Davidová si pokazila závěr v Oslu na stojce. Stejně jako Krčmář skončila šestnáctá

Aktualizováno 19. 3. 2023 16:08
Nejlepší čeští biatlonisté Michal Krčmář a Markéta Davidová uzavřeli v Oslu Světový pohár šestnáctými příčkami v závodech s hromadným startem. Tereza Voborníková nenavázala na šestou pozici ze sprintu a obsadila 25. místo.
Markéta Davidová.
Markéta Davidová. | Foto: ČTK

Devatenáctou výhru v sezoně si připsal Johannes Thingnes Bö. Závod žen, po němž se v cíli loučilo s kariérou hned několik elitních biatlonistek, vyhrála úřadující mistryně světa Hanna Öbergová.

Krčmář se díky bezchybné úvodní položce držel v prvních dvou kolech v přední skupině, ale na druhé střelbě jednou minul a propadl se na patnácté místo. Vestoje pak musel na dvě trestná kola a klesl na konec první dvacítky. Závěrečnou nulou si znovu o něco polepšil.

Vítěz Světového poháru Bö sice musel dohánět ztrátu po úvodní "ležce", kde udělal jednu chybu, ale pak si vypracoval výrazný náskok a další chyba při závěrečné položce už nemohla na jeho triumfu nic změnit. Nechal o 16,7 sekundy za sebou bezchybného Švýcara Niklase Hartwega.

Na malý křišťálový glóbus mu to ale nestačilo. Ten díky třetí příčce uhájil jiný Nor Vetle Sjaastad Christiansen, který dnes na Böa ztratil 19,4 sekundy. V hodnocení disciplíny ho ale o třicet bodů porazil. Bö doplatil na absenci z Östersundu, poté co se léčil s koronavirem.

Výborně měla závod rozjetý Davidová. Po úvodní čisté střelbě sice na dalších dvou položkách zapsala po jedné chybě, ale skvěle běžela. Na závěrečnou stojku přijížděla ve skupině, která díky zaváhání Lou Jeanmonnotové bojovala o druhou příčku. Šestadvacetiletá Češka ale situaci nezvládla, minula čtyři terče a propadla se na 21. místo.

Nevyrovnala se s hustou mlhou na střelnici. "Bohužel jsem nic neviděla, taky to podle toho dopadlo. Měla jsem to celý šedivý," posteskla si v rozhovoru v České televizi. Podmínky jí připadaly podobné jako ty páteční, kdy ženám zrušili sprint. "Byly pro všechny stejné a v tomhle vidí někdo líp a někdo hůř, nedá se to moc ovlivnit," dodala. V závěrečném kole alespoň využila toho, že měla nejrychlejší běžecký čas dne, a o pět příček si polepšila.

Šest chyb na střelnici zaznamenala také Voborníková, která kvůli tomu skončila až v polovině třetí desítky. "Nebylo to tak ideální jako včera. Horší než ta mlha byl déšť na trati a nepříjemný sníh ve sjezdech, dneska to tam bylo fakt nebezpečné. Na střelnici to byly takové zbytečné rány," uvedla.

Öbergová sice po třech nulách chybovala jednou na závěrečné položce, ale i tak porazila o 22,6 sekundy Marte Olsbuovou Röiselandovou, která se s kariérou rozloučila druhým místem. Norský tým ji pak v cíli pokropil šampaňským. Velké loučení v cílovém prostoru vzápětí čekalo Francouzku Anais Chevalierovou-Bouchetovou, která dojela třetí.

Malý křišťálový glóbus si dnešní pátou příčkou zajistila celková vítězka Světového poháru Julia Simonová z Francie. Davidová v celkovém pořadí klesla ze sedmé příčky na konečnou devátou. Krčmář byl v mužském seriálu třináctý.

SP v biatlonu v Oslu - závody s hromadným startem:

Muži (15 km): 1. J. T. Bö (Nor.) 38:51,9 (2 trest. okruhy), 2. Hartweg (Švýc.) -26,2 (0), 3. Christiansen (Nor.) -35,2 (0), 4. Fillon Maillet (Fr.) -36,8 (1), 5. Laegreid (Nor.) -40,0 (1), 6. Ponsiluoma (Švéd.) -43,0 (4), …16. Krčmář -2:02,5 (3).

Konečné pořadí závodu s hromadným startem (po 4 závodech): 1. Christiansen 270, 2. J. T. Bö 240, 3. Laegreid 208, 4. Dale (Nor.) 206, 5. Stalder (Švýc.) 143, 6. Claude (Fr.) 132, …9. Krčmář 111.

Konečné pořadí SP (po 21 závodech): 1. J. T. Bö 1589, 2. Laegreid 1098, 3. Christiansen 935, 4. Doll (Něm.) 782, 5. Ponsiluoma 779, 6. T. Bö (Nor.) 684, …13. Krčmář 581, 44. Štvrtecký 86, 52. Mikyska 67, 77. Mareček 17, 90. Václavík 7.

Ženy (12,5 km): 1. H. Öbergová (Švéd.) 36:33,5 (1), 2. Röiselandová (Nor.) -22,6 (1), 3. Chevalierová-Bouchetová (Fr.) -43,7 (3), 4. Kebingerová (Něm.) -46,5 (1), 5. Simonová (Fr.) -56,6 (4), 6. Herrmannová-Wicková (Něm.) -57,1 (3), …16. Davidová -1:48,0 (6), 25. Voborníková (obě ČR) -3:37,6 (6).

Konečné pořadí závodu s hromadným startem (po 4 závodech): 1. Simonová 270, 2. Chevalierová-Bouchetová 206, 3. H. Öbergová 195, 4. Wiererová (It.) 169, 5. Jeanmonnotová (Fr.) 166, 6. Hauserová (Rak.) 156, …13. Davidová 106, 31. Jislová (ČR) 37, 42. Voborníková 12.

Konečné pořadí SP (po 20 závodech): 1. Simonová 1093, 2. Wiererová 911, 3. Vittozziová (It.) 882, 4. Herrmannová-Wicková 874, 5. E. Öbergová (Švéd.) 764, 6. Tandrevoldová (Nor.) 731, …9. Davidová 668, 36. Jislová 149, 43. Voborníková 109, 75. Charvátová 16, 86. Václavíková (všechny ČR) 2.