centrum je bezvadné a v nadmořské výšce. Všichni tam rádi jezdí."

V sobotu v Kišiněvě pořádáte slavnostní oběd, objevila se i zpráva, že zde vystoupí Gabriela Koukalová. Čí to byl nápad?

Byl to jeden z modelů, který je možný. Koukalová tam bude, ale myslím, že spíš zpívat nebude. Opakovaný vtip není vtipem, když desetkrát vezmete to stejné do ruky, už to nemá tu stejnou hodnotu.

Rusové jsou tvrdší, ale jinak je biatlon nezkažený

A nakolik ve volbě rozhodují právě takové maličkosti a zákulisní dohody?

Zákulisní boje probíhají, každý to chce naklonit na svoji stranu. Není to však nic nelegitimního. Je to, jako když závodí biatlonisté, tady zase závodí funkcionáři. Přeci jen to ale v biatlonu funguje tak, že jsme schopni si pak podat ruku a být zase kamarádi. Atmosféra je kolem toho dobrá, biatlon je zatím takový nezkažený. Rozhodně si nemyslím, že by se používaly praktiky, které čteme v novinách. Rusové jsou v tomto tvrdší, ale ve zbytku Evropy je to standardní.

Nové Město zkoušelo kandidovat i na mistrovství světa 2019, což byl marketingový tah předem odsouzený k neúspěchu. Pomohlo to?

Mělo to své odůvodnění, proč jsme to dělali. Do jaké míry to pomohlo, se ukáže až v neděli. Ale jsou státy, které se rozhodují vyloženě na základě toho, co předvedete v prezentaci. Volba států není dopředu daná, ale nějakou predikci všichni mají, co by mohli a nemohli. Otázka je, co slíbí a co pak udělají.

Slýchám hodně od lidí, že děti v nás vidí vzory. Je nám ctí. Prezident Hamza říkal, že už nestačí vzduchovky, jak velký je zájem. Jsem za to všechno šťastná

Gabriela Soukalová

Kapra v rybníce nikdo nečekal, český svaz ale chce minimálně post viceprezidenta IBU

V minulosti jste několikrát zmiňoval, že český biatlon má mezi těmi největšími velmocemi stále pozici "nezvaného hosta". Změnilo se to?

Samozřejmě jsme kapr v rybníce, kterého tam před pár lety nikdo nečekal. Pořád patříme mezi progresivní svazy, jsme poměrně mladá banda lidí, trenérů, funkcionářů kolem toho. Když někomu chcete něco sebrat, tak je logické, že ti, co na to byli zvyklí, se hájí. Ale dnes už patříme mezi respektované země, byť ne u všech. Ale to, co se tady odehrálo během posledních pár let, nemůže nikdo přehlédnout.

Respekt by posílila i volba českého zástupce do výkonného výboru IBU, budete za dva roky na kongresu kandidovat?

Budeme, protože nastal čas. Před dvěma roky jsme to zkoušeli spíše tréninkově, protože jsme přebírali vedení svazu po úmrtí Vaška Fiřtíka (dlouholetý předseda - pozn. autora). S přibývající diplomatickou silou ale chceme mít zástupce v nejvyšším vedení, minimálně na pozici viceprezidenta.

Pojďme ke sportovní stránce, kdyby Česká republika získala šampionát, v letech 2020 a 2021 by současné mužské špičce pomalu končila kariéra, byla by to pro ně zajímavá tečka?

Myslím, že pro celou současnou generaci to může být poslední vyvrcholení. Pro Michala Šlesingra, Ondru Moravce by to byl důstojný "předzávěr" kariéry, ale dneska běžně závodníci jezdí do čtyřiceti, takže si nemyslím, že by to bylo něco úplně extrémního. Důležité je, aby byli zdraví a měli do toho chuť. Když budou vědět, že tu chuť můžou odvést doma, budou se k tomu vnitřně stavět jinak.

Kdo by naopak z nastupujících nadějí mohl vnímat domácí mistrovství jako motivaci?

Dneska máme pár velkých talentů, kteří se musí prokousat do špičky. Adam Václavík, Honza Burian, Tomáš Vojík, Lucka Charvátová, Kristýna Černá, Simona Maříková, Markéta Davidová. Samozřejmě to bude ještě chvilku trvat, než prolezou, pokud vůbec, do úplné špičky.

Boje mezi televizí, reklamou a sportem

V novém, prosincovém termínu se v Novém Městě uskuteční po téměř dvou letech podnik Světového poháru. Mají fanoušci možnost stále získat vstupenky?

Víkend je vyprodaný, zbývají lístky na čtvrtek a pátek. Očekáváme, že by mělo být i tam vyprodáno. Až začne sezona, lidi se zase začnou shánět po vstupenkách. Budeme ještě dělat sérii lístků na tratě, určitě ale nechceme kvůli bezpečnosti pouštět do areálu více než třicet tisíc lidí.

Nedávno se lehce změnil program, původně páteční sprinty byly roztaženy do dvou dnů a začne se už ve čtvrtek. Proč?

Jsou to bohužel občas boje mezi televizí, reklamou a sportem. My jsme to dostali v podstatě nařízeno, takže to můžeme jen respektovat a zařídit se podle toho.

V minulé sezoně Česko světový pohár nepořádalo, jak vypadá termínová listina do budoucna. Je zde možnost pravidelného podniku?

To se ještě uvidí, teď to není rozhodnuté. Čeká se, kdo dostane mistrovství světa, a pak se bude sestavovat termínová listina.

 

Právě se děje

Další zprávy