Namlsaní Slováci zaplavili biatlonistku nenávistí. Lidská krutost bolí, vzkázala jim

av av
18. 12. 2018 10:08
Slovenský biatlon zažívá v úvodu nové sezony skvělé časy. Úspěchy s sebou ale nesou i své stinné stránky. Zažila je chybující Terézia Poliaková.
Slovenská biatlonistka Terézia Poliaková
Slovenská biatlonistka Terézia Poliaková | Foto: Instagram

Slovenští fanoušci biatlonu si zvykají na pravidelné přísuny radosti. Zatímco v minulých sezonách je obšťastňovala zejména Anastasia Kuzminová, v letošním ročníku Světového poháru naturalizovanou reprezentantku zastiňuje Paulina Fialková.

Šestadvacetiletá rodačka z Brezna v pěti individuálních závodech sezony ještě neopustila elitní desítku pořadí. Z Pokljuky vezla čtvrté, šesté a třetí místo. V Hochfilzenu úžasnou a obdivuhodně vyrovnanou formu potvrdila sedmým místem ze sprintu a stříbrnou pozicí ve stíhacím závodě. V celkovém pořadí SP je Fialková třetí v těsném závěsu za hvězdným duem Wiererová-Mäkäräinenová. Kuzminové patří v klasifikaci desátá příčka.

I proto Slováci vzhlíželi s čirým optimismem k první ženské štafetě sezony, která v neděli uzavírala program rakouské zastávky seriálu. A první dva úseky jejich víru ve velký úspěch ještě posílily. Fialková předávala Kuzminové na třetím místě, šestinásobná olympijská medailistka pak ještě postavení Slovenek vylepšila.

Po polovině závodu vévodily celému startovnímu poli. 

Slovenky nastoupily v navlas stejné sestavě jako na olympijských hrách v Pchjongčchangu, odkud přivezly parádní páté místo. Ve druhé polovině závodu tedy stejně jako v Koreji měly na trati výkonnostně o něco slabší závodnice.

Terézia Poliaková vyrážela do své části klání s dvacetisekundovým náskokem na druhou Francii. Obrovský tlak ale neustála.

Na ležce to ještě šlo, Poliaková dvakrát dobíjela a udržela třetí místo. Na stojce jí ale nestačila ani tři dobití a musela na trestné kolo. Výsledkem byl pád na třinácté místo. Ivona Fialková na čtvrtém úseku jela dokonce dvě trestná kola a Slovenky závod dokončily na čtrnácté pozici.

Zloba slovenských fanoušků se ale po závodě soustředila spíše na Poliakovou kvůli tomu, že prohospodařila slibný náskok. Biatlonistka po nevydařeném představení umístila na svůj instagramový účet všeříkající nápis "So sorry".

A svěřila se: "Je mi moc líto holek, celého týmu a všech fanoušků. Co mi píšete ty škaredé zprávy, myslím, že ani jeden z vás nezažil smutek, lítost, hanbu po výkonu, na který se připravujete celý rok a který vůbec nezvládnete."

"Lidská krutost bolí… a slova můžou velmi zranit," dodala evidentně vykolejená závodnice. V komentářích se jí pak přece jen dostalo kýžené útěchy a podpory. Za uši od fanoušků naopak dostali kritici, kteří se pod rouškou zdánlivé internetové anonymity sníží k psaní soukromých zpráv sportovcům.

"Jediní lidé, kteří by měli cítit lítost, jsou zbabělci posílající nenávistné vzkazy sportovcům jen proto, že nedosáhli výsledku, jaký by si přáli. Takoví lidé sami sebe nazývají fanoušky, ale sportovcům jen ubližují. Jsou to ti nejnižší z nejnižší sorty lidí," napsal jeden z příznivců Poliakové.

Další biatlonistku ubezpečili, že "trénování veškerého sportu z gauče a od piva" je národní doménou Slováků. "Hlavu nahoru. Najednou máme plný stát biatlonových expertů, kteří právě přesedlali z hokeje nebo fotbalu," zněl jiný z názorů.

Jak vidno, tuzemské rčení "Co Čech, to trenér" si své opodstatnění najde i u východních sousedů.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy