Tvrdý pád z kolečkových lyží zmařil Puskarčíkové přípravu. Teď se ukáže, jak na tom jsem, říká

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
25. 11. 2017 6:50
Eva Puskarčíková patří už několik let mezi stálice české biatlonové reprezentace. V roce 2014 na olympiádě v Soči obsadila v běhu na 15 kilometrů 22. místo a štafetě pomohla ke čtvrté příčce. Zúčastnila se dvou světových šampionátů a v konečném hodnocení loňského ročníku Světového poháru skončila třináctá. "Každým rokem chci dosáhnout lepších výsledků, než v tom předchozím, což platí i pro letošní sezonu, i když moji letní přípravu výrazně ovlivnily zdravotní problémy,“ řekla úvodem rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Eva Puskarčíková
Eva Puskarčíková | Foto: Milan Kammermayer

O jaké problémy šlo?

V Novém Městě na Moravě jsem na kolečkových lyžích upadla a dva měsíce jsem se trápila s naraženým ramenem. Nemohla jsem trénovat střelbu a na lyžích jezdila jen s jednou holí. Teprve závody prozradí, zda mně toto manko v přípravě bude chybět, nebo se mi ho podařilo smazat. Ostatně skoro celý náš tým byl postižen většími či menšími zdravotními komplikacemi, z nichž ty největší má dodnes Gábina Koukalová.

Kdy jste se mohla naplno začít připravovat na letošní sezonu?

Až v září a probíhala v obvyklé podobě. Jen se trochu změnily objemy a intenzita. Střídalo se domácí prostředí s pobyty ve Slovinsku, Finsku a Francii.

Jak jste spokojena s běžeckou částí i se střelbou?

Pokud jde o běh, tak vždy záleží na tom, jak se vyspím. Někdy se mi dařilo, jindy to bylo horší. Třeba mi leccos napoví už v neděli či potom ve středu první závody ve Světovém poháru ve švédském Östersundu. Ve střelecké přípravě jsem se snažila o větší rychlost, ale s ní přicházela i menší úspěšnost v její přesnosti. Přitom rychlost časově moc nevnímám, ale sledují ji trenéři. Ze zkušeností vím, že hned zpočátku se potřebuji trefit do černého a pak už automaticky začnu další pokusy zrychlovat.

Těšíte se už na závody, z nichž ten první vás čeká už za několik hodin?

Určitě, protože po tréninku, zvláště dvoufázovém, se ozývá únava. Naopak po závodě mám čas na odpočinek, který zaplňuji filmy, knížkami a teď i psaním diplomové práce na téma Biatlon v období transformace, což je od roku 2013, kdy tento sport začal být populární.

Nejbližší dva měsíce jsou zaplněny několika závody ve Světovém poháru a v únoru vás čeká vrchol sezony, kterým je olympiáda. Čím je pro vás tato největší sportovní událost?

Něčím výjimečným, ale nepřipouštím si její důležitost. Snažím se neřešit žádné špičkové soutěže, moc na ně nemyslím. Vždy mně jde o to, aby se mi dařilo v celé sezoně, byla jsem koncem března spokojena s celkovým účtem a ne jen s jedním vystoupením, třeba i na nejsledovanější akci.

A máte letos nějaký svůj velký sportovní cíl?

Jak už jsem řekla, dosáhnout lepších výsledků, než loni. Konkrétní cíl pro celou sezonu si dám až po prvních závodech. Rozhodující slovo bude mít zdravotní stav a forma.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
Další zprávy