Kdo už nemůže, s tréninkem končí. Vítková si pochvaluje nové pořádky v biatlonové reprezentaci

av av
23. 8. 2018 6:47
První test výkonnosti je tady. Nové Město na Moravě hostí mistrovství světa v letním biatlonu. A Veroniku Vítkovou těší, jakým způsobem se příprava na novou sezonu vyvíjí.
Veronika Vítková.
Veronika Vítková. | Foto: Luboš Vrabec

Praha - V nejsilnějším složení, tedy i s olympijskou medailistkou Veronikou Vítkovou v sestavě, budou čeští biatlonisté od pátku do neděle na Vysočině bojovat o světové medaile. 

"Beru to jako součást přípravy na zimu. Ale součást důležitou. Jak pro nás závodníky, tak i pro naše fanoušky," pozvala Vítková publikum do Nového Města na Moravě.

Elitní biatlonistka se těší na porovnání formy ve chvíli, kdy je letní příprava v plném proudu. Vítková si ji zatím nemůže vynachválit. Po letech zažívá před sezonou výrazné změny. Reprezentaci totiž převzal norský kouč Egil Gjelland a zavedl v ní nové pořádky.

Vítková přiznala, že ji nové tréninkové metody zprvu překvapily. "Začaly jsme v hodně nízkých, spíše regeneračních intenzitách. Byla jsem z toho nejdříve trochu nesvá, přišlo mi to zvláštní," uvedla v rozhovoru pro oficiální web českého biatlonu.

Až po nějakém čase systém tréninků pochopila. "Vlastně trénujeme pořád, takřka nemáme volno," prozradila. Z nízkých intenzit tréninků české ženy přecházejí do rychlostních a silových jednotek.

"Egil nám vysvětluje, že intenzivní tréninky nemůžeme jít z únavy, že by to bylo kontraproduktivní. Také se nás během těch těžkých fází přípravy neustále ptá, jestli ještě můžeme, jestli už nejdeme přes závit. Nechce, abychom organismus přetížily," vysvětlila devětadvacetiletá opora reprezentačního výběru.

Biatlonistky v minulých letech často v náročné přípravě zažívaly krize. Výjimkou nebyla ani zranění plynoucí z únavy. I Vítková měla podobné zkušenosti. 

"Stávalo se mi, že jsem toho už měla plné zuby. Nohy i ruce jako bych tahala z medu. Teď, když máme opravdu tvrdý trénink, vím, že ho zvládnu, protože jsem na to připravená. Nejdu do něj z únavy," přiblížila nový systém.

Gjelland hodně dbá na to, aby se žádná z reprezentantek nedostala do nebezpečné krize. "Kdo už nemůže, pro toho trénink jednoduše končí," dodala Vítková. 

Naprosto jí vyhovuje i výraznější komunikace, kterou norský odborník v týmu nastolil. I když je kouč zrovna doma na severu Evropy a tréninky vedou asistenti Jiří Holubec a Tomáš Kašpar, zůstává v každodenním kontaktu se závodnicemi. "Voláme si přes Skype, píšeme si. Zajímají ho naše každodenní pocity."

Dvojnásobná olympijská medailistka oceňuje dlouhodobé nastavení harmonogramu: "Forma plánování a komunikace mně vyhovují asi nejvíce. Až do zimy máme podrobný plán. Třeba už teď víme, že 20. listopadu nás čekají kontrolní závody."

Čtyřiačtyřicetiletý kouč, člen zlaté norské štafety na olympiádě v Salt Lake City v roce 2002, je podle Vítkové hodně otevřený diskusi.

"Nabídne nám řešení a dá nám příležitost se nad tím zamyslet, vyzkoušet si to. Mně například doporučil změny na pažbě a v upevnění laufu. Zkus to a pak se rozhodneš, řekl mi. Takový přístup mi sedí," prohlásila nejlepší česká biatlonistka minulé sezony.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy