reklama
 
 

Ne každý Slovák zbožňuje Kuzminovou. Nové hrdinky, sestry Fialkovy, se mocně derou nahoru

1. 12. 2017 6:25
Slovenský biatlon předvádí v úvodu sezony skvělé výkony. Po čtvrtém místě smíšené štafety zazářila v Östersundu Paulina Fialková pátým místem. Kdyby nechybovala na poslední položce, slavila by šokující triumf.

Praha/Östersund - Největší osobnost slovenského biatlonu posledních let? Jednoznačně Anastasia Kuzminová. A pak dlouho nic.

Časy se ale mění. Ta část tradičně hrdých Slováků, kteří biatlonistce brzy po změně občanství v roce 2008 dávali najevo, že je nechtěná, a kteří se s následným úspěchem naturalizované Rusky nikdy plně neztotožnili, může vzývat nové hrdinky, jež se v jejich zemi narodily.

Ostré biatlonové lokty pomalu vystrkují sestry Fialkovy. Především tedy pětadvacetiletá Paulina. Ta se v neděli ve švédském Östersundu podepsala společně s Kuzminovou a mužskými kolegy Hasillou a Kazárem pod fantastické čtvrté místo ve smíšené štafetě.

Ve středu pak zaznamenala největší úspěch individuální kariéry. Pátým místem ve vytrvalostním závodě vyrovnala své dosavadní maximum. Navíc v dlouhém klání, jež rozhodně nepatří mezi její oblíbené. Fialková předvedla úchvatný výkon a nebýt chyby na poslední střelecké položce, brala by s velkým náskokem zlato.

"Samozřejmě, že ta jedna rána na poslední stojce zamrzí. Nebýt toho, mohla jsem vyhrát Světový pohár. Beru to ale tak, že na všechno je čas. Takový je biatlon. Když to nepřišlo teď, určitě to ještě přijde," slíbila fanouškům Fialková.

I když se útok na stupně vítězů nakonec nepovedl, Slováci mají na začátku olympijské sezony důvod k absolutní spokojenosti.

A může to být ještě lepší. Společně s Paulinou se totiž do širší špičky chystá vlétnout její o dva roky mladší sestra Ivona.

Ta skončila ve středu sice až na 49. pozici, když na střelnici čtyřikrát chybovala, přičemž z toho třikrát na závěrečné položce, její běžecký výkon ale sliboval mnohé. Na trati byla Ivona Fialková sedmnáctou nejrychlejší běžkyní.

"Ivona byla po třetí střelbě šestnáctá. Rychle jsem to spočítal, oproti loňsku se v běhu zlepšila o minutu a půl. Ten její progres byl vidět i v tréninku. Běžecky teď byla jen dvacet sekund za Paulou, což je další velký příslib," zhodnotil její výkon kondiční kouč a bývalý nejlepší slovenský běžec na lyžích Martin Bajčičák.

Od sester se teď bude očekávat další progres. A Paulina bude při pátečním sprintu, případně i nedělní stíhačce, rázem patřit mezi favoritky.

"Teď přichází disciplíny, které by měly být její silnou stránkou. Ona je závodnice stavěná více na kratší tratě. Netvrdím, že hned teď skončí ještě výš, ale z hlediska celé sezony by to mohlo platit. Samozřejmě ona už má laťku nastavenou vysoko," vysvětlil Bajčičák. 

Pro Slováky nejvyšší čas. Vždyť olympijská vítězka ve sprintu z Vancouveru i ze Soči Kuzminová letos oslavila už třiatřicáté narozeniny. Paulina Fialková na jaře prozradila, že s rodačkou z Ťumeně má spíše profesionální vztah, žádné velké kamarádství.

"Je třeba na rovinu říct, že to, čeho dosáhla, je něco unikátního. O to víc mě těší, když se mi ji podaří někdy zdolat. Je to pro mě jakési malé osobní vítězství. Jinak máme mezi sebou úplně normální, běžný vztah. Jako kolegyně z práce," řekla v rozhovoru pro tablet.tv.

Fialková už dlouhé měsíce sní o úspěchu na olympiádě v Pchjongčchangu. "Nechám tam celé srdce. Udělám vše, co bude v mých silách. Jak přípravě, tak při samotných závodech. Olympijské hry jsou vrcholem a snem každého sportovce," prohlásila rodačka z Brezna.

Velkou roli v jejím vzestupu prý hraje psychika. S přibývajícím věkem je schopná mnohem lépe zvládat tlak a nehroutit se po každém nezdaru.

"V minulosti mě psychika mnohokrát srazila na kolena. Když jsem nedosahovala dobrých výsledků, vždy mě to velmi mrzelo a vezlo se to se mnou do dalších a dalších závodů," vysvětlila Fialková.

"V současnosti už umím hodit nezdary za hlavu. A právě v tom je největší rozdíl mezi průměrnými závodníky a těmi, kteří chtějí být ve světové špičce," dodala slovenská biatlonová hvězda.

autor: Aleš Vávra | 1. 12. 2017 6:25

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama