Krize Charvátové? Nic podobného nepamatuju, pomůže jen psycholog, tuší mistryně světa

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
16. 12. 2020 6:26
Hlavou kroutili trenéři, fanoušci i samotná závodnice. Takové reakce vyvolala víkendová střelba Lucie Charvátové v biatlonové stíhačce, kdy na stojce z deseti terčů netrefila ani jeden. Podle někdejší mistryně světa Kateřiny Holubcové Jakešové by měla závodnice dát na radu trenérů a zajít za psychologem.
Lucie Charvátová
Lucie Charvátová | Foto: Petr Slavík / Český biatlon

Zrovna v kalendáři svítilo její jméno, ale svátek "oslavila" Charvátová odstoupením ze závodu, ke dvěma nevydařeným stojkám zapsala i jednu minelu v ležce a z 57. místa raději vzdala.

"Takový propadák, dát deset chyb z deseti střel, to si fakt nevybavuju. To bych se musela podívat někam do statistik. Je to nevídaná věc," přiznala deníku Aktuálně.cz Kateřina Holubcová Jakešová, bývalá mistryně světa v biatlonu z roku 2003.

Charvátová má na začátku nové sezony se stojkou velké problémy. V ženské štafetě v Kontiolahti trefila vestoje do terče jen jeden z osmi nábojů a pohřbila tím naděje českého kvarteta na solidní výsledek.

Takový blok z konkrétní položky někdejší reprezentantka nepamatuje. "Za nás, před těmi 15 lety, se nestřílelo ani takhle rychle. To byly položky třeba do pětatřiceti sekund, tak se to těžko srovnává. Biatlon se ohromně zrychluje a týmy chtějí nahnat každou vteřinu, kde se dá," naznačuje Holubcová Jakešová, jaký tlak na závodníky nyní je.

Svěřenkyně současného kouče ženského národního týmu Egila Gjellanda dělá ovšem obrovské chyby, terče míjí i o pět centimetrů. 

"To už je moc. Je to průšvih a souhlasím s názorem trenérů, že už by to chtělo zásah nějakého dalšího člověka, psychologa. Tohle asi nepůjde vyřešit tím, že si z toho něco sama vydedukuje," myslí si Holubcová.

Sama toho v reprezentaci zažila hodně, objela troje olympijské hry, má dvě medaile z mistrovství světa, ale pohovory s psychologem se jí vyhnuly. Nutno dodat, že v té době byl český biatlon oproti dnešku v plenkách.

"Závodila jsem v pravěku, kdy naši trenéři byli v podstatě servismani, zkoušeči lyží, maséři a starali se i o psychickou přípravu. Neměli jsme takové zázemí, jaké mají současní biatlonisti. Nám stačilo, když nám trenér promluvil do duše, a nějak jsme si to srovnali v hlavě."

Trenéři nechali Charvátovou i přes víkendový výbuch u týmu, i když by se nabízelo dát sedmadvacetileté biatlonistce delší čas na vzpamatování a možnost souvislejšího tréninku.

"Jsem zastánce toho, že ze všeho vás dostane kvalitní trénink. Pamatuju si, že když jsme spávali na hotelu s Nory, pozorovali jsme je, jak neustále trénovali nasucho, nacvakávali bez nábojů. Byla pro ně hodně důležitá taková ta rutina a na střelbě v závodě to bylo znát," vzpomíná Holubcová Jakešová. 

V přípravě na novou sezonu přitom čeští reprezentanti vystříleli víc nábojů než obvykle.

"Minimálně u holek to zatím není moc znát. Bohužel teď už se moc nedá spoléhat na to, že když uděláte nějakou tu chybu, doženete to během. Teď už většinou ve špičce ti co nejlíp běhají i nejlíp střílí," dodává. 

Výjimkou je Markéta Davidová, která se po nepovedených položkách v úvodu sezony vrátila k pomalejší střelbě na dva nádechy. "Když se nedaří, zkoušíte všelicos. Taky se mi to stalo, že jsem se raději vrátila k původní technice, že jsem raději střílela pomalu, ale na jistotu a s nulou," nediví se Holubcová Jakešová.

Zároveň je ale optimistická pro zbytek sezony. "Věřím, že se to otočí, a zase se jim začne dařit. Když ne v průběhu sezony, tak na jejím vrcholu, podívejte se, jak se to Lucce Charvátové povedlo loni na mistrovství světa," připomněla senzační bronz české závodnice ze sprintu. 

S manželem Vlastimilem Jakešem, ředitelem biatlonových závodů v Novém Městě na Moravě, sleduje Holubcová kolotoč Světového poháru v televizi, když si zrovna neplní povinnosti jako vychovatelka v družině na základní škole.  

"Doba je kvůli covidu divná. Někteří biatlonisté budou pryč z domova sedm týdnů, to je zatěžující, do toho musíte myslet na roušky a všechna to opatření. Jezdí se bez diváků, to všechno má na psychiku závodníků velký vliv. Vůbec jim to nezávidím," uvedla.

Děda Federer bude hrát Wimbledon ještě v sedmdesáti. Sledujte Sportovní Sociál | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 32 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy