Mráz ji nespálil. Davidová v Canmore zazářila stříbrem ve vytrvalostním závodě

Podívejte se na fotogalerii ze čtvrtečních závodů v Canmore
Za Česko startovaly čtyři závodnice včetně Evy Puskarčíkové. I ona pocítila tuhý mráz. Pořadatelé nakonec zkrátili závod z 15 na 12,5 kilometru.
Nejvíc se z české výpravy dařilo Markétě Davidové, která ukořistila stříbro.
Po čtvrté střelbě dokonce vedla před rovněž bezchybnou Vittozziovou z Itálie, ale v závěrečném kole se přes obě přehnala Norka Eckhoffová.
Davidová navázala na bronz z úvodního vytrvalostního závodu sezony ve slovinské Pokljuce.
8. 2. 2019 0:10
Čistá střelba a skvělý běh dovedly českou biatlonistku Markétu Davidovou ke stříbrné medaili ve vytrvalostním závodě v kanadském Canmore. Ten ovlivnil mráz a pořadatelé ho pro dívky zkrátily z 15 na 12,5 kilometru. Vyhrála Norka Tiril Eckhoffová. Davidová se tak umístila na stupních vítězů ve třetím z posledních čtyř závodů.

Dvaadvacetiletá Češka v zámoří navázala na překvapivý bronz z úvodního vytrvalostního závodu sezony ve slovinské Pokljuce. Po čtvrté střelbě dokonce vedla před rovněž bezchybnou Lisou Vittozziovou z Itálie, ale v závěrečném kole se přes obě přehnala Eckhoffová. Smazala desetisekundovou ztrátu a vyhrála o 9,8 sekundy.

Davidová byla nadšená z prvního čistého vytrvalostního závodu v kariéře, i když ho pořadatelé kvůli mrazu zkrátili z 15 na 12,5 kilometru.

"Jsem strašně ráda, ale jsem teď tak zamrzlá, že mi to moc nemyslí a ještě se tolik neraduju," řekla v rozhovoru pro Českou televizi stříbrná medailistka.

Sérii svých úspěchů z posledních týdnů pořád brala s rezervou. "Jsem ráda, že jsem to dokázala přenést do dalších závodů, ale opravdu každý závod je jiný, takže uvidíme," doplnila.

Na střelnici v tomto závodě Davidová neměla žádné těsné rány. Asistent trenéra Jiří Holubec si všiml, jak ve srovnání s úvodem sezony své výkony stabilizovala. "Začala si věřit a opravdu v té střelbě udělala pokrok. Je tam znát ta její jistota i na tréninku," ocenil.

Z ostatních českých reprezentantek bodovala již jen Lucie Charvátová, která se dvěma chybami obsadila 33. místo. Olympijská medailistka ze sprintu Veronika Vítková sice minula jen jednou, ale měla druhý nejhorší běžecký čas ze všech závodnic. Více než sedmiminutové manko na trati ji srazilo na 72. místo. Rychle jí docházely síly. "Už ve druhém kole byly hlášky, že se trápí. Byli jsme rádi, že to vůbec dojela," uvedl asistent kouče Holubec.

Pět míst za Vítkovou skončila Eva Puskarčíková, která si závod pokazila sedmi střeleckými chybami.

SP v biatlonu v Canmore (Kanada):

Muži - zkrácený vytrvalostní závod (15 km/za střeleckou chybu je penalizace 45 sekund): 1. J. T. Bö 35:27,9 (0 střeleckých chyb), 2. Christiansen (oba Nor.) -2:10,2 (2), 3. Loginov (Rus.) -2:41,0 (2), 4. Birkeland (Nor.) -2:51,3 (1), 5. Windisch (It.) -2:56,3 (2), 6. Eder (Rak.) -2:57,5 (2), 7. S. Fourcade (Fr.) -2:58,9 (1), 8. Lesser (Něm.) -3:01,7 (1), 9. Femling (Švéd.) -3:02,7 (0), 10. Gow (Kan.) -3:05,4 (1), …12. Krupčík -3:07,5 (1), 49. Krčmář -6:10,1 (5), 64. Šlesingr -7:25,8 (3), 77. Václavík (všichni ČR) -8:16,5 (7).

Ženy - zkrácený vytrvalostní závod (12,5 km/za střeleckou chyu je penalizace 45 sekund): 1. Eckhoffová (Nor.) 36:32,9 (1), 2. Davidová (ČR) -9,8 (0), 3. Vittozziová (It.) -20,9 (0), 4. Hildebrandová (Něm.) -47,8 (0), 5. Tandrevoldová (Nor.) -1:05,8 (1), 6. Hinzová (Něm.) -1:18,5 (1), 7. Bescondová (Fr.) -1:21,6 (2), 8. Kuzminová (SR) -1:29,4 (3), 9. Dahlmeierová (Něm.) -1:30,5 (2), 10. Schwaigerová (Rak.) -1:37,6 (0), …33. Charvátová -3:34,1 (2), 72. Vítková -6:51,0 (1), 77. Puskarčíková (všechny ČR) -7:47,3 (7).