Končím, překvapil Moravec. Nechce jezdit za zásluhy, slibují mu víc času s rodinou

av av
20. 3. 2020 12:01
V pozadí dojemného loučení Michala Šlesingra probíhal v Novém Městě na Moravě dramatický příběh případného konce kariéry jiného biatlonového hrdiny, Ondřeje Moravce.
Ondřej Moravec.
Ondřej Moravec. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Trojnásobný olympijský medailista překvapil sportovního ředitele biatlonové reprezentace Ondřeje Rybáře. Na začátku března, během závodů Světového poháru na Vysočině za ním přišel a oznámil mu, že chce ukončit kariéru.

"Byl jsem rozhodnutý. Řekl jsem to Rybísovi, ten byl hodně překvapený. Diskutovali jsme o tom a tím, jak se tam loučil Boušek, jsem to nechtěl úplně řešit. Nebylo by to šťastné načasování," prozradil Moravec v rozhovoru pro oficiální stránky českého biatlonu.

Přiznal, že už v létě, kdy se po vážných zdravotních problémech vracel k tréninku, přemýšlel, jestli to má ještě smysl. Po nepovedeném prvním trimestru si pak řekl, že už je toho na něj moc.

Právě nevhodná chvíle, kterou si k vážnému oznámení vybral, ale nakonec přinesla rozhodující čas na vyjednávání. A Rybářovi se přece jen povedlo Moravce zviklat.

Zavolal mu do finského Kontiolahti a přišel s nápadem, jak Moravcovi vymodelovat přípravu na míru. "Abych byl víc doma," vysvětlil pětatřicetiletý biatlonista. Ze začátku Moravec pochyboval, že by něco takového mohlo fungovat.

"Po týdnu jsem ale došel k tomu, že zkusím do přípravy nastoupit a pokud to bude mít význam, budu normálně závodit," vysvětlil svůj momentální postoj.

Vše bude pochopitelně záviset především na jeho zdravotním stavu. "Výsledky teď nebyly úplně špatné, ale už nemám sílu bojovat s těmi všemi problémy. Dokázal jsem daleko větší věci a už mě úplně neuspokojovalo, že jsem do přípravy investoval pořád stejnou energii, ale tělo už to nezvládalo," popsal.

Dalším argumentem proti pokračování byla právě rodina. Moravec prý na dětech vidí, že chtějí, aby s nimi byl víc doma.

"Pro mě už sport není tou nejdůležitější věcí na světě. Bude těžké se na to nastavit. Vždycky jsem měl sport na prvním místě. Na druhou stranu teď můžu být uvolněnější a neřešit, jestli jsem odtrénoval všechno. Občas se asi stane, že člověk neudělá všechno, co je v plánu, ale může mně to i pomoct, že budu víc v klidu. Třeba to bude fungovat stejně dobře. Uvidíme," řekl muž, který svou medailovou sbírku ze světových šampionátu v únoru v Anterselvě rozšířil už o šestý kousek, byl totiž členem bronzové smíšené štafety.

Moravec zdůraznil, že pokud bude skutečně pokračovat, v žádném případě neobjede všechny závody. A ani přípravu neabsolvuje celou.

"Nejsem schopný odtrénovat to, co před pěti nebo sedmi lety. Vynechám nějaká soustředění a nějaké závody," potvrdil.

Rodákovi z Ústí nad Orlicí a odchovanci Letohradu by se příčilo, kdyby byl v reprezentaci takzvaně za zásluhy.

"Nechtěl bych dojít k tomu, že mě někam budou tlačit, i když tomu nebudou odpovídat výsledky. Je nesmysl jet na mistrovství světa na úkor někoho jen proto, že jsem tu patnáct let závodil. To by mě netěšilo, ani nebavilo," vysvětlil důrazně s tím, že olympiády v Pekingu za dva roky se už určitě nezúčastní.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy