Kdo nahradí hvězdy? Davidová není sama, Česku roste parta nových biatlonových hrdinů

Aleš Vávra Aleš Vávra
7. 3. 2017 5:54
Český juniorský biatlon se v evropské ani světové konkurenci neztratil. Talentů je hodně. Složitý přechod do dospělé kategorie ale zvládnou jen vyvolení.
Nadějná biatlonistka Simona Maříková. Nakoukne v příští sezoně do dospělé reprezentace?
Nadějná biatlonistka Simona Maříková. Nakoukne v příští sezoně do dospělé reprezentace? | Foto: www.biatlon.cz

Praha - Gabriele Koukalové je sice teprve sedmadvacet let, za rok po olympijských hrách v Jižní Koreji ale bude podle všeho vážně zvažovat ukončení kariéry. Perspektivu do budoucna už nemohou nabídnout ani dvaatřicetiletý Ondřej Moravec a ještě o dva roky starší Michal Šlesingr. Už devětadvacáté narozeniny oslaví příští zimu Veronika Vítková.

Co bude s českým biatlonem, až skončí současná zlatá garnitura závodníků? Kdo postupně doplní střední generaci, kterou zatím nejviditelněji zastupují Eva Puskarčíková a Michal Krčmář?

Dva juniorské šampionáty, které se v prvních měsících roku 2017 uskutečnily, daly českým fanouškům velkou naději, že biatlonová horečka jen tak neskončí. Potenciál tady rozhodně je, jen ho správně využít.

"Máme hodně talentovaných sportovců, evropský šampionát v Novém Městě na Moravě dopadl nad očekávání dobře. Češi podávali vynikající výkony. Teď se ale musí tvrdě pracovat na tom, aby zvládli přechod do dospělé kategorie. Tam vede dlouhá cesta," řekl nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf biatlonového svazu Jiří Hamza.

Žemličkovo zlato na ME? Obrovský úspěch

Po únorovém domácím mistrovství Evropy se mluvilo zejména o Markétě Davidové. Nebylo divu. Na Vysočině si šampionát medailově podmanila. Ve vytrvalostním klání brala bronz, ve sprintu a stíhačce dokonce dvě zlata.

Výjimečný talent. Nová Gabriela Koukalová, psalo se o dvacetileté jablonecké rodačce, která v letošní sezoně zatím velice opatrně okusila také atmosféru Světového poháru dospělých. Byť teprve loni přešla mezi juniorky z dorostenecké kategorie.

Davidová ale rozhodně není jediná. Na "Evropě" se zlaté medaile dočkal také Milan Žemlička. "Pozor, mužská kategorie je ještě nabitější. To byl obrovský úspěch," chválil mladého biatlonistu z Letohradu Hamza. Žemlička tehdy ovládl stíhací závod před svým stříbrným krajanem Ondřejem Šantorou.

Na březnovém světovém šampionátu ve slovenském Osrblie už se medailové hody nekonaly. Jednou z hlavních příčin byl virus, který pouhý týden před mistrovstvím oslabil většinu členů reprezentačního týmu.

I přes epidemii mladí Češi ostudu neudělali

I přes to, že necinkaly cenné kovy, byli čeští biatlonisté hodně vidět. A dostaveníčko nejlepších světových juniorů a juniorek se tak z českého pohledu znovu mohlo hodnotit pozitivně.

Juniorky dokázaly jezdit opakovaně do dvacátého místa, což je velký pokrok s přihlédnutím k minulým dvěma šampionátům. Nejlepším výsledkem mladých Češek v roce 2016 bylo 36. místo Simony Maříkové a Eriky Jislové, v roce 2015 byla nejvýše šestnáctá Jessica Jislová.

Markéta Davidová a Simona Maříková.
Markéta Davidová a Simona Maříková. | Foto: ČTK

Právě Maříková letos potvrdila, že patří společně s Davidovou mezi vůbec největší české talenty. K pátému a dvěma šestým místům z ME přidala ve světové konkurenci další šestou příčku ze sprintu.

"Simča byla vždy výbornou střelkyní, ale za poslední rok se ohromně zvedla i běžecky. Přesto bych si nevsadil na to, že ve sprintu skončí do desítky. Opravdu mě příjemně překvapila," chválil nemocí oslabenou letohradskou biatlonistku kouč juniorek Jindřich Šikola. 

Davidová musí zlepšit střelbu, Jurčová zase běh

Maříková se tak v Osrblie stala nejlepší Češkou, Davidová doplatila na epidemii zřejmě nejvíce a musela se spokojit se 14. příčkou ze sprintu a s 18. místem ze stíhačky.

"Nebylo mi nejlépe, ale protože jsem na Slovensku neměla teploty, chtěla jsem závodit. Jak se ukázalo, mým kamenem úrazu ani ve finále nebyl běh, ale střelba. Tuto část biatlonu jsem na šampionátu moc nezvládla," zkritizovala Davidová svůj vlastní výkon.

Slabinou Davidové je skutečně střelba, její kolegyně Natálie Jurčová se zase musí nutně zlepšit v běhu. Precizní střelkyně si zapsala šestnáctá místa ve vytrvalostním klání i ve sprintu, ve stíhacím závodě dojela devatenáctá.

"Natka má zatím velký limit, a tím je běh. Pokud bude mít vůli jej zlepšit, udělá českému biatlonu ještě hodně radosti," řekl v hodnocení pro oficiální web českého biatlonu Šikola. Jeho svěřenkyně se za výsledky z MS rozhodně stydět nemusely. A to ještě nemoc nepustila na start další hvězdu budoucnosti, Annu Tkadlecovou.

Žemlička si podle kouče zaslouží šanci v reprezentaci

V kuloárech už se čile spekuluje o tom, že by si Davidová s Maříkovou v příští sezoně zasloužily výraznější šanci v dospělé reprezentaci. Podobně jako Žemlička. Ten na Slovensku znovu famózně střílel a byl konkurenceschopný v běhu. Postupně si dojel pro deváté, šesté a páté místo. Byl navíc finišmanem štafety, která skončila čtvrtá.

"To jsou krásná umístění. Milan si zaslouží šanci v reprezentaci," prohlásil trenér juniorů Vlastimil Vávra. Vicemistr Evropy Šantora by rovněž mohl dostat příležitost, podle kouče je o něco silnější v běhu, ale trápí ho nevyrovnané výkony na střelnici. Na Slovensku byl jedenáctý ve sprintu a patnáctý ve stíhačce. Potenciál má také Jakub Procházka, který se ve Vysočina aréně v evropské konkurenci blýskl šestým místem.

"Kuba je chytrý a přemýšlivý kluk. Paradoxně ale právě vlastní hlava je jeho největším soupeřem. Sám na sebe si vytváří tlak, který pak neustojí," vysvětlil Vávra, proč se Procházkovi v Osrblie na MS nedařilo. 

Spoustu talentů má Česká republika rovněž v dorostenecké kategorii. V ní se vyplatí sledovat třeba Elišku Svobodovou, Terezu Vinklárovou, Elišku Teplou, Jakuba Štvrteckého, Vítězslava Horniga, Mikuláše Karlíka nebo Dominika Štulíka. Na to, kdo z nich bude jednou sbírat body či dokonce medailová umístění mezi světovou elitou juniorů, potažmo dospělých, si zatím musíme počkat. 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy