Elita biatlonu v Novém Městě: Češka měla nehodu, Američanku pobouřily polonahé fotky

av av
4. 3. 2021 9:13
Špičkový biatlon je zpět v Novém Městě na Moravě, stejně jako loni bez diváků. Vysočina aréna tentokrát hostí hned dvě zastávky Světového poháru v řadě za sebou, celkem bude k vidění dvanáct závodů. Už před prvním kláním, kterým je čtvrteční ženská štafeta, se o pozdvižení postarala americká biatlonistka Susan Dunkleeová.
Dosáhne Markéta Davidová v NMNM znovu na medaili? Loni, již bez diváků, dojela největší česká hvězda třetí ve sprintu.
Dosáhne Markéta Davidová v NMNM znovu na medaili? Loni, již bez diváků, dojela největší česká hvězda třetí ve sprintu. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Dvojnásobnou stříbrnou medailistku ze světových šampionátů v novoměstském areálu pobouřily kalendáře se spoře oděnými dívkami v buňkách servisních týmů.

Pětatřicetiletá Američanka o tom napsala příspěvek na své sociální sítě. 

"Tenhle kalendář jsem dnes viděla v areálu Světového poháru v Novém Městě. A takové najdete vyvěšené na zdech mnoha, spíš většiny národních buněk servismanů. Tyhle kalendáře jsou často vyráběny a distribuovány samotnými firmami, které vyrábějí vosky," napsala rodačka z Newportu ve Vermontu.

"Když tyhle obrázky vidím, cítím se nekomfortně a objektivizovaně. Vysílají vzkaz, že buňka servismanů není místo, kde bych byla vítaná já nebo další ženy. Pokud chceme genderovou rovnost, začněme s vzájemným respektem," vysvětlila Dunkleeová.

Po upozornění na to, že svou výtku směrovala konkrétně na Nové Město na Moravě, doplnila ke svému příspěvku dodatek: "Tohle je k vidění na všech zastávkách, není to samozřejmě specialitou Nového Města."

Celý příspěvek Dunkleeová uvedla informací o tom, že právě před dvěma týdny Mezinárodní biatlonová unie (IBU) rozjela projekt týkající se rovnosti pohlaví. Kalendáře s dívkami označila za jeden z důvodů, proč je takový projekt stále aktuální a důležitý i ve sportu, který již vyznává genderovou rovnost v účasti sportovců, peněžních odměnách i v televizním vysílání.

V komentářích se Američanka dočkala podpory, souhlas s ní "srdíčkem" vyjádřila třeba i česká reprezentantka Lucie Charvátová. 

Hromada sněhu a nehoda Jislové

Většinu startovního pole však v areálu Vysočina arény překvapila jiná věc. Nevídaná vrstva sněhu.

"Takovou jsem v životě neviděl. Sněhem tady opravdu nešetřili," divil se zkušený Ondřej Moravec.

Na stadionu je metr sedmdesát sněhu, v jiných částech trati je vrstva dokonce až pětimetrová. Vinou teplého počasí byl sníh při posledních trénincích hluboký, a lyžování tedy náročné. "Byla to dřina, ale s tím se počítá. Bude se připravovat až směrem k závodům, tak to funguje všude," vysvětlil pro oficiální stránky českého biatlonu trenér Ondřej Rybář.

Během tréninku potkala nehoda Jessicu Jislovou. Šlo o kolizi s korejskou soupeřkou.

"Ona vyjížděla ze stavu, já kolem ní projížděla a chtěla zamířit na stav před ní. Ale jela tak moc zeširoka, že jsem to nečekala. Nevím, jestli škobrtla v hlubokém sněhu, nebo o mou lyži. Spadla přede mnou a já ji trochu přejela lyžemi. Už tomu nešlo zabránit," popisovala pro svazový web česká biatlonistka.

"Ptala jsem se, jestli je v pohodě, ale nic neříkala, asi mi nerozuměla. Vypadalo to, že ji trochu bolí ruka. Doufám, že bude v pořádku," dodala Jislová.

Největší úspěch? Když se nikdo nenakazí

Prezident českého biatlonu Jiří Hamza mezitím označil za největší možný úspěch nadcházejících bojů v Novém Městě na Moravě to, když se během nich nikdo nenakazí nemocí covid-19. 

"A to ať už ze strany výprav, nebo od nás pořadatelů a rozhodčích," upřesnil biatlonový šéf, který by ve Vysočina aréně rád sledoval celkové zlepšení českých reprezentantů. 

"Upřímně, sezona není z pohledu reprezentace z nejpovedenějších. A budeme to po sezoně řešit. Samozřejmě výjimku představuje Markéta Davidová, která už se zabydlela ve světové špičce. Rád bych ale viděl progres i u ostatních děvčat. Věřím také v další posun u Michala Krčmáře, který se po nemoci den za dnem zlepšuje," uvedl Hamza.

Radost mu na právě probíhajícím juniorském MS v rakouském Obertilliachu dělají mladé naděje Mikuláš Karlík, Vítězslav Hornig, Jonáš Mareček či Tomáš Mikyska.

"Věřím, že ještě neřekli poslední slovo a třeba se s nimi potkáme i tady ve Vysočina aréně během druhého kola Světového poháru."

Blíží se loučení legendy

Jedním z hlavních příběhů bude v Novém Městě na Moravě loučení s jednou z nejvýraznějších osobností českého biatlonu posledních dvou dekád. Ondřej Moravec dá v šestatřiceti letech definitivní sbohem. Zažije tak podobně emotivní chvíle jako jeho vrstevník Michal Šlesingr, který se ve Vysočina aréně s biatlonem loučil přesně před rokem.

Moravec už tehdy vážně uvažoval, že se ke Šlesingrovi rovnou připojí, nakonec ho ale trenéři a kolegové přemluvili k poslední sezoně.

"Ondra je vzorem v píli, poctivosti, oddanosti a profesionalitě. Odvedl pro biatlon obrovský kus práce. Už teď představuje legendu," vysekl Hamza poklonu devítinásobnému medailistovi z velkých akcí, tedy světových šampionátů a olympijských her.

Světový pohár v Novém Městě na Moravě začíná ve čtvrtek odpoledne ženskou štafetou, závod můžete sledovat v podrobné on-line reportáži na Aktuálně.cz.

Češka finišovala pro první místo, ale Ruska ji srazila k zemi. Sama pak dostala trest:

Pád běžkyně na lyžích Terezy Beranové na šampionátu ve Vuokatti | Video: Youtube.com/Gredriench
 

Právě se děje

Další zprávy