Medaile z MS nejsou jisté, varuje Matouš. Štafety sráží obří tlak na nováčky

Aleš Vávra Aleš Vávra
7. 2. 2017 12:04
Bronzový medailista ze světového šampionátu v Lake Placid v roce 1987 Jan Matouš hodnotí před MS v Hochfilzenu šance českých reprezentantů.
Michala Šlesingra a Ondřeje Moravce bych nezatracoval, říká Jan Matouš.
Michala Šlesingra a Ondřeje Moravce bych nezatracoval, říká Jan Matouš. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha – Medaile, medaile a zase jenom medaile. Srdeční tep sportovních fanoušků se zvyšuje, za dva dny začíná v rakouském Hochfilzenu vrchol biatlonové sezony.

A Češi mají z pohledu cenných kovů na světovém šampionátu co napravovat. Loni totiž přes velké množství dobrých výkonů a umístěních v elitní desítce nedokázali přivézt ani jedinou vysněnou "placku". Přičemž právě medailí si veřejnost žádá nejvíce.

"Všichni bychom si samozřejmě přáli, aby to letos vyšlo a naši reprezentanti se na stupně vítězů podívali. I přes skvělou formu některých závodníků to ale bohužel nemůžeme brát jako jistotu. Musí se sejít všechno v daný moment," řekl deníku Aktuálně.cz šéf jabloneckého biatlonového klubu SKP Kornspitz Jan Matouš.

Konkurence je obrovská po celou sezonu, na mistrovství světa se ovšem síla soupeřů ještě o něco zvyšuje. Prakticky každý letos ladí formu na Hochfilzen.

"V obou kategoriích, ženské i mužské, pomýšlí na medaile nejméně třicet závodníků. Jako obvykle bude vše o detailech," podotkl dvojnásobný medailista ze světových šampionátů.

Starší závodníky Matouš nezatracuje

Oproti loňskému mistrovství v norském Oslu ovšem mají Češi více závodníků, kteří mohou na medaile pomýšlet. Mezi nejužší světovou špičku se totiž letos premiérově zařadili Michal Krčmář a Eva Puskarčíková.

"Dokážou být nahoře, to je strašně důležité. Ale nezatracoval bych ani starší závodníky, Ondru Moravce a Michala Šlesingra. Stejně jako Veroniku Vítkovou. Všichni mohou mít medailové ambice," řekl Matouš.

Specifické jsou vyhlídky českého týmu ve štafetách. V těch se letos opakovaně nedaří obsadit klíčový druhý úsek, na kterém pravidelně dochází k chybám a trestnému kolu znamenajícímu ve většině případů konec nadějí. Jak z toho ven v Hochfilzenu?

"Ve štafetě je to hlavně o tom obrovském tlaku. Třeba ženská štafeta byla v posledních letech zvyklá na medaile a letos to nejde. Na druhém úseku se závodnice mění a sčítá se tam nezkušenost s enormní nervozitou. Závodník tam nejede pouze za sebe a to ho rozhodí," vysvětlil biatlonový expert.

Davidovou by nebylo dobré stresovat

Ačkoli se do pětičlenné nominace žen nevešla Markéta Davidová, čerstvá dvojnásobná juniorská mistryně Evropy, Matouš naznačil, že ještě existuje malá možnost jejího startu právě ve štafetě. "Ještě je ve hře, Rakousko není daleko, je možnost, že by tam Markétu na štafetu přivezli. Ale spíš ne," uvedl mnohoznačně bývalý reprezentant.

Sám dvacetiletou závodnici z Jablonce dobře zná a s krokem trenérů neposlat ji na šampionát bezezbytku souhlasí. "Ten rozdíl mezi juniorským a dospělým biatlonem je obrovský. A Markéta to sama ví. Nechceme ji zbytečně stresovat, urychlovat ten vývoj," dodal Matouš.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy