Davidová ve stíhačce v Novém Městě poskočila na osmé místo, Krčmář dojel šestnáctý

4. 3. 2023 14:25
Markéta Davidová se ve stíhacím závodě na biatlonovém Světovém poháru v Novém Městě na Moravě posunula ze šestnáctého místa na osmé. Naopak Michal Krčmář si mezi muži pohoršil o tři místa a skončil šestnáctý.
Michal Krčmář
Michal Krčmář | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

O ještě lepší umístění ji připravily dvě chyby při úvodní střelbě vestoje. Vedoucí pozici po sprintu uhájila po dramatickém průběhu před 27 100 diváky Norka Marte Olsbuová Röiselandová.

"Ta dvojka mě mrzí. Byla asi zbytečná. Malinko jsem pospíchala a asi to chtělo více respektu. Na druhou stranu mi popadalo pár kalibrů, takže je to asi nula k nule. Občas máte štěstí a občas ne," řekla novinářům Davidová.

Česká jednička Davidová se díky dvěma úvodním nulám a rychlému běhu dostala před třetí střelbou na dohled čelu, na které ztrácela 20 sekund. Pak ale musela na dvě trestná kola a propadla se na 12. příčku. Závěrečná nula ji vrátila do první desítky a její osmé místo je zatím nejlepším českým výsledkem v domácím dílu SP na Vysočině.

"Musím říct, že když mám dobré lyže a cítím se na nich dobře, tak mě to závodění i baví," uvedla Davidová, která měla šestý běžecký čas. "Bohužel má poslední kola letos nejsou taková, jaké bych si představovala. Na druhou stranu, neměla jsem v něm ani lehké soupeřky," dodala osmá žena Světového poháru.

Stejně jako Davidová střílela Tereza Voborníková, která si polepšila o sedm pozic na 34. místo. Jessica Jislová k nule ze sprintu přidala další tři čisté položky, ale pak dvakrát minula a skončila dvaačtyřicátá. Lucie Charvátová byla o pět míst za ní.

Pořadí na stupních vítězů se oproti sprintu nezměnilo. Závod byl ale mnohem vyrovnanější než ten mužský. Vítězka sprintu Olsbuová Röiselandová chybou při druhé položce vleže přepustila vedení bronzové ze sprintu Francouce Anais Chevalierové-Bouchetové. Pak ale byla dvakrát přesná vestoje a znovu vedla.

V posledním okruhu ji proháněla krajanka Ingrid Landmark Tandrevoldová, která se v některých pasážích dostala do čela, Olsbuová Röiselandová však v závěrečném stoupání před stadionem zaútočila a doběhla si pro druhé vítězství v Novém Městě i sezoně, do které se zapojila po vleklých zdravotních problémech až v lednu. Stejně jako ve sprintu se s Tandrevoldovou postaraly o norský double. Třetí za nimi byla opět Chevalierová-Bouchetová.

Krčmář si pohoršil

Johannes Thingnes ozdobil zisk malého křišťálového glóbu dalším jednoznačným vítězstvím s více než půlminutovým náskokem před Tarjeiem. Třetí skončil Švéd Martin Ponsiluoma.

Krčmář se navzdory zaváháním na první i třetí položce dlouho držel na třinácté příčce, z níž do závodu vyrážel. Dvě chyby při závěrečné střelbě vestoje ho ale srazily na 19. pozici, kterou v posledním kole o tři místa vylepšil. Od elitní desítky ho dělilo bezmála 37 sekund.

"Nejsem z toho nijak smutný. Pořád si myslím, že je to nějaký vysoký standard a závod, kdy se člověk pohybuje vepředu," řekl novinářům Krčmář. "Do poslední stojky jsem se tam rval o pěkné umístění, bohužel jsem na čtvrté střelbě udělal dvě chyby a to mě odsoudilo do zadních pozic. Ne, že bych smutnil, ale určitě se nebiju do prsou," doplnil.

Z českých reprezentantů bodoval ještě Tomáš Mikyska, jenž po pěti trestných kolech obsadil 37. místo. Jakub Štvrtecký byl se sedmi chybami o pět míst za ním a Adam Václavík se stejnou bilancí obsadil 49. místo.

"Nebylo to nic moc. Mrzí mě ta střelba a běžecky to bylo padesát na padesát. Sice jsem zde zajel i druhý závod na bodech, ale diváci si zasloužili víc," uvedl Mikyska.

Aktuální vládce světového biatlonu Johannes Thingnes Bö si ze stíhačky znovu udělal sólozávod. Po dvou nulách vleže jeho náskok před starším sourozencem narostl téměř na minutu. Na stojce sice pokaždé jednou minul, ale vždy odjížděl z trestného kola dříve, než Tarjei zahájil střelbu. V cíli je dělilo více než půl minuty.

O třetí místo se bojovalo daleko za nimi. Díky nejrychlejšímu běžeckému času získal bronzovou medaili Ponsiluoma, který si navzdory pěti chybám polepšil o tři místa. Na vítěze ztratil přes minutu.

SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě:

Muži - stíhací závod na 12,5 km: 1. J. T. Bö 31:25,1 (2 tr. okruhy), 2. T. Bö (oba Nor.) -34,6 (1), 3. Ponsiluoma (Švéd.) -1:11,0 (5), 4. Doll (Něm.) -1:14,5 (2), 5. Claude -1:37,9 (4), 6. Guigonnat (oba Fr.) -1:37,9 (4), …16. Krčmář -2:24,4 (4), 37. Mikyska -4:33,2 (5), 42. Štvrtecký -4:52,5 (7), 49. Václavík (všichni ČR) -5:12,7 (7). Průběžné pořadí SP (po 16 z 21 závodů): 1. J. T. Bö 1319, 2. Laegreid 920, 3. Christiansen 682 (oba Nor.), 4. T. Bö 598, 5. Ponsiluoma 567, 6. Doll 534, …14. Krčmář 415, 46. Štvrtecký 59, 50. Mikyska 47, 80. Mareček (ČR) 8, 84. Václavík 5.

Ženy (10 km): 1. Röiselandová 29:22,7 (1), 2. Tandrevoldová (obě Nor.) -2,2 (1), 3. Chevalierová-Bouchetová -15,3 (0), 4. Simonová (obě Fr.) -53,0 (2), 5. Vittozziová (It.) -1:09,6 (2), Herrmannová-Wicková (Něm.) -1:09,6 (3), …8. Davidová -1:16,7 (2), 34. Voborníková -3:11,7 (2), 42. Jislová -3:54,8 (2), 47. Charvátová -4:29,7 (4). Průběžné pořadí (po 16 z 21 závodů): 1. Simonová 893, 2. E. Öbergová (Švéd.) 735, 3. Vittozziová 720, 4. Wiererová (It.) 679, 5. Herrmannová-Wicková 668, 6. Tandrevoldová 627, …8. Davidová 554, 32. Jislová 134, 53. Voborníková 57, 77. Václavíková (ČR) 2, 78. Charvátová 1.