Vyšší prize money, více bodů a Davidová v top formě. Biatlonisté začínají novou éru

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
29. 11. 2022 9:01
Skončila doba hájení a jede se naostro. Tak nějak by se dala shrnout situace v českém biatlonovém týmu před nadcházející sezonou. Mužská i ženská reprezentace dotáhla generační obměnu. Podle trenérů je před startem v Kontiolahti v top formě především Markéta Davidová.
Markéta Davidová
Markéta Davidová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Po rozlučkách Ondřeje Moravce, Michala Šlesingra, mezi ženami Gabriely Soukalové, Veroniky Vítkové a naposledy i Evy Puskarčíkové se poslední sezony mluvilo i psalo tom, jak v českém biatlonu probíhá generační obměna.

"A to skončilo. Nemůžeme pět let za sebou říkat, že procházíme generační výměnou. Očekáváme, že výsledky půjdou nahoru, a já věřím, že to tak opravdu bude," nechal se slyšet šéf českého biatlonu Jiří Hamza. 

Mezi ženami tak zahájí sezonu Markéta Davidová, Jessica Jislová, Lucie Charvátová, Eliška Václavíková a Tereza Voborníková. U mužů bude nejzkušenějším lídrem Michal Krčmář a za ním draví mladíci Jakub Štvrtecký, Tomáš Mikyska, Mikuláš Karlík a Jonáš Mareček.

"Jsme na začátku dalšího olympijského cyklu. Po hrách v Pekingu nastala spousta změn a já věřím, že pozitivních. Máme excelentní dívčí družstvo v čele s Markétou Davidovou," vypíchl Hamza. 

Blonďatá biatlonistka s jednorožci na pažbě přehodnotila myšlenky na další studium a konec sportovní kariéry. Místo toho chce dál závodit a v letní pauze zrychlila střelbu.

"Je to o sebedůvěře a zvládnuté technice střelby. Makula určitě udělala pokrok, ale musí na tom neustále pracovat a hlavně udržet stabilitu," je zatím opatrný trenér ženské reprezentace Egil Gjelland.

To šéftrenér Ondřej Rybář je před prvními závody ve Finsku vyloženě optimistický. "Markéta vykazuje výkonnost nejvyšší úrovně. V jejím podání se máme na co těšit," libuje si.

Sama Davidová je podobně jako Gjelland zdrženlivější. Mimo jiné i proto, že po přesunu na první zastávku Světového poháru v Kontiolahti národní tým lehce zaskočila zima. Ve Finsku jsou totiž teploty hluboko pod bodem mrazu. 

"Na soustředění v Trysilu jsme měli plusové teploty a tady je nějakých minus 13. To je docela masakr. Jako na začátku každé sezony jsou tam trošku obavy, protože člověk neví, co má čekat. Na druhou stranu se docela těším, že se nám trošku změní režim," přiznala Davidová.

Změny přinesla i Mezinárodní biatlonová unie, která rozšířila bodovací systém Světového poháru. Vítězové nově získají 90 bodů místo 60, zvětší se také rozdíl v přidělených bodech mezi prvními pěti místy. Závodníci inkasují i štědřejší prize money. 

Program nové sezony zahájí v úterý vytrvalostním závodem muži, ve středu odstartují Světový pohár stejným způsobem i ženy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku. Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová uvedla, že je to nejlepší způsob, jak předejít riziku nedostatku plynu v době, kdy bude nejvíce potřeba.

Evropský blok se v reakci na omezování dodávek plynu z Ruska kvůli invazi na Ukrajinu poprvé rozhodl snížit spotřebu loni v červenci za českého předsednictví. Pravidla spojená mimo jiné se snižováním teplot ve veřejných budovách platí od loňského srpna do tohoto pátku.

"Fungovalo to dobře a je to nejlepší způsob, jak zaručit dosažení odpovídající úrovně zásob," řekla Simsonová. Místo plánovaných 15 procent podle ní unie dokázala spotřebu snížit do ledna o více než 19 procent.

Někteří experti se však obávají, že omezovat poptávku po plynu bude složitější v nadcházejících teplých měsících, kdy se tato surovina nepoužívá k vytápění, ale zejména v průmyslu. Proti návrhu dnes byli ministři z Maďarska a Polska, což ale jeho přijetí na ministerské úrovni nezabránilo. Členské země návrh písemně schválí v příštích dnech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv Microsoftu na hospodářskou soutěž

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv americké softwarové společnosti Microsoft na hospodářskou soutěž. Podle agentury Reuters může tento postup vést k vyšetřování obchodních praktik podniku a k zákazu těchto praktik v případě, že se prokáže poškozování hospodářské soutěže.

"Úřad dnes zahájil řízení proti Microsoftu, aby zjistil, zda má firma mimořádný význam pro hospodářskou soutěž napříč trhy," píše se v tiskové zprávě úřadu. "Takové zjištění by nám umožnilo praktiky ohrožující hospodářskou soutěž včas zachytit a zakázat," prohlásil prezident úřadu Andreas Mundt.

Microsoft má podle Mundta díky svým produktům Windows a Office dlouhodobě velmi silnou pozici v oblasti operačních systémů a kancelářského softwaru. Mundt rovněž poukázal na rostoucí význam cloudových služeb Microsoftu a úspěch komunikační platformy Teams. "Navíc Microsoft působí také v dalších oblastech, včetně videoher," dodal.

Společnost Microsoft v reakci na oznámení úřadu uvedla, že jako velká technologická firma si uvědomuje svou zvýšenou zodpovědnost za zdravé konkurenční prostředí. "Budeme konstruktivně spolupracovat s úřadem, který se snaží porozumět naší roli na digitálních trzích," dodal americký podnik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vyšetřovatelé v Paříži zjišťují v bankách okolnosti podvodů s dividendami

Vyšetřovatelé dnes v Paříži navštívili kanceláře několika velkých bank, zjišťují okolnosti podvodů při výplatě dividend a jejich zdanění. Byli v bance BNP Paribas, HSBC a také v Société Générale, která je vlastníkem české Komerční banky. Informovala o tom agentura Reuters. Jde o součást vyšetřování, které zasahuje více evropských zemí.

Société Générale návštěvu vyšetřovatelů potvrdila, žádné podrobnosti k tomu ale sdělit nechtěla. Ostatní banky se k tomu bezprostředně nevyjádřily.

Národní finanční prokuratura (PNF) uvedla, že vyšetřování souvisí s kauzou označovanou "cum-ex" týkající se výplaty dividend. Při této strategii banky a investoři obchodují akcie firem kolem data rozhodného pro určení nároku na dividendu a následným prodejem mezi sebou se snaží znepřehlednit, kdo je v rozhodný den skutečně vlastníkem. Účastníci těchto obchodů následně žádají po státu vrácení daně z dividend, na což ale nemají nárok.

Finanční prokuratura také uvedla, že vyšetřování se týká i firem Exane, což je součást BNP, a Natixis, což je investiční banka spadající do francouzské bankovní skupiny BPCE. I kanceláře těchto firem navštívili vyšetřovatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy