Naděje i spousta vykřičníků. Češi brousí nové klenoty, svět biatlonu jim nevěří

av av
27. 11. 2020 12:36
Ve finském Kontiolahti o víkendu startuje nová, specifická sezona Světového poháru v biatlonu. Jakou roli tentokrát budou hrát Češi? Povede se další fáze složité generační obměny?
Markéta Davidová je znovu největší nadějí českého biatlonu.
Markéta Davidová je znovu největší nadějí českého biatlonu. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Bez dalších dvou členů rozpadající se zlaté generace jdou čeští biatlonisté do nového ročníku. Kariéry ukončili Michal Šlesingr a Veronika Vítková.

Na jejich místa se derou juniorské naděje. Kolem výkonnosti jejich i již zaběhlých členů národního týmu vyvstává spousta otazníků. Konkrétní ambice je těžké definovat a Češi se o to ani příliš nesnaží.

Podle různých předsezonních přehledů největších favoritů s nimi ale svět biatlonu příliš nepočítá.

"Je třeba rozlišit sny, cíle a přání. Sny se neprozrazují a cíle ve smyslu konkrétních umístění si nedáváme. Přál bych si, abychom byli konkurenceschopní a aby každý jednotlivec ze sebe pokaždé vydal maximum," říká Ondřej Rybář, hlavní trenér českých mužů a zároveň sportovní ředitel svazu.

Jeho kolega, kouč žen Egil Gjelland má dobrý pocit. "Jsem přesvědčený, že tým udělá další krok vpřed," podotýká v rozhovoru pro oficiální stránky českého biatlonu.

A samotní závodníci?

Markéta Davidová je nejistá a "bojí se, jestli udělala dost práce, aby to stačilo na světovou konkurenci".

Michal Krčmář hovořil po nepovedených přípravných závodech ve švédském Idre o "spoustě vykřičníků".

Eva Puskarčíková tuší, že ji citelně přibrzdila letní borelióza. Jessica Jislová se v říjnu nakazila covidem-19 a Gjelland přiznává: "Nevíme, jak bude její tělo reagovat."

Zkušený Ondřej Moravec jde do své zřejmě poslední sezony, Lucie Charvátová hodlá potvrdit loňský vzestup a zisk překvapivého bronzu z MS. Vesměs všichni reprezentanti si pochvalují poctivou přípravu. Nejistota, jak vyzní první ostré porovnání se světovou špičkou, ale přece jen převažuje.

Prezident svazu Jiří Hamza věří Davidové.

"Jsem přesvědčený, že v jejích silách a dovednostech je bojovat pravidelně o nejlepší desítku," tvrdí. Charvátová s Puskarčíkovou by podle něj měly stabilizovat výkonnost. Od Moravce s Krčmářem zase očekává kromě výsledků i předávání zkušeností. Právě generační obměna je totiž jedním z leitmotivů sezony.

Šanci v Kontiolahti dostanou Tereza Voborníková a Tomáš Mikyska (ročníky 2000) i Eliška Teplá (ročník 1999).

"Tereza by podle mě mohla Světový pohár jezdit pravidelně. Ostatní děvčata ještě potřebují čas," říká Hamza a nadšeně hovoří o nové generaci chlapců.

Jakub Štvrtecký už se mezi elitou stabilizoval, loni dostal první příležitost i Vítězslav Hornig. A teď jsou kromě Mikysky v záloze také Mikuláš Karlík, Jonáš Mareček, Ondřej Mánek nebo Luděk Abrahám.

"Věřím, že mladí se budou prosazovat. Mužský a juniorský tým trénovaly dohromady. Kluci mají společný základ i velkou perspektivu. Současná generace juniorů mi trochu připomíná partu kolem Michala Šlesingra, Jardy Soukupa a Ondřeje Moravce," zamýšlí se šéf českého biatlonu.

Momentálně tak český biatlon neklade takový důraz na okamžité úspěchy. Mluví se o dlouhodobém horizontu. Olympijské hry v Pekingu v roce 2022 a mistrovství světa doma v Novém Městě na Moravě, to jsou jeho vrcholy. Hamza se nijak netají, že při této koncepční práci spoléhá především na vedoucí a psychologické schopnosti Ondřeje Rybáře.

"Ondra je rozený vůdce, dobrý psycholog, má energii, a to jsou vlastnosti při generační výměně v týmu nepostradatelné," říká Hamza.

Rybář směrem k MS 2024 dodává: "Byli bychom rádi, aby na ten šampionát byli připraveni mladí talentovaní sportovci. Někteří to samozřejmě nestihnou, protože jsou ještě moc mladí, ale někteří už ten věk mají." 

To je podle něj případ Tomáše Mikysky. "Teď může sbírat zkušenosti. Nefunguje to tak, že někdo přijde a hned se bude prosazovat mezi dospělými. Ten přechod může trvat i tři roky. Je to úplně jiná kategorie. Někoho zastaví, že ztratí sebevědomí, když uvidí, jaký je to fičák mezi dospělými. Samozřejmě přichází i větší tréninkové dávky," varuje před optimismem.

Úspěchy českých biatlonistů v nadcházející sezoně mohou pomoci dobré věci. Za každý sestřelený terč v sezoně poputuje 500 korun na účet Nadace Leontinka, pomáhající nevidomým dětem.

Komu tedy držet pěsti ve finském Kontiolahti?

Ženy: Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Eliška Teplá, Tereza Voborníková.

Muži: Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Tomáš Mikyska, Ondřej Moravec, Jakub Štvrtecký, Adam Václavík.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy