Jsme bohové i ďáblové, ruský biatlon žije. Fanatický hlasatel slavil jak na olympiádě

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
11. 1. 2021 15:01
V televizi padaly bizarní sázky, fanoušci nešetřili kritikou, ministr sportu zuřil. Až ve čtyřiačtyřicátém závodě ze sebe ruští biatlonisté setřásli krizi, která jimi zmítala, a v neděli v Oberhofu získali první medaili. A hned zlatou. Vítězství smíšené štafety pak oslavovali, jako by triumfovali na olympijských hrách.
Uljana Kajševová, Světlana Mironovová, Alexandr Loginov, Eduard Latypov
Uljana Kajševová, Světlana Mironovová, Alexandr Loginov, Eduard Latypov | Foto: ČTK

Poslední cenný kov přivezl Alexandr Loginov z mistrovství světa v Anterselvě, od té doby zažíval ruský biatlon medailové sucho. V neděli odpoledne finišmen smíšené štafety Eduard Latypov přesprintoval Francii i favorizované Nory a dojel si pro zlato.

"Cloumají se mnou obrovské emoce, je to velký úspěch, díky všem, kteří nám k tomu pomohli," rozplýval se po závodě Latypov. 

Euforie Rusů byla obrovská. Možná tu největší ukázal televizní komentátor Dmitrij Gubernijev, který v posledních týdnech čeřil biatlonové vody tím, že hecoval národní tým bizarními sázkami. Zatímco v Hochfilzenu si dal za úkol sníst vlastní rukavici, když Rusům necinkne medaile, v Oberhofu to měla být hned celá bota.

Naštěstí pro něj se kvartetu Uljana Kajševová, Světlana Mironovová, Alexandr Loginov a Eduard Latypov zadařilo.

"Podívejte se na to vítězství, jsme bohové i ďáblové, tohle je důkaz, že ruský biatlon žije. Parádní triumf, musíme poděkovat trenérům," řekl Gubernijev v přímém přenosu televize Match TV.

Jeho emotivní komentář posledních metrů štafety obletěl sociální sítě:

Právě pro vedení reprezentace je medaile nejcennější, před Vánoci se ruský ministr sportu Oleg Matycin nechal slyšet, že ruská krize je jen důsledek špatné přípravy a měl by přijít nový hlavní trenér i šéf svazu.

"Pro trenéry je to úleva, pro závodníky posílení sebevědomí před mistrovstvím světa. Teď jsou to pocity, jako kdyby vyhráli olympiádu," okomentoval víkendové závody bývalý trojnásobný mistr světa v biatlonu Ivan Čerezov.

Národní tým už během svátků prosil fanoušky, aby s hodnocením sezony počkali až po mistrovství světa ve slovinské Pokljuce, které startuje přesně za měsíc.

"Teď už víme, že na trati můžeme porazit každého. Na světovém šampionátu je možné všechno," věří si Latypov.

 

Právě se děje

před 31 minutami

OSN ostře zkritizovala evropské země, že nezákonně vytlačují uprchlíky od svých hranic

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ostře kritizoval evropské země, které podle něj od svých hranic protiprávně vyhánějí uprchlíky, aniž by jim poskytly možnost požádat o azyl. Podle vyjádření úřadu je tato praxe čím dál častější na moři i na pozemních hranicích a státy by s takovým postupem měly okamžitě skoncovat a zahájit vyšetřování konkrétních přečinů. Konkrétní země UNHCR nejmenoval.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V Singapuru zadrželi mladíka, který chtěl podle úřadů zaútočit na dvě mešity

V Singapuru zadrželi šestnáctiletého mladíka, který podle úřadů plánoval teroristické útoky na dvě mešity. Ve čtvrtek o tom informovala agentura AP. Podle ministerstva vnitra se mladík zjevně inspiroval činem bělošského extremisty Brentona Tarranta, který v roce 2019 v mešitách v novozélandském městě Christchurch zabil 51 lidí, a motivovala ho "silná antipatie vůči islámu".

Kvůli věku úřady neuvedly jméno zadrženého, podle nich ale jde o mladíka křesťanského vyznání. Protože útok nespáchal a je nezletilý, nemůže být obžalován, nejspíš jej ale čeká pobyt v nápravném zařízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy