Koukalová v posledním závodě vyfoukla Dahlmeierové další malý glóbus, Fourcade zapomněl náboje

Aktualizováno 19. 3. 2017 14:57
Biatlonistka Gabriela Koukalová si v nedělním závodě s hromadným startem dojela pro stříbrnou medaili a dosáhla tak na malý křišťálový glóbus z této disciplíny. Vítězkou se stala domácí Norka Tiril Eckhoffová. Veronika Vítková dosáhla na čtvrté místo, v závodě mužů skončil šestý Michal Šlesingr.
Gabriela Koukalová v souboji s Laurou Dahlmeierovou
Gabriela Koukalová v souboji s Laurou Dahlmeierovou | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Oslo - Biatlonistka Gabriela Koukalová byla druhá v dnešním závodě s hromadným startem na Světovém poháru v Oslu a získala malý křišťálový glóbus za tuto disciplínu.

Celková vítězka Světového poháru Laura Dahlmeierová z Německa, která dílčí hodnocení vedla, totiž skončila až devátá. V závodě se před ni dostala i další česká reprezentantka Veronika Vítková, která obsadila čtvrtou příčku. Vyhrála Norka Tirill Eckhoffová, třetí byla Finka Kaisa Mäkärainenová.

Koukalová chybovala jen při druhé položce vleže. Ze závěrečné střelby odjížděla se ztrátou jen 1,4 sekundy na Eckhoffovou, ale na trati na ni nestačila. I druhé místo jí stačilo k triumfu v pořadí disciplíny, Dahlmeierovou předstihla o 11 bodů.

Koukalová z pěti závodů s hromadným startem v této sezoně dva vyhrála a jejím nejhorším umístěním bylo čtvrté místo na mistrovství světa v Hochfilzenu. Trofej přidala k malému křišťálovému glóbu za sprint, který získala rovněž při finále SP v pátek.

"Myslím si, že je to důkaz toho, že mám v životě asi větší kliku, než bych si kdy myslela," poznamenala v rozhovoru pro Českou televizi. Celkově byla Koukalová ve Světovém poháru druhá, její přemožitelka Dahlmeierová vlastní vedle hlavní trofeje glóby za vytrvalostní a stíhací závody.

V závěru sezony Koukalová bojovala s únavou a výjimkou nebyl ani závěrečný závod. "Už od prvního kola jsem se musela extra snažit. Říkala jsem si, že to tempo asi nevydržím až do konce," řekla. Pochvalovala si, že ji k většímu úsilí motivoval výkon kolegyně z týmu Vítkové. "Jsem ráda, že mi otevřela cestu na vrchol," uvedla Koukalová.

Vítková se od začátku pohybovala v popředí startovního pole. O medaili ji připravila nepřesná poslední rána na závěrečné položce. Odjížděla z ní jako čtvrtá zhruba čtyři sekundy za Němkou Franziskou Hildebrandovou. Tu sice v závěru předstihla, ale neodolala náporu skvělé běžkyně Mäkäräinenové. Po pátém místě v pátečním sprintu šla Vítková podruhé v Oslu na vyhlášení vítězek pro šestici nejlepších a ve finálovém kole si napravila dojem z jinak nepovedené sezony.

Třetí česká reprezentantka Eva Puskarčíková ztrácela běžecky a se dvěma chybami obsadila 25. příčku.

Fourcade měl na střelnici problémy

Suverén Martin Fourcade vyhrál na závěr sezony závod s hromadným startem a získal malý glóbus za hodnocení disciplíny. Francouzský král Světového poháru přitom měl problém s náboji, které zapomněl doplnit, a řešil to až během závodu. Dva Češi se vešli v Oslu do desítky - Michal Šlesingr byl šestý a Michal Krčmář devátý.

Z českých reprezentantů se nedařilo pouze Ondřeji Moravcovi, který musel jet čtyři trestná kola a v konkurenci třiceti závodníků obsadil 24. místo.

Fourcade si po nástřelu nedoplnil zásobník novými náboji a svoji nepozornost zjistil až v momentu, kdy si lehl při první střelbě na podložku. Trenér mu hodil náhradní zásobník a rozhodčí pak řešili, jestli Francouz neporušil pravidla.

"Pravidla nic takového nezakazují. Může se hodit i hůl, jen se nesmí nikdo ohrozit, k čemuž nedošlo, a jury by měla říct, že se nic nestalo," vysvětlil trenér českých mužů Michael Málek v České televizi. A rozhodčí v tom duchu i rozhodli.

Zbylé náboje si Francouz doplnil při druhé položce vleže a problém ho ani trochu nerozhodil. V závodu trefil všech dvacet terčů a jasně vyhrál. Získal díky tomu malou křišťálovou trofej před Němcem Simonem Schemppem.

Po protestech německé strany rozhodčí po závodu opakovaně řešili, zda bylo vše podle pravidel, ale Francouz nakonec na nejvyšší stupínek vystoupil.

Z Čechů dojel nejdříve Šlesingr

Šlesingr se držel po celý závod v popředí a útočil na stupně vítězů. Netrefil ale poslední terč a o medaili přišel. "Střílel v tempu, ale poslední pozdržel a byla hodně daleko, asi pět centimetrů. Psychika poslední rány rozhoduje," řekl Málek.

"Věděl jsem, o co jedu, a oprostit se od toho není úplně snadné. Snažil jsem se to hlídat, ale poslední ránu jsem bohužel zmastil. To je na pár facek," řekl Šlesingr. "Do poslední rány to byl poměrně fajn závod a pak to byl boj na trati."

Po čisté poslední položce jel chvilku čtvrtý Krčmář, ale v závěru se ve skupině šesti biatlonistů propadl na deváté místo. "Byl to krásný závod, užil jsem si ho. Zkusil jsem bojovat o čtvrté místo, ale v konci už jsem na to neměl," řekl.

V konečném pořadí SP skončil z Čechů nejlépe dvanáctý Moravec, Krčmář byl o pět míst za ním a Šlesingr obsadil 22. místo.

Závěrečné závody SP v biatlonu v Oslu:

Muži - závod s hromadným startem (15 km):

1. M. Fourcade (Fr.) 37:32,24 (0), 2. Rastorgujevs (Lot.) -17,4 (2), 3. Eder (Rak.) -32,4 (1), 4. Svendsen (Nor.) -42,2 (2), 5. Peiffer (Něm.) -42,5 (2), 6. Šlesingr (ČR) -42,9 (1), 7. Beatrix (Fr.) -44,3 (1), 8. Garaničev (Rus.) -45,6 (3), 9. Krčmář (ČR) -46,7 (1), 10. Babikov (Rus.) -51,9 (1), …24. Moravec (ČR) -2:23,2 (4).

Konečné pořadí závodů s hromadným startem (po 5 závodech): 1. M. Fourcade 248, 2. Schempp (Něm.) 231, 3. Šipulin (Rus.) 177, 4. Beatrix 168, 5. Lesser (Něm.) 165, 6. J. T. Bö (Nor.) 150, …13. Moravec 126, 15. Krčmář 110, 23. Šlesingr 86, 43. Soukup (ČR) 8.

Konečné pořadí SP (po 26 závodech): 1. M. Fourcade 1322, 2. Šipulin 918, 3. J. T. Bö 812, 4. Peiffer 746, 5. Schempp 741, 6. Eberhard (Rak.) 732, …12. Moravec 597, 17. Krčmář 498, 22. Šlesingr 422, 63. Soukup 52, 66. Krupčík 48, 68. Václavík (oba ČR) 42.

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km):

1. Eckhoffová (Nor.) 34:23,1 (1 trest. okruh), 2. Koukalová (ČR) -22,6 (1), 3. Mäkäräinenová (Fin.) -34,5 (2), 4. Vítková (ČR) -36,1 (2), 5. Hildebrandová (Něm.) -39,0 (1), 6. Laukkanenová (Fin.) -40,0 (2), 7. Bescondová (Fr.) -43,4 (3), 8. Domračevová (Běl.) -48,5 (2), 9. Dahlmeierová (Něm.) -54,2 (3), 10. Džimová (Ukr.) -57,9 (1), …25. Puskarčíková (ČR) -2:25,8 (2).

Konečné pořadí závodů s hromadným startem (po 5 závodech):

1. Koukalová 265 b., 2. Dahlmeierová 254, 3. Mäkäräinenová 207, 4. Džimová 162, 5. Wiererová (It.) 156, 6. Dorinová Habertová (Fr.) 147, …10. Puskarčíková 124, 20. Vítková 95.

Konečné pořadí SP (po 26 závodech): 1. Dahlmeierová 1211, 2. Koukalová 1089, 3. Mäkäräinenová 971, 4. Dorinová Habertová 856, 5. Wiererová 719, 6. Braisazová (Fr.) 706, …13. Puskarčíková 504, 25. Vítková 389, 53. Charvátová 101, 92. Davidová (všechny ČR) 13.