Puskarčíková po sezoně skončí se závoděním. Své rozhodnutí oplakala

ČTK ČTK
17. 3. 2022 15:43
Biatlonistka Eva Puskarčíková ukončí v jednatřiceti letech kariéru. Naposledy se ve Světovém poháru představí v posledním dílu sezony v Oslu, který startuje v pátek. Své rozhodnutí dnes oznámila na sociálních sítích.

"Tento víkend bude můj poslední nejen v této sezoně, ale i v těch dalších. Toto rozhodnutí ve mně bobtná již delší dobu a cítím, že mé sportovní výkony mě již vnitřně nenaplňují a už není v mých silách týmu pomoci tak, jak bych si přála. Tímto bych se s Vámi chtěla rozloučit. Ne teda navždy, doufám, ale po profesionální sportovní stránce ano," napsala Puskarčíková.

Loučení s kariérou emočně prožívá, což vyplývá z první věty jejího oznámení, že s biatlonem skončí. "Nastala doba, kdy jdu s kůží na trh a veřejně, se slzami, které mi jsou v posledním týdnu nejlepším kámošem… ," uvedla rodačka z Harrachova a omlouvala se reprezentačním kolegyním. "Pač jsem si vědoma, že mít vedle sebe takovouhle plačku, není jednoduché."

Ve Světovém poháru skončila individuálně dvakrát třetí - v prosinci 2016 ve stíhacím závodu v Pokljuce a o necelý měsíc později v závodu s hromadným startem v Oberhofu. Na mistrovství světa byla nejlépe desátá ve vytrvalostním závodu předloni v Anterselvě.

Cenné kovy sbírala s týmy. Dodatečně je po diskvalifikaci Rusek bronzovou olympijskou medailistkou z ženské štafety z her v Soči 2014, ale tento cenný kov doma ještě nemá. Bronz však už vlastní ze smíšené štafety z MS v Anterselvě 2020 i stříbro ze štafety žen z mistrovství Evropy. S kvartetem kolegyň zvítězila ve Světovém poháru ve štafetě čtyřikrát.

"Evička byla součástí naší neopakovatelné éry. Věřím, že se brzy dočká olympijské medaile ze Soči a bude odcházet jako medailistka z olympijských her i mistrovství světa. Pokud by chtěla zůstat u biatlonu, budeme moc rádi," řekl šéf biatlonového svazu Jiří Hamza.

Puskarčíková poděkovala za podporu fanouškům, své rodině, přátelům a celému týmu. "Užili jsme si spousty srandy, slz, bolesti i radosti. Myslím, že to stálo za to!" konstatovala a dodala: "Cítím, že je čas zase na nové věci. Sice se toho na jednu stranu po patnácti letech ve sportovní bublině strašně děsím, ale což, nějak bylo, nějak bude a buďme rádi, že jsme zdraví!"

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy