"Nevím, co jsem dělala špatně." Davidová malý glóbus neobhájí, doplatila na dvě chyby

12. 1. 2023 17:13
Biatlonistka Markéta Davidová doplatila ve vytrvalostním závodě Světového poháru v německém Ruhpoldingu na dvě chyby při střelbě, obsadila 18. místo a přišla o teoretickou šanci na obhajobu malého křišťálového glóbu.
Markéta Davidová při vytrvalostním závodě biatlonového SP v Ruhpoldingu
Markéta Davidová při vytrvalostním závodě biatlonového SP v Ruhpoldingu | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Z Češek dojela nejlépe na střelnici bezchybná Jessica Jislová: skončila čtrnáctá a vyrovnala svůj nejlepší výsledek v sezoně. Zvítězila Italka Lisa Vittozziová.

Šestadvacetiletá Davidová odstartovala do závodu s číslem 3. Při úvodní střelbě vleže minula čtvrtý terč. Zpět do hry se vrátila díky bezchybné "stojce" šance na první desítku jí ale vzala další chyba vleže, kdy netrefila hned první ránu.

"Samozřejmě závody s nulou se jezdí lépe. Bohužel byla na ležce vždy jedna chyba. Nejsem si vědoma, co jsem dělala špatně. Za jedna se může stát, ale při dlouhém závodě je to moc," posteskl si největší česká hvězda.

Obhájkyně malého křišťálového glóbu klesla v hodnocení disciplíny na desáté místo a na první Vittoziovou ztrácí nedostižných 91 bodů. Poslední vytrvalostní závod SP se uskuteční v březnu v Östersundu, mistrovství světa se do pořadí seriálu nově nepočítá.

Jislovou dělilo od nejlepší desítky 38 vteřin, 14. místo jí stačilo k účasti v nedělním závodě s hromadným startem. "Jsem spokojená i vzhledem k neděli. Masáky jsou za odměnu a tohle by si odměnu zasloužilo," řekla Jislová České televizi.

"Už od druhé ležky jsem byla strašně nervózní. Jsem ráda, že jsem to ustála. Na poslední ránu jsem si počkala, protože jsem si říkala, že už se prostě musí dostřelit," doplnila.

Pro první bod v sezoně si doběhla Lucie Charvátová, jež obsadila po třech chybách 40. místo. Závod se nevydařil Tereze Voborníkové, která byla po šesti trestných minutách osmdesátá.

Sedmadvacetiletá Vittozziová trefila na střelnici všech 20 terčů a porazila o 39 vteřin druhou a rovněž bezchybnou Lou Jeanmonnotovou, jež se umístila na stupních vítězů poprvé. Třetí skončila další Francouzka Julia Simonová, která navýšila vedení ve Světovém poháru.

Vítězka hodnocení vytrvalostních závodů ze sezony 2018/19 Vittozziová si připsala třetí vítězství v kariéře. Triumfovala přesně čtyři roky od posledního triumfu ve stíhacím závodě v Oberhofu.

První body v kariéře získala jednadvacátá Ukaleq Slettemarková z Grónska.

SP v biatlonu v Ruhpoldingu (Německo):

Ženy - vytrvalostní závod (15 km): 1. Vittozziová (It.) 40:05,9 (0 tr. minut), 2. Jeanmonnotová -39,0 (0), 3. Simonová (obě Fr.) -45,2 (1), 4. Wiererová (It.) -1:09,7 (1), 5. H. Öbergová -1:10,9 (1), 6. E. Öbergová (obě Švéd.) -1:20,5 (1), …14. Jislová -2:38,0 (0), 18. Davidová -3:03,2 (2), 40. Charvátová -5:04,7 (3), 80. Voborníková (všechny ČR) -8:53,1 (6).

Průběžné pořadí (po 11 z 21 závodů): 1. Simonová 666, 2. E. Öbergová 615, 3. Vittozziová 463, 4. Wiererová 461, 5. Herrmannová-Wicková (Něm.) 458, 6. Tandrevoldová (Nor.) 449, …8. Davidová 406, 31. Jislová 111, 46. Voborníková 50, 73. Václavíková (ČR) 2, 74. Charvátová (ČR) 1.