Davidovou minule dav na Vysočině vyděsil. Krčmář s Moravcem varují sebe i kolegy

av ČTK av, ČTK
19. 12. 2018 12:23
Do Vysočina arény v Novém Městě na Moravě má od čtvrtka do neděle dorazit přibližně sto tisíc fanoušků. Čeští biatlonisté cítí vzrušení i respekt.
Markéta Davidová.
Markéta Davidová. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Jak se vyrovnat s obrovským tlakem? Jak ustát očekávaní natěšeného publika? Jak nepodlehnout atmosféře a dostat ze sebe v klíčových chvílích to nejlepší? 

Česká biatlonová reprezentace řeší těsně před prvním vrcholem sezony, podnikem Světového poháru na domácí půdě, nejen zdravotní problémy téměř poloviny týmu, ale také psychologickou stránku specifického, mentálně nadmíru náročného klání.

Nehledě na to, kolikrát už závody v nabité Vysočina aréně zažili, jsou čeští biatlonisté vesměs opatrní a plní respektu.

"Musím se hodně soustředit na svůj výkon. A snažit se, abych nebyl přemotivovaný a nedělal zbytečné věci, které člověk normálně nedělá," varuje sebe a vlastně i své kolegy Michal Krčmář. Na domácí fanoušky se samozřejmě těší.

"Vždycky mě ta atmosféra pozitivně strhla," podotýká před čtvrtečním úvodním sprintem.

Ještě výraznější zkušenosti s biatlonovou horečkou na Vysočině má Veronika Vítková. Pátá velká akce v Novém Městě na Moravě přinese její pátou účast.

"Může pro mě být velkou výhodou, že už dobře vím, jaké to je. Můžu vzpomínat na pěkné závody, které jsem tady zažila," připomíná své tři medailové zářezy z předchozích let. "Ale jinak se to snažím vytěsnit," zdůrazňuje třicetiletá závodnice, jak moc je nutné nepustit si nabité ochozy příliš do hlavy.

Své poznatky a především rizika spojená s atmosférou, která bere dech a někdy i vítr z plachet, může předat teprve jednadvacetileté Markétě Davidové.

Ta právě v Novém Městě na Moravě zažila před dvěma lety ostrou premiéru mezi elitou. A jak nadějná biatlonistka dodnes vzpomíná, nekonečný dav fanoušků ji tehdy pořádně vyděsil. 

"Tehdy jsem přijela trochu pozdě, neměla jsem čas to tady nasávat, takže mě to překvapilo hodně," říká Davidová. V sezoně zatím patří k nejrychlejším běžkyním, rozhodujícím faktorem jejího úspěchu či neúspěchu je tedy střelba.  Tisíce hlasivek budou po každém výstřelu provolávat slávu, nebo jen smutně vydechnou. Na střelnici půjde o nemilosrdný křest ohněm.

"Nejhorší je, že v tréninku si nedáte pomalu hůř než jednu chybu a pak přijde závod a bum ho," napsala mladá závodnice na sociální sítě po nepřesvědčivých střeleckých představeních v Hochfilzenu.

Velmi dobrou formu naopak v posledních dvou závodech chytil Ondřej Moravec. Po rozpačitém úvodu do sezony si před Novým Městem výrazně zvýšil sebevědomí. Zatímco v minulosti ho celkem čtyři čtvrtá místa ve Vysočina aréně mohla mrzet, nyní by si podobné umístění moc rád zopakoval.

"Klidně, bral bych to všemi deseti," směje se už čtyřiatřicetiletý matador. "Cítím, že se rozjíždím a věřím, že doma to bude ještě lepší."

Podobně jako Krčmář i on přichází s varováním.

"Na trati vás ten jejich křik neskutečně žene. Někdy možná až moc, je proto potřeba být trochu opatrný s tempem, to přehecování je fakt nebezpečné. Na střelnici je důležité připravit se na ten řev v hlavě už dopředu. Neznám nikoho, kdo by tam dokázal úplně vypnout a ten křik neslyšel," popisuje v posledním rozhovoru pro tuzemská média.

Světový pohár se v Novém Městě na Moravě uskutečnil poprvé před šesti lety, poté se konal v rámci mistrovství světa o rok později a znovu v letech 2015 a 2016. Rozpočet akce se pohybuje mezi 63 a 65 miliony korun.

Čtvrteční sprint mužů i páteční ženský závod začnou v 17:30. V sobotu je na programu stíhačka mužů od 15:00 a ženy vystartují o dvě hodiny později. V neděli program vyvrcholí závody s hromadným startem, do kterých muži vyrazí v 11:45 a ženy ve 14:30.

Jediným dosavadním medailovým umístěním českého biatlonu v letošní sezoně je třetí místo Markéty Davidové ve vytrvalostním závodu v Pokljuce. I proto se žádná výrazná medailová žeň v Novém Městě neočekává.

"Nám by se bedna líbila taky, ale každé slušné umístění diváci ocení. V chlapech je desítka každopádně výborná. Kdyby závodníci předvedli výsledky, které by se divákům líbily, protože ti si to zaslouží, tak bychom byli spokojeni i my," vysvětluje trenér Zdeněk Vítek.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 42 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy