Vyšší prize money, více bodů a Davidová v top formě. Biatlonisté začínají novou éru

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
29. 11. 2022 9:01
Skončila doba hájení a jede se naostro. Tak nějak by se dala shrnout situace v českém biatlonovém týmu před nadcházející sezonou. Mužská i ženská reprezentace dotáhla generační obměnu. Podle trenérů je před startem v Kontiolahti v top formě především Markéta Davidová.
Markéta Davidová
Markéta Davidová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Po rozlučkách Ondřeje Moravce, Michala Šlesingra, mezi ženami Gabriely Soukalové, Veroniky Vítkové a naposledy i Evy Puskarčíkové se poslední sezony mluvilo i psalo tom, jak v českém biatlonu probíhá generační obměna.

"A to skončilo. Nemůžeme pět let za sebou říkat, že procházíme generační výměnou. Očekáváme, že výsledky půjdou nahoru, a já věřím, že to tak opravdu bude," nechal se slyšet šéf českého biatlonu Jiří Hamza. 

Mezi ženami tak zahájí sezonu Markéta Davidová, Jessica Jislová, Lucie Charvátová, Eliška Václavíková a Tereza Voborníková. U mužů bude nejzkušenějším lídrem Michal Krčmář a za ním draví mladíci Jakub Štvrtecký, Tomáš Mikyska, Mikuláš Karlík a Jonáš Mareček.

"Jsme na začátku dalšího olympijského cyklu. Po hrách v Pekingu nastala spousta změn a já věřím, že pozitivních. Máme excelentní dívčí družstvo v čele s Markétou Davidovou," vypíchl Hamza. 

Blonďatá biatlonistka s jednorožci na pažbě přehodnotila myšlenky na další studium a konec sportovní kariéry. Místo toho chce dál závodit a v letní pauze zrychlila střelbu.

"Je to o sebedůvěře a zvládnuté technice střelby. Makula určitě udělala pokrok, ale musí na tom neustále pracovat a hlavně udržet stabilitu," je zatím opatrný trenér ženské reprezentace Egil Gjelland.

To šéftrenér Ondřej Rybář je před prvními závody ve Finsku vyloženě optimistický. "Markéta vykazuje výkonnost nejvyšší úrovně. V jejím podání se máme na co těšit," libuje si.

Sama Davidová je podobně jako Gjelland zdrženlivější. Mimo jiné i proto, že po přesunu na první zastávku Světového poháru v Kontiolahti národní tým lehce zaskočila zima. Ve Finsku jsou totiž teploty hluboko pod bodem mrazu. 

"Na soustředění v Trysilu jsme měli plusové teploty a tady je nějakých minus 13. To je docela masakr. Jako na začátku každé sezony jsou tam trošku obavy, protože člověk neví, co má čekat. Na druhou stranu se docela těším, že se nám trošku změní režim," přiznala Davidová.

Změny přinesla i Mezinárodní biatlonová unie, která rozšířila bodovací systém Světového poháru. Vítězové nově získají 90 bodů místo 60, zvětší se také rozdíl v přidělených bodech mezi prvními pěti místy. Závodníci inkasují i štědřejší prize money. 

Program nové sezony zahájí v úterý vytrvalostním závodem muži, ve středu odstartují Světový pohár stejným způsobem i ženy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy