Nedávno jsem nemohla chodit. Vysočina viděla comeback Dahlmeierové, který bral dech

Aleš Vávra Aleš Vávra
22. 12. 2018 10:13
Před závodem němečtí trenéři sňali z Laury Dahlmeierové veškerý tlak. Nečekalo se, že bude šampionka hned po návratu konkurovat nejlepším. Ale stalo se. Němka měla nejlepší běžecký čas a ve sprintu po jedné střelecké chybě skončila druhá.
Laura Dahlmeierová při dojezdu do cíle pátečního sprintu
Laura Dahlmeierová při dojezdu do cíle pátečního sprintu | Foto: Milan Kammermayer

Od Laury nic nečekejte. O výsledek tady vůbec nejde....

Ale vyprávějte to ženě, která chce být nejlepší v každé situaci. Laura Dahlmeierová se v Novém Městě na Moravě vrátila do biatlonového kolotoče způsobem, který bral dech.

Navzdory opatrným prohlášením svých trenérů zajela fantastický sprint a prohrála jen o pár vteřin s vítěznou Norkou Marte Olsbu-Röiselandovou.

"Abych se přiznala, tohle jsem nečekala. Zvlášť ten výkon na lyžích. Ale měla jsem trochu štěstí, že jsem startovala s vysokým číslem. Trať se zrychlovala," přiznala mírnou výhodu Němka.

Na tiskové konferenci po závodě byla spokojená a dojatá. Znovu zopakovala, jak moc to v Novém Městě na Moravě miluje. Ve Vysočina aréně zažila premiéru ve Světovém poháru, poprvé zde startovala i na světovém šampionátu. Před třemi lety tady slavila své první vítězství kariéry.

A teď oblíbený areál viděl i její parádní návrat po nepříjemném opakujícím se infekčním syndromu. "Z mnoha důvodů je to pro mě hodně emotivní úspěch," vyprávěla.

Ještě před necelými třemi měsíci měla úplně jiné starosti. Že bude zase závodit, natožpak bojovat o nejvyšší příčky, si ani nedokázala pořádně představit.

"Dívám se zpět na konec září. Ležela jsem v nemocnici a nemohla jsem vůbec nic dělat, byla jsem bezmocná, nemohla ani vyjít ven. A teď sedím tady a jsem na pódiu. Je to pro mě speciální chvíle," dojatě předávala své nejniternější pocity.

Do závodu šla nadstandardně motivovaná. Moc chtěla sama sobě i celému světu ukázat, že se nic nezměnilo, že je nezlomená připravena znovu stanout na samotném vrcholu.

"Miluji tyhle situace. Když je to dobrodružství a vy ani nevíte, jestli to zvládnete," prohlásila. Pětadvacetiletá biatlonistka bude do sobotní stíhačky startovat s odstupem pouhých 4,5 vteřiny za Röiselandovou. Může tak útočit na svůj jubilejní dvacátý triumf ve Světovém poháru.

"Moje motivace je obrovská. Stíhací závody miluji. A mám ráda trať tady v Novém Městě. Všechno je možné," uzavřela dvojnásobná olympijská vítězka z Pchjongčchangu.

V sobotu ráno pak ještě napsala na svůj Instagram: "Nemám slov. Musím se hluboce nadechnout. Včera to byl úžasný závod a neuvěřitelná zkušenost po těch několika měsících. Nikdy bych nevěřila, že se vrátím takhle silná. Díky, že jste za mnou stáli," vzkázala fanouškům.

Její biatlonový příběh měl namále. Dahlmeierová ale ukázala nezdolné srdce bojovnice. Nyní je zpět v plné síle. A svět biatlonu je s ní zase o něco zajímavější.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy