Davidová si pokazila závěr v Oslu na stojce. Stejně jako Krčmář skončila šestnáctá

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 3. 2023 16:08
Nejlepší čeští biatlonisté Michal Krčmář a Markéta Davidová uzavřeli v Oslu Světový pohár šestnáctými příčkami v závodech s hromadným startem. Tereza Voborníková nenavázala na šestou pozici ze sprintu a obsadila 25. místo.
Markéta Davidová.
Markéta Davidová. | Foto: ČTK

Devatenáctou výhru v sezoně si připsal Johannes Thingnes Bö. Závod žen, po němž se v cíli loučilo s kariérou hned několik elitních biatlonistek, vyhrála úřadující mistryně světa Hanna Öbergová.

Krčmář se díky bezchybné úvodní položce držel v prvních dvou kolech v přední skupině, ale na druhé střelbě jednou minul a propadl se na patnácté místo. Vestoje pak musel na dvě trestná kola a klesl na konec první dvacítky. Závěrečnou nulou si znovu o něco polepšil.

Vítěz Světového poháru Bö sice musel dohánět ztrátu po úvodní "ležce", kde udělal jednu chybu, ale pak si vypracoval výrazný náskok a další chyba při závěrečné položce už nemohla na jeho triumfu nic změnit. Nechal o 16,7 sekundy za sebou bezchybného Švýcara Niklase Hartwega.

Na malý křišťálový glóbus mu to ale nestačilo. Ten díky třetí příčce uhájil jiný Nor Vetle Sjaastad Christiansen, který dnes na Böa ztratil 19,4 sekundy. V hodnocení disciplíny ho ale o třicet bodů porazil. Bö doplatil na absenci z Östersundu, poté co se léčil s koronavirem.

Výborně měla závod rozjetý Davidová. Po úvodní čisté střelbě sice na dalších dvou položkách zapsala po jedné chybě, ale skvěle běžela. Na závěrečnou stojku přijížděla ve skupině, která díky zaváhání Lou Jeanmonnotové bojovala o druhou příčku. Šestadvacetiletá Češka ale situaci nezvládla, minula čtyři terče a propadla se na 21. místo.

Nevyrovnala se s hustou mlhou na střelnici. "Bohužel jsem nic neviděla, taky to podle toho dopadlo. Měla jsem to celý šedivý," posteskla si v rozhovoru v České televizi. Podmínky jí připadaly podobné jako ty páteční, kdy ženám zrušili sprint. "Byly pro všechny stejné a v tomhle vidí někdo líp a někdo hůř, nedá se to moc ovlivnit," dodala. V závěrečném kole alespoň využila toho, že měla nejrychlejší běžecký čas dne, a o pět příček si polepšila.

Šest chyb na střelnici zaznamenala také Voborníková, která kvůli tomu skončila až v polovině třetí desítky. "Nebylo to tak ideální jako včera. Horší než ta mlha byl déšť na trati a nepříjemný sníh ve sjezdech, dneska to tam bylo fakt nebezpečné. Na střelnici to byly takové zbytečné rány," uvedla.

Öbergová sice po třech nulách chybovala jednou na závěrečné položce, ale i tak porazila o 22,6 sekundy Marte Olsbuovou Röiselandovou, která se s kariérou rozloučila druhým místem. Norský tým ji pak v cíli pokropil šampaňským. Velké loučení v cílovém prostoru vzápětí čekalo Francouzku Anais Chevalierovou-Bouchetovou, která dojela třetí.

Malý křišťálový glóbus si dnešní pátou příčkou zajistila celková vítězka Světového poháru Julia Simonová z Francie. Davidová v celkovém pořadí klesla ze sedmé příčky na konečnou devátou. Krčmář byl v mužském seriálu třináctý.

SP v biatlonu v Oslu - závody s hromadným startem:

Muži (15 km): 1. J. T. Bö (Nor.) 38:51,9 (2 trest. okruhy), 2. Hartweg (Švýc.) -26,2 (0), 3. Christiansen (Nor.) -35,2 (0), 4. Fillon Maillet (Fr.) -36,8 (1), 5. Laegreid (Nor.) -40,0 (1), 6. Ponsiluoma (Švéd.) -43,0 (4), …16. Krčmář -2:02,5 (3).

Konečné pořadí závodu s hromadným startem (po 4 závodech): 1. Christiansen 270, 2. J. T. Bö 240, 3. Laegreid 208, 4. Dale (Nor.) 206, 5. Stalder (Švýc.) 143, 6. Claude (Fr.) 132, …9. Krčmář 111.

Konečné pořadí SP (po 21 závodech): 1. J. T. Bö 1589, 2. Laegreid 1098, 3. Christiansen 935, 4. Doll (Něm.) 782, 5. Ponsiluoma 779, 6. T. Bö (Nor.) 684, …13. Krčmář 581, 44. Štvrtecký 86, 52. Mikyska 67, 77. Mareček 17, 90. Václavík 7.

Ženy (12,5 km): 1. H. Öbergová (Švéd.) 36:33,5 (1), 2. Röiselandová (Nor.) -22,6 (1), 3. Chevalierová-Bouchetová (Fr.) -43,7 (3), 4. Kebingerová (Něm.) -46,5 (1), 5. Simonová (Fr.) -56,6 (4), 6. Herrmannová-Wicková (Něm.) -57,1 (3), …16. Davidová -1:48,0 (6), 25. Voborníková (obě ČR) -3:37,6 (6).

Konečné pořadí závodu s hromadným startem (po 4 závodech): 1. Simonová 270, 2. Chevalierová-Bouchetová 206, 3. H. Öbergová 195, 4. Wiererová (It.) 169, 5. Jeanmonnotová (Fr.) 166, 6. Hauserová (Rak.) 156, …13. Davidová 106, 31. Jislová (ČR) 37, 42. Voborníková 12.

Konečné pořadí SP (po 20 závodech): 1. Simonová 1093, 2. Wiererová 911, 3. Vittozziová (It.) 882, 4. Herrmannová-Wicková 874, 5. E. Öbergová (Švéd.) 764, 6. Tandrevoldová (Nor.) 731, …9. Davidová 668, 36. Jislová 149, 43. Voborníková 109, 75. Charvátová 16, 86. Václavíková (všechny ČR) 2.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

S odškodněním lidí, kteří se kvůli zpoždění sociálních dávek dostali do problémů, zákon podle Jurečky nepočítá

S odškodněním lidí, kteří se kvůli zpoždění sociálních dávek dostali do problémů a třeba se i zadlužili, zákon podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nepočítá. Připustil přitom, že hlavně v Praze není výjimkou, že průměrná lhůta vyřízení žádostí přesahuje 70 dnů, u některých klientů dokonce i 150 dnů. Postupně se ale lhůty zkracují, i proto vzniklo v Liberci pracoviště, které přetíženým pobočkám s vyřizováním žádostí pomáhá.

"Další pracoviště by mohla vzniknout v Moravskoslezském a Ústeckém kraji," doplnil Karel Trpkoš pověřený řízením Úřadu práce ČR. V Liberci je na vyřizování pražských žádostí, a to nejen těch podaných on-line, vyčleněno 25 lidí, do budoucna by jich mělo být 50 až 60. Od března v Praze například začínají skenovat listinné podklady tak, aby se s nimi dalo pracovat v digitální podobě, což pomáhá práci zjednodušit. Do poloviny roku by podle Trpkoše měly takto pracovat všechny pražské pobočky.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Prezident Pavel se v pondělí přestěhuje z Hrzánského paláce na Pražský hrad

Prezident Petr Pavel se v pondělí přestěhuje z Hrzánského paláce na Pražský hrad, odpoledne by již měl začít využívat svou novou kancelář. Prostory určené pro prezidenta, první dámu a kancléřku již byly zkontrolovány a jsou nyní v pořádku. Výslednou zprávu o kontrole hradní tým teprve dostane. Novinářům to řekla prezidentova mluvčí Markéta Řeháková. Kvůli stěhování se dnes ruší pravidelná tisková konference.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Policie vyšetřuje likvidaci ekologických škod v Milovicích

Na středočeském krajském úřadě od pondělního ráda zasahují policisté, sbírají dokumenty a data z počítačů. Podle serveru Seznam Zprávy vyšetřují, jak dal kraj vyčistit území bývalého vojenského prostoru v Milovicích na Nymbursku od nebezpečných látek. Mluvčí hejtmanství David Šíma pouze potvrdil, že na úřadě jsou zástupci policie a pracovníci hejtmanství jim poskytují součinnost.

Kriminalisté mají podle serveru podezření, že v prostoru, který by měl být vyčištěn od jedů, zůstalo velké množství nebezpečného azbestu. Hejtmanství zatím k případu bližší informace nesdělilo. "Můžeme potvrdit, že se na úřadě nachází zástupci Policie ČR, kterým je poskytována součinnost. Současně není možné poskytovat jakékoli bližší informace," uvedl Šíma.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Vlaková, autobusová a letecká doprava v Německu se kvůli stávce za vyšší mzdy prakticky zastavila

Vlaková, autobusová a letecká doprava po celém Německu se dnes kvůli čtyřiadvacetihodinové stávce za vyšší mzdy prakticky zastavila. Miliony lidí tak mají na začátku nového týdne problémy s tím, jak se dostat do práce. Stávka svolaná odborovým svazem Verdi a odborovým svazem pro pracovníky na železnici a v dopravě EVG je podle médií největší stávkou v Německu za poslední desetiletí a další z řady protestních akcí, které zasáhly přední evropské ekonomiky. Stávka se dotýká i cestujících v České republice.

Stávka zasáhla téměř všechna letiště, lety přerušila i dvě největší německá letiště, a to v Mnichově a Frankfurtu nad Mohanem. Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) zrušila dálkovou železniční dopravu a velkou část regionálních a příměstských železničních spojů. Podle Českých drah (ČD) některé mezistátní spoje skončí na hranicích s Německem.

Stávka se však dotýká i vodních cest a přístavů a dálniční společnosti, zavřené kvůli chybějící obsluze mohou být i silniční a dálniční tunely. V sedmi spolkových zemích stávkují i zaměstnanci veřejné dopravy. Za protesty jsou hlavně dopady vysoké inflace, zejména vyšších cen potravin a energií, které snižují životní úroveň obyvatel, uvedla agentura Reuters.

Podle asociace letišť ADV se stávka v letectví dotkne 380 000 cestujících. Z velkých letišť se nestávkuje pouze na letišti v hlavním městě Berlíně, protože se však stávkuje na téměř všech ostatních letištích, byly zrušeny téměř všechny vnitrostátní lety.

Svaz Verdi vyjednává jménem zhruba 2,5 milionu zaměstnanců ve veřejném sektoru, včetně zaměstnanců ve veřejné dopravě a na letištích. EVG zastupuje zhruba 230.000 zaměstnanců DB a autobusových společností. Svaz Verdi požaduje zvýšení mezd o 10,5 procenta, nejméně však o 500 eur (zhruba 12.000 Kč) měsíčně. Svaz EVG chce zvýšit mzdy o 12 procent, přičemž minimální nárůst měsíční mzdy má činit 650 eur (15.400 Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy