Moravec záhadně odpadl, klesl mu krevní tlak. Nechápu to, kroutí hlavou lékař

av av
10. 3. 2019 11:07
Český tým hned na začátku světového šampionátu v biatlonu vystrašila nečekaná tělesná indispozice Ondřeje Moravce. Ve sprintu zkušený závodník málem zkolaboval.
Indisponovaný Ondřej Moravec na druhé položce sobotního sprintu.
Indisponovaný Ondřej Moravec na druhé položce sobotního sprintu. | Foto: Petr Slavík, Český biatlon

Dvaadevadesáté místo v prvním individuálním závodě mistrovství v Östersundu rozhodně nebylo výsledkem, který by si Moravec představoval. Po samotném klání nicméně umístění tolik neřešil. S trochou nadsázky lze říci, že byl rád za své holé přežití.

Čtyřiatřicetiletému závodníkovi se během závodu udělalo zle. Poslední běžecký okruh na lyžích prakticky obešel, přesto se v cílovém prostoru vyčerpáním svalil na zem. 

"Nechápu to, nemohl jsem se ani zvednout. Nic takového se mi v životě nestalo," vyprávěl Moravec pro oficiální webové stránky českého biatlonu.

V první fázi začal cítit, jak se mu motá hlava. Pak se k tomu přidala bolest břicha. "Nevím, jestli to tělo nějak kolabovalo," divil se ve švédském areálu, zatímco lékař české reprezentace Vladimír Dobeš prováděl první vyšetření.

"Došlo k poklesu krevního tlaku, ale nedokážu říct, z jakého důvodu. Může jít o kolísavý tlak, ale to se zatím neprojevilo," kroutil lékař hlavou.

"Ondru trápila bolest hlavy, hučení v uších a křeč do břicha, což plynulo z toho, že se tělo snažilo centralizovat krev do hlavy. To podle mého názoru patřilo k tomu momentálnímu poklesu. Ještě dvacet minut po závodě v buňce měl tlak osmdesát na šedesát," přiblížil Dobeš Moravcovy výrazné potíže.

Biatlonista byl podle lékaře před závodem v naprosté pohodě a nic nenasvědčovalo tomu, co se během sprintu přihodí. "Nechápu to. Těsně před závodem jsme spolu seděli v buňce, Ondra se cítil v pořádku, byly tam i srandičky, dodržel obvyklé rituály, jedl a pil normálně."

Jak znenadání se tajemné zdravotní problémy objevily, tak rychle také odezněly. Večer už bylo českému reprezentantovi mnohem lépe, byť na něm stále byla znát velká únava. "To je samozřejmě, protože tělo dostalo pecku," vysvětlil lékař.

Moravec se v neděli chystal na trénink, poté se teprve uvidí, jestli bude schopen na světovém šampionátu ještě závodit. Lékaři mu zkusí změřit tlak při maximální zátěži, aby zjistili, zda nedochází k poklesu krevního tlaku při dosažení určité hranice.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Poslanci uctili minutou ticha zesnulého Jaroslava Kuberu

Poslanci uctili před zahájením první letošní schůze minutou ticha památku Jaroslava Kubery. Předseda Senátu a dlouholetý teplický primátor náhle zemřel v pondělí. Horní komora navrhne vládě vyhlášení státního smutku.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku, před tím byl jejím místopředsedou. V novodobé historii Česka je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů. Senátorem byl dvě desetiletí. V Teplicích působil jako primátor téměř čtvrt století. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy