Elita biatlonu v Novém Městě: Češka měla nehodu, Američanku pobouřily polonahé fotky

av av
4. 3. 2021 9:13
Špičkový biatlon je zpět v Novém Městě na Moravě, stejně jako loni bez diváků. Vysočina aréna tentokrát hostí hned dvě zastávky Světového poháru v řadě za sebou, celkem bude k vidění dvanáct závodů. Už před prvním kláním, kterým je čtvrteční ženská štafeta, se o pozdvižení postarala americká biatlonistka Susan Dunkleeová.
Dosáhne Markéta Davidová v NMNM znovu na medaili? Loni, již bez diváků, dojela největší česká hvězda třetí ve sprintu.
Dosáhne Markéta Davidová v NMNM znovu na medaili? Loni, již bez diváků, dojela největší česká hvězda třetí ve sprintu. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Dvojnásobnou stříbrnou medailistku ze světových šampionátů v novoměstském areálu pobouřily kalendáře se spoře oděnými dívkami v buňkách servisních týmů.

Pětatřicetiletá Američanka o tom napsala příspěvek na své sociální sítě. 

"Tenhle kalendář jsem dnes viděla v areálu Světového poháru v Novém Městě. A takové najdete vyvěšené na zdech mnoha, spíš většiny národních buněk servismanů. Tyhle kalendáře jsou často vyráběny a distribuovány samotnými firmami, které vyrábějí vosky," napsala rodačka z Newportu ve Vermontu.

"Když tyhle obrázky vidím, cítím se nekomfortně a objektivizovaně. Vysílají vzkaz, že buňka servismanů není místo, kde bych byla vítaná já nebo další ženy. Pokud chceme genderovou rovnost, začněme s vzájemným respektem," vysvětlila Dunkleeová.

Po upozornění na to, že svou výtku směrovala konkrétně na Nové Město na Moravě, doplnila ke svému příspěvku dodatek: "Tohle je k vidění na všech zastávkách, není to samozřejmě specialitou Nového Města."

Celý příspěvek Dunkleeová uvedla informací o tom, že právě před dvěma týdny Mezinárodní biatlonová unie (IBU) rozjela projekt týkající se rovnosti pohlaví. Kalendáře s dívkami označila za jeden z důvodů, proč je takový projekt stále aktuální a důležitý i ve sportu, který již vyznává genderovou rovnost v účasti sportovců, peněžních odměnách i v televizním vysílání.

V komentářích se Američanka dočkala podpory, souhlas s ní "srdíčkem" vyjádřila třeba i česká reprezentantka Lucie Charvátová. 

Hromada sněhu a nehoda Jislové

Většinu startovního pole však v areálu Vysočina arény překvapila jiná věc. Nevídaná vrstva sněhu.

"Takovou jsem v životě neviděl. Sněhem tady opravdu nešetřili," divil se zkušený Ondřej Moravec.

Na stadionu je metr sedmdesát sněhu, v jiných částech trati je vrstva dokonce až pětimetrová. Vinou teplého počasí byl sníh při posledních trénincích hluboký, a lyžování tedy náročné. "Byla to dřina, ale s tím se počítá. Bude se připravovat až směrem k závodům, tak to funguje všude," vysvětlil pro oficiální stránky českého biatlonu trenér Ondřej Rybář.

Během tréninku potkala nehoda Jessicu Jislovou. Šlo o kolizi s korejskou soupeřkou.

"Ona vyjížděla ze stavu, já kolem ní projížděla a chtěla zamířit na stav před ní. Ale jela tak moc zeširoka, že jsem to nečekala. Nevím, jestli škobrtla v hlubokém sněhu, nebo o mou lyži. Spadla přede mnou a já ji trochu přejela lyžemi. Už tomu nešlo zabránit," popisovala pro svazový web česká biatlonistka.

"Ptala jsem se, jestli je v pohodě, ale nic neříkala, asi mi nerozuměla. Vypadalo to, že ji trochu bolí ruka. Doufám, že bude v pořádku," dodala Jislová.

Největší úspěch? Když se nikdo nenakazí

Prezident českého biatlonu Jiří Hamza mezitím označil za největší možný úspěch nadcházejících bojů v Novém Městě na Moravě to, když se během nich nikdo nenakazí nemocí covid-19. 

"A to ať už ze strany výprav, nebo od nás pořadatelů a rozhodčích," upřesnil biatlonový šéf, který by ve Vysočina aréně rád sledoval celkové zlepšení českých reprezentantů. 

"Upřímně, sezona není z pohledu reprezentace z nejpovedenějších. A budeme to po sezoně řešit. Samozřejmě výjimku představuje Markéta Davidová, která už se zabydlela ve světové špičce. Rád bych ale viděl progres i u ostatních děvčat. Věřím také v další posun u Michala Krčmáře, který se po nemoci den za dnem zlepšuje," uvedl Hamza.

Radost mu na právě probíhajícím juniorském MS v rakouském Obertilliachu dělají mladé naděje Mikuláš Karlík, Vítězslav Hornig, Jonáš Mareček či Tomáš Mikyska.

"Věřím, že ještě neřekli poslední slovo a třeba se s nimi potkáme i tady ve Vysočina aréně během druhého kola Světového poháru."

Blíží se loučení legendy

Jedním z hlavních příběhů bude v Novém Městě na Moravě loučení s jednou z nejvýraznějších osobností českého biatlonu posledních dvou dekád. Ondřej Moravec dá v šestatřiceti letech definitivní sbohem. Zažije tak podobně emotivní chvíle jako jeho vrstevník Michal Šlesingr, který se ve Vysočina aréně s biatlonem loučil přesně před rokem.

Moravec už tehdy vážně uvažoval, že se ke Šlesingrovi rovnou připojí, nakonec ho ale trenéři a kolegové přemluvili k poslední sezoně.

"Ondra je vzorem v píli, poctivosti, oddanosti a profesionalitě. Odvedl pro biatlon obrovský kus práce. Už teď představuje legendu," vysekl Hamza poklonu devítinásobnému medailistovi z velkých akcí, tedy světových šampionátů a olympijských her.

Světový pohár v Novém Městě na Moravě začíná ve čtvrtek odpoledne ženskou štafetou, závod můžete sledovat v podrobné on-line reportáži na Aktuálně.cz.

Češka finišovala pro první místo, ale Ruska ji srazila k zemi. Sama pak dostala trest:

Pád běžkyně na lyžích Terezy Beranové na šampionátu ve Vuokatti | Video: Youtube.com/Gredriench
 

Právě se děje

před 47 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy