Moravec záhadně odpadl, klesl mu krevní tlak. Nechápu to, kroutí hlavou lékař

av av
10. 3. 2019 11:07
Český tým hned na začátku světového šampionátu v biatlonu vystrašila nečekaná tělesná indispozice Ondřeje Moravce. Ve sprintu zkušený závodník málem zkolaboval.
Indisponovaný Ondřej Moravec na druhé položce sobotního sprintu.
Indisponovaný Ondřej Moravec na druhé položce sobotního sprintu. | Foto: Petr Slavík, Český biatlon

Dvaadevadesáté místo v prvním individuálním závodě mistrovství v Östersundu rozhodně nebylo výsledkem, který by si Moravec představoval. Po samotném klání nicméně umístění tolik neřešil. S trochou nadsázky lze říci, že byl rád za své holé přežití.

Čtyřiatřicetiletému závodníkovi se během závodu udělalo zle. Poslední běžecký okruh na lyžích prakticky obešel, přesto se v cílovém prostoru vyčerpáním svalil na zem. 

"Nechápu to, nemohl jsem se ani zvednout. Nic takového se mi v životě nestalo," vyprávěl Moravec pro oficiální webové stránky českého biatlonu.

V první fázi začal cítit, jak se mu motá hlava. Pak se k tomu přidala bolest břicha. "Nevím, jestli to tělo nějak kolabovalo," divil se ve švédském areálu, zatímco lékař české reprezentace Vladimír Dobeš prováděl první vyšetření.

"Došlo k poklesu krevního tlaku, ale nedokážu říct, z jakého důvodu. Může jít o kolísavý tlak, ale to se zatím neprojevilo," kroutil lékař hlavou.

"Ondru trápila bolest hlavy, hučení v uších a křeč do břicha, což plynulo z toho, že se tělo snažilo centralizovat krev do hlavy. To podle mého názoru patřilo k tomu momentálnímu poklesu. Ještě dvacet minut po závodě v buňce měl tlak osmdesát na šedesát," přiblížil Dobeš Moravcovy výrazné potíže.

Biatlonista byl podle lékaře před závodem v naprosté pohodě a nic nenasvědčovalo tomu, co se během sprintu přihodí. "Nechápu to. Těsně před závodem jsme spolu seděli v buňce, Ondra se cítil v pořádku, byly tam i srandičky, dodržel obvyklé rituály, jedl a pil normálně."

Jak znenadání se tajemné zdravotní problémy objevily, tak rychle také odezněly. Večer už bylo českému reprezentantovi mnohem lépe, byť na něm stále byla znát velká únava. "To je samozřejmě, protože tělo dostalo pecku," vysvětlil lékař.

Moravec se v neděli chystal na trénink, poté se teprve uvidí, jestli bude schopen na světovém šampionátu ještě závodit. Lékaři mu zkusí změřit tlak při maximální zátěži, aby zjistili, zda nedochází k poklesu krevního tlaku při dosažení určité hranice.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Jednání mezi EU a Británií stále váznou, budou pokračovat v neděli

Přes pokrok v řadě oblastí přetrvávají v jednáních mezi Evropskou unií a Británií neshody, které brání uzavření dohody o pobrexitových vztazích. Ve společném prohlášení po dnešním podvečerním telefonátu to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson. Šéfové vyjednávacích týmů po jednodenní přestávce opět zasednou k intenzivním rozhovorům v neděli v Bruselu.

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období určené k vyjednání dohody. Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

před 39 minutami

Nor Granerud vyhrál závod v Nižním Tagilu a vede SP skokanů

Norský skokan na lyžích Halvor Granerud vyhrál závod Světového poháru v Nižním Tagilu a po druhém triumfu v sezoně se dostal do čela průběžného pořadí seriálu. Ve vedení vystřídal vítěze úvodních dvou závodů Markuse Eisenbichlera, kterému v Rusku vůbec nevyšlo druhé kolo a z prvního místa se propadl na 28. příčku.

Až na stupně vítězů se naopak po pokaženém prvním kole prodral Nor Robert Johansson. Výkonem 142,5 m ve finále o metr překonal rekord můstku, který loni stanovil jeho krajan Johan Andre Forfang, a zlepšení o 22 metrů ho v konečném pořadí vyneslo z 25. na třetí příčku.

Čtyřiadvacetiletý Granerud předvedl vyrovnané pokusy 132,5 a 132 metrů a navázal na výhru v závěrečném závodě v Ruce. Druhý dnes skončil Rakušan Daniel Huber, jenž skočil 131 a 133 m a dokonale zastoupil kvůli koronaviru chybějící kolegy z reprezentačního áčka.

Devětadvacetiletý mistr světa Eisenbichler dnes první kolo suverénně ovládl a po skoku dlouhém 136,5 metru vedl před Granerudem o 11,1 bodu. Při finálovém pokusu ho ale rozhodil poryv větru hned za odrazovou hranou a Němec zapsal pouhých 80 metrů.

Čeští reprezentanti v Nižním Tagilu kvůli koronaviru nestartovali. Poté, co měl při předchozí zastávce v Ruce pozitivní test na covid-19 Filip Sakala, se celý tým zdržel ve Finsku v karanténě a nestihl přesun speciálem do Ruska. Po úterním přesunu domů se skokani chystají na mistrovství světa v letech na mamutím můstku ve slovinské Planici, které se uskuteční od 10. do 13. prosince.

Závod SP ve skocích na lyžích v Nižním Tagilu (Rusko):

1. Granerud (Nor.) 270,0 b. (132,5+132 m), 2. Huber (Rak.) 255,7 (131+133), 3. Johansson (Nor.) 254,1 (120,5+142,5), 4. Lackner (Rak.) 249,3 (128,5+131), 5. Paschke (Něm.) 241,6 (128+126,5), 6. Zniszczol (Pol.) 230,6 (131+122), 7. Klimov (Rus.) 230,5 (132+120,5), 8. J. Sato (Jap.) 230,2 (127,5+124), 9. Lanišek (Slovin.) 227,3 (125+123), 10. Schiffner (Rak.) 223,9 (124+123).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 28 závodů): 1. Granerud 300, 2. Eisenbichler (Něm.) 283, 3. J. Sato 163, 4. Kubacki (Pol.) 144, 5. Geiger (Něm.) 141, 6. Huber 140.

Zdroj: ČTK
Další zprávy