Jako u Koukalové. Magická Pokljuka zrodila hvězdu. Nemusí se to opakovat, ví Davidová

Markéta Davidová
Markéta Davidová se ve čtvrtek 6. prosince zapsala do biatlonové historie, když vystoupala stupně vítězů ve slovinské Pokljuce.
Do cíle vytrvalostního závodu na 15 kilometrů doběhla jednadvacetiletá česká závodnice s třetím nejlepším časem.
Na vítěznou Juliji Džymovou ztratila 16,5 sekundy, od stříbra Moniky Hojniszové ji dělilo deset sekund.
Jako jedna z prvních přišla s gratulací Eva Puskarčíková, která se českou naději vzala pod svá ochranná křídla.
Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
7. 12. 2018 6:15
Ten příběh se přímo nabízí. Obě zdobí dlouhé blond vlasy, jsou pohledné a teď už mají obě navždy v srdci zapsané kouzelné místo s názvem - Pokljuka. Markéta Davidová napodobila biatlonovou pohádku Gabriely Koukalové, když ve Slovinsku získala svou první individuální medaili ve Světovém poháru.

Nyní už bývalá závodnice a někdejší mistryně světa a olympijská medailistka před šesti lety v Pokljuce dokonce vyhrála sprint. To Davidová získala ve vytrvalostním závodě bronz, ale zase se jí to povedlo o rok dříve, v lednu jí totiž bude teprve dvaadvacet let.

"Jen doufám, že to nebyl výstřel do tmy a že to bude pokračovat. Jsem si ale vědoma toho, že střílet ve čtyřpoložkovém závodě za jedna je super a nemusí se to tak často opakovat," komentovala životní úspěch po jedné chybě na střelnici Davidová.

Ve Slovinsku si přitom prožila o víkendu peklo, když dvěma trestnými koly pokazila smíšené štafetě šanci na solidní výsledek. V cíli ronila slzy a sama nechápala, co vyváděla.

"Samozřejmě jsem z toho byla špatná, ale tým mě podpořil. Třeba Bimbo (Michal Krčmář) se mě přišel na pokoj zeptat, jestli jsem v pohodě. Nikdo mi ten nezdar nedával sežrat," cituje závodnici web českého biatlonu.

Uklidnění přinesl i norský trenér Egil Gjelland. "Egil mi říkal, ať na to zapomenu. Prostě se stalo. Připomínal mi, že v tréninku už střílím dobře a že je důležité jít do dalšího závodu s čistou hlavou."

A to se povedlo skvěle. Davidová měla čistý střelecký účet až do devatenácté rány, kterou poprvé poslala mimo, u dvacáté si ale počkala, terč složila a nepřipustila další trestnou minutu.

"Ve čtvrtém kole jsem se několikrát přistihla, že jsem myslela na to, jak by mohl závod dopadnout. A to je podle mě nejhorší, co může člověk udělat. Poslední ránu jsem pak odložila, více prodýchala, protože jinak bych ji strhla," přiznala.

Vedle téměř bezchybné střelby stojí za pochvalu i skvělý běžecký čas, byl čtvrtý nejrychlejší i přesto, že rodačka z Janova nad Nisou startovala s vysokým číslem 72 a trať už byla hodně rozbitá.

"Já ale do závodu se žádnou taktikou nechodím. Prostě jedu, na co je. Jen jsem se modlila, abych to vydržela, protože se mi zdálo, že jsem první kolo trochu přepálila. Žádná vyložená krize nepřišla. Spíš to hodně bolelo v úsecích, kde už byl sníh hodně rozbředlý," uvedla.

Pokud se bude historie opakovat a mladý talent úspěch v Pokljuce vystřelí do špičky podobně jako Koukalovou, měla by si Davidová trochu prosvištět angličtinu, aby se mohla na medailových tiskových konferencích bavit i se zahraničními novináři.

"S angličtinou, zvlášť v takto vypjatých situacích, trochu bojuju a hledám slovíčka. Ale snad jsem jim něco řekla," usmála se po maratonu rozhovorů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy