Inovativní psycholog Rybář bude biatlonistům chybět. Nikdo jiný takový tady není, řekl Moravec

ČTK ČTK
25. 3. 2018 15:36
Šéftrenér české biatlonové reprezentace se v Jablonci loučil se svým působením u národního týmu. Sportovci na něj pěli ódy.
Ondřej Rybář
Ondřej Rybář | Foto: Luboš Vrabec

Jablonec nad Nisou - Motor českého biatlonu, inovátor, zdatný psycholog, ale i přísný muž, který nepřipouštěl diskuse. Tím vším byl podle svých svěřenců Ondřej Rybář, který nyní opouští roli šéftrenéra.

"Měl jsem štěstí, že tady taková osoba byla. Výsledky, kterých jsem dosáhl, jsou z poloviny jeho práce," vystihl za všechny biatlonisty v Jablonci Ondřej Moravec, trojnásobný olympijský medailista ze Soči a držitel pěti cenných kovů z mistrovství světa.

Devětatřicetiletý Rybář je považován za hlavního stvořitele úspěchů českého biatlonu. Pod jeho taktovkou přivezli reprezentanti sedm medailí z uplynulých dvou olympiád, Gabriela Koukalová vyhrála Světový pohár a stala se mistryní světa.

Stačí jen pozorovat Rybáře mezi biatlonisty a dá se vysledovat síla jeho osobnosti.

Třeba sobotní rozlučkovou exhibici řídil pevně a s nadhledem. "Přínosem je už jen jeho přítomnost," uvedl trenér žen Zdeněk Vítek a dodal: "Je motorem celého biatlonu. Umí zvládat a řídit spoustu věcí najednou a k tomu je dobrý do party."

"Bude nám určitě chybět, v týmu je nepostradatelný. Co dokáže on, bohužel tady nikdo jiný takový není," řekl Moravec a zdůraznil psychologický přínos Rybáře. "Jiný trenér už by nade mnou ulomil hůl a řekl, že jsem starej. On pořád věřil, že to ve mně je. Pod ním jsem biatlonově neskutečně vyrostl," doplnil Moravec. "Dokázal nás korigovat, zvednout a motivovat k lepším výsledkům," řekla Veronika Vítková.

"Ondra je člověk, který má obrovský charakter a charisma. Nebojí se důležitých rozhodnutí a umí je udělat, umí vzít tu tíhu na sebe, tím všem strašně moc odlehčoval. Když jsme váhali, tak jsme se ho zeptali, a on dokázal říct, jak to udělat, stál si za tím a my z něj cítili tu jistotu, což nám dodávalo důvěru," ocenil Michal Krčmář, překvapivý stříbrný muž ze sprintu z letošní olympiády v Pchjongčchangu.

Za muže, který měl za každou cenu snahu sebe a tým zlepšovat, označil Rybáře další z jeho svěřenců Michal Šlesingr. "Takových trenérů není moc. Je jich jen pár, kteří jsou novátoři a nebojí se občas nějakého experimentu, dokážou jít za vizí a přimět k tomu i zbytek skupiny, aby to následoval. On takový byl," řekl.

Rybář vedl biatlonisty pevnou rukou. Nepřipouštěl moc debaty o svých rozhodnutích. "Sportovci občas potřebujou dostat sodu, ono je to možná i na povzbuzení. Tvrdý trénink i tvrdý přístup mi nevadil," řekl Moravec. "Není to s ním vždy jednoduché. Ondra je v tomhle tvrďák. To ale asi k vůdčí osobnosti patří," myslí si Šlesingr.

Krčmář si pamatuje několik konfrontací s Rybářem. Stávalo se, že pak spolu dva dny extra moc nemluvili. "Důležité je, že z debaty vyjdete, že se něco změní a pomůže to sportu. Má svou cestu, ale do debaty jde také otevřený. Vidí to z většího nadhledu a má zkušenosti. Není to jednoduchý, ale dá se s ním domluvit," mínil Krčmář.

Už před čtyřmi lety po Soči chtěl Rybář od reprezentace odejít a být více nablízku rodině, ale vydržel ještě další olympijský cyklus. Nyní už je neoblomný a Světové poháry objíždět nebude. "Doufám, že nějakým způsobem v biatlonu zůstane. Kdyby odešel úplně, pro český biatlon by to nebylo dobře," řekl Moravec.

A Rybář nejspíše u biatlonu zůstane. "Je hluboko v mém srdci," říká sám a zvažuje nabídku od svazového vedení na funkci sportovního ředitele a metodika.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Bývalý kancléř Schröder může zůstat členem německé SPD, předpisy neporušil

Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder může i přes své sporné ruské angažmá zůstat členem německé sociální demokracie (SPD). Rozhodčí komise regionální organizace SPD v Hannoveru v pondělí oznámila, že Schröder působením v ruských státních koncernech stranické předpisy neporušil. Zatím není jasné, zda tím skončí snaha části sociální demokracie Schrödera zbavit členství ve straně, protože proti rozhodnutí je možné se odvolat. Německá média nicméně dlouhodobě poukazují na to, že na cestě k případnému vyloučení Schrödera z SPD stojí řada právních překážek.

Proti Schröderovi byly podány takřka dvě desítky vnitrostranických žádostí o vyloučení, kterými se rozhodčí komise začala zabývat v červenci. 

Schröder, který německou vládu vedl v letech 1998 až 2005, po ruské invazi na Ukrajinu čelí tvrdé kritice za to, že útok dostatečně neodsoudil a že se odmítal vzdát členství v dozorčích radách ruských státních energetických podniků. Schröder mimo jiné působil ve společnostech Nord Stream a Nord Stream 2, v koncernu Rosněfť a ucházel se i o členství v dozorčí radě Gazpromu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policisté budou školeni o zásazích na shromážděních. ANO bude mít na mítincích místo pro odpůrce

Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních. Jednodenní školení začnou tento měsíc a zúčastní se jich zhruba 240 policistů. Policejní prezident Martin Vondrášek se na tom v pondělí dohodl s policejními řediteli a zástupci odborů vnitřní kontroly, se kterými jednal kvůli nedávným kritizovaným zákrokům na mítincích předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Na webu to oznámil mluvčí policejního prezidenta Jozef Bocán.

Hnutí ANO na základě doporučení policejního prezidenta nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to v pondělí uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš, který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy