Biatlonistky nezopakovaly loňský úspěch, mužská štafeta propadla. Vládlo Norsko

Aktualizováno 20. 2. 2021 18:08
České biatlonistky Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Markéta Davidová a Lucie Charvátová skončily ve štafetě na mistrovství světa desáté. Titul v Pokljuce obhájilo kvarteto Norska, které získalo zlato potřetí za sebou.
Štafeta biatlonistek na MS v Pokljuce
Štafeta biatlonistek na MS v Pokljuce | Foto: Reuters

Biatlonisté skončili ve štafetě stejně jako loni třináctí. Kvarteto Mikuláš Karlík, Ondřej Moravec, Jakub Štvrtecký, který musel na trestné kolo, a Michal Krčmář ztratilo ve slovinské Pokljuce na vítězné Nory téměř čtyři a půl minuty.

Češky, jež absolvovaly závod na 4 × 6 km s šesti dobíjeními, nenavázaly na loňské čtvrté místo místo z Anterselvy, pro které si dojely ve stejném složení. Za vítěznými Norkami zaostaly o 1:40,4 minuty.

Stupně vítězů měly stejné obsazení jako na předchozím šampionátu. Necelých deset sekund po Norce Marte Olsbuové Röiselandové finišovala Němka Franziska Preussová, jež těsně porazila Ukrajinku Olenu Pidhrušnou.

Norská finišmanka Olsbuová Röiselandová získala už jedenácté světové zlato v kariéře a v historické tabulce jí chybí jeden titul k dostižení rekordmanky Magdaleny Neunerové z Německa. Čtvrtý triumf v Pokljuce vybojovala Tiril Eckhoffová a celkem jich má deset. Vítěznou štafetu s nimi tvořily ještě Ingrid Tandrevoldová a Ida Lienová.

Česká čtveřice nabrala rozhodující ztrátu v první polovině závodu. Jislová dobíjela dvakrát vstoje a předávala jedenáctá. Puskarčíková musela na druhém úseku použít ještě o náhradní náboj méně, ale na trati výrazně ztrácela. Mistryni světa ve vytrvalostním závodě Davidovou vyslala na trať jako třináctou s odstupem minuty a tři čtvrtě na vedoucí Norky.

Davidová stejně jako při svém zlatém závodu střílela bezchybně a posunula tým na deváté místo. "Jsem (za střelbu) ráda. V ležce jsem trošku riskovala, ale když mi to padalo, tak jsem to tam pustila," řekla České televizi.

Finišmanka Charvátová dobíjela dvakrát vleže, svou kritickou stojku zvládla s jedním náhradním nábojem a dovezla českou štafetu nikým neohrožována na desáté pozici.

Špatná mužská štafeta

Norové vyhráli systémem start cíl v sestavě Sturla Holm Laegreid, Tarjei Bö, Johannes Thingnes Bö a Vetle Sjaastad Christiansen. Druhé skončilo Švédsko s odstupem 33 sekund, bronz patří Rusům.

"Dneska jsme byli daleko za pozicemi, na kterých bychom chtěli být. Štafeta byla špatná. Bylo příliš chyb a ten třetí úsek - trestné kolo - byla fatální chyba, která se trestá," uvedl trenér mužů Ondřej Rybář v České televizi.

Komplikace českého týmu začaly hned na prvním úseku. Karlík v úvodním okruhu v balíku zlomil hůlku a jel předposlední. Při střelbě dobíjel jen dvakrát a zkušeného Moravce vyslal na druhý úsek třináctého. Český veterán, který po sezoně plánuje ukončit kariéru, při svém posledním startu na MS pozici udržel.

"Jsem spokojený tak na padesát procent. Na trati jsem nechal úplně všechno, ale střelby vleže je škoda," zlobil se šestatřicetiletý Moravec. Jednou totiž minul a jednou si vyhodil náboj, takže se na střelnici zdržel déle.

Definitivně srazil naděje týmu Štvrtecký. Vleže dobíjel dvakrát a po stojce musel jet 150 metrů navíc. Češi tak klesli na 15. místo s odstupem čtyř minut na Nory. Krčmář svůj úsek absolvoval s jedním dobíjením, posunul se o dvě příčky, ale pak už neměl s kým bojovat.

Hůře než třináctí skončili čeští biatlonisté na MS naposledy před 20 lety. Právě v Pokljuce byli jejich předchůdci ještě o místo horší.

Norům vypracoval náskok na prvním úseku Laegreid, Tarjei Bö se vestoje vyhnul trestnému kolu a Johannes Bö a Christiansen vedení jen navyšovali.

Mistrovství světa v biatlonu v Pokljuce - štafety:

Muži (4 × 7,5 km): 1. Norsko (Laegreid, T. Bö, J. T. Bö, Christiansen) 1:12:27,4 (0 trest. kol+8 dobíjení), 2. Švédsko (Femling, Nelin, Ponsiluoma, Samuelsson) -33,1 (0+7), 3. Rusko (Chalili, Jelisejev, Loginov, Latypov) -50,9 (0+5), 4. Francie -1:02,0 (1+11), 5. Ukrajina -1:12,7 (0+4), 6. Itálie -1:35,5 (2+14), 7. Německo -1:43,2 (0+4), 8. Slovinsko -1:44,3 (0+8), 9. Bělorusko -2:25,4 (0+9), 10. Rakousko -2:31,1 (1+6), …13. ČR (Karlík, Moravec, Štvrtecký, Krčmář) -4:26,1 (1+9).

Ženy (4 × 6 km): 1. Norsko (Tandrevoldová, Eckhoffová, Lienová, Röiselandová) 1:10:39,0 (0 trest. kol+11 dobíjení), 2. Německo (Hinzová, Hettichová, Herrmannová, Preussová) -8,8 (0+5), 3. Ukrajina (Merkušinová, Džymová, Blašková, Pidhrušná) -9,2 (0+7), 4. Bělorusko -28,8 (0+8), 5. Švédsko -47,9 (0+9), 6. Polsko -52,1 (0+6), 7. Rakousko -1:04,3 (0+15), 8. Francie -1:15,2 (0+5), 9. Itálie -1:28,1 (0+9), 10. ČR (Jislová, Puskarčíková, Davidová, Charvátová) -1:40,4 (0+6).