Naděje českého biatlonu. Voborníková má světové stříbro, Kocián šokoval bronzem

av av
28. 1. 2019 13:20
Hned první den juniorského světového šampionátu v biatlonu přinesl českým barvám spoustu radosti. V dorostenecké kategorii se ve dvou závodech urodily hned dva cenné kovy. Naděje žije, českému biatlonu rostou nové hvězdy.
Biatlonistka Tereza Voborníková
Biatlonistka Tereza Voborníková | Foto: Petr Slavík, Český biatlon

Tereza Voborníková a Jakub Kocián vystoupili ve slovenském Osrblie na stupně vítězů a na krk si pověsili nejcennější medaile své dosavadní biatlonové kariéry. Oba čeští závodníci uspěli ve vytrvalostních závodech, Voborníková skončila druhá, Kocián třetí.

Famózní den české výpravy ještě potvrdila čtvrtým místem Tereza Jandová.

"Terka Voborníková závodí celou sezónu v dobré formě. Prodat svoji výkonnost na nejdůležitější akci roku, to je ovšem ještě něco jiného. Ona však svoji roli ustála a mám z jejího výkonu velkou radost, stejně jako z překvapivé čtvrté pozice Terezy Jandové," zhodnotil úspěch českých dívek pro svazový web trenér Aleš Lejsek.

Voborníková je závodnicí jilemnického klubu, stejně jako bronzový Kocián. Jeho senzační úspěch komentoval reprezentační kouč Michael Málek.

"Medaile se nedá předpovědět, protože nezáleží jen na vašem výkonu, ale také na počínání soupeřů. Kuba měl dnes svůj dobrý den. Ukázal, že je kvalitním střelcem a po zdravotních komplikacích se dostal i do dobré běžecké formy," prohlásil.

Sám závodník a student jilemnického sportovního gymnázia útok na medaili rozhodně nečekal. "Vždyť to byl teprve můj pátý start v sezoně," divil se. Sérii nepříjemných onemocnění setřásl životním závodem a potvrdil, že vytrvalostní klání je jeho oblíbenou disciplínou.

"Nedal jsem třetí ránu v závěrečné položce, těsný kalibr. V tu chvíli už jsem ale věděl, že jedu dobrý závod a poslední kolo jsem dal úplně našrot. Během tréninků to přitom nebyla žádná sláva, střelba mě vůbec neposlouchala. Jsem rád, že jsem se dokázal zkoncentrovat," vyprávěl překvapivý medailista.

To jeho gymnaziální spolužačka Voborníková patřila do širšího okruhu favoritek. Vždyť jde o biatlonistku, která už loni překvapila 28. místem v dospělém IBU Cupu. Přestože mládežnické kategorie oficiálně opustí až za dlouhé čtyři roky.

"Běh i střelba se mi v neděli krásně sešly. Výsledkem je moje první velká individuální medaile," jásala Voborníková, členka zlatého juniorského mixu z loňského domácího MS v biatlonu na kolečkových lyžích.

Voborníková doufá, že nejde o poslední úspěch, který na šampionátu v Osrblie zažila. "Ráda bych vylepšila loňské páté místo ve sprintu. A s holkama můžeme mít hodně silnou štafetu," řekla mladičká biatlonistka.

 

Právě se děje

Další zprávy