Moravec vypadá jak po boxerském duelu. Přišlo mi, že jsem spadl na asfalt, vypráví biatlonista

av av
8. 3. 2018 13:41
Ondřej Moravec měl během přípravy na závody v Kontiolahti ošklivý pád, přesto je připraven ve čtvrtek v podvečer vyběhnout na trať sprintu.
Ondřej Moravec.
Ondřej Moravec. | Foto: Reuters

Praha/Kontiolahti - Malá chvilka nepozornosti a Ondřej Moravec vypadá, jako kdyby absolvoval pouliční rvačku nebo utkání v boxu. Přípravu na Světový pohár ve finském Kontiolahti zkomplikoval zkušenému českému biatlonistovi nepříjemný pád.

"Trénoval jsem doma v Letohradě. Na jednom okruhu jsou rolbou udělené muldy. Děti na tom trénují techniku, koordinaci nebo blbnou. Prostě to mají jako zpestření. Sám jsem muldy někdy sešlápl, jindy na nich skákal. Jenže v danou chvíli jsem se úplně nesoustředil," svěřil se Moravec pro oficiální web českého biatlonu.

"Dopadl jsem lyží na bok, prasklo mi vázání a letěl jsem. Vše se odehrálo tak rychle, že jsem si nestihl ani dát ruce před sebe. Najednou jsem ryl hlavou do sněhu," prozradil.

A bohužel nešlo o žádný prašan, ale o zmrzlý, tvrdý technický sníh.

"Přišlo mi to, jako kdybych spadl na asfalt, jen s tím rozdílem, že jsem neměl přilbu," dodal Moravec.

Výsledek pádu? Rozražený ret, četné šrámy na hlavě, bolestivě naražené rameno i bok. "V tu chvíli mi to přišlo docela snesitelné, tak jsem ještě další hodinu lyžoval," řekl. 

Od krvavého zranění trénoval jen lehce, a tak úplně neví, co od sebe může na finské trati očekávat. "Uvidím, co se mnou udělá závodní tempo," prohlásil.

Moravec má na Kontiolahti jen ty nejlepší vzpomínky. Před třemi lety zde na světovém šampionátu získal kompletní sbírku medailí, zlato ve smíšené štafetě, stříbro v závodu s hromadným startem a bronz ve vytrvalostním závodu. Zdejší profil tratí mu sedí jako ulitý.

"Mám to tu rád. Profil mi sedí. Sjezdy nejsou tolik technicky náročné a umožňují si trochu odpočinout, posbírat energii. I příkrá stoupání se v Kontiolahti dají zvládnout. Problémy jsem v nich dosud neměl," vyjmenoval samá pozitiva.

Ani mrazivé počasí, jež ve Finsku panuje, třiatřicetiletému závodníkovi nevadí. "Tady na severu je krásná zima, sice dost mrzne, ale slunce vzduch už trochu ohřívá. Ty podmínky i scenérie jsou příjemné a člověka to pak mnohem více baví. Je to krásné lyžování," konstatoval.

Po olympiádě ještě cítí únavu, stejně jako Veronika Vítková či Michal Krčmář. Ta společně s následky pádu nevytváří ideální fyzické rozpoložení.

"Jedna věc jsou následky pádu, druhá věc únava z olympijského programu i cestování a třetí jejich kombinace. Moudřejší možná budu po závěrečném tréninku. Sám jsem zvědavý, jak tělo na zátěž zareaguje," řekl Moravec.

Sprint mužů začne v Kontiolahti ve čtvrtek v 17:45 hodin a sledovat ho můžete v on-line reportáži na Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy