SP v biatlonu • Anterselva • 15:15

Závod žen s hromadným startem

Hezké nedělní odpoledne, vítejte u on-line přenosu závodu s hromadným startem biatlonistek v rámci Světového poháru z italské Anterselvy. Startuje se v 15:15.

Tak je to tady. Poslední závod Světového poháru před Olympijskými hrami v Pekingu. Biatlonová sezona utekla jako voda a největší akce sezony je ta rohem. V italské Anterselvě jsme již viděli vytrvalostní závody i štafety v obou kategoriích. Včera pak běželi závod s hromadným startem muži. A velmi dobře si vedl Michal Krčmář, který s jednou chybou doběhl sedmý.

Dnes nás čeká divácky atraktivní závod s hromadným startem taky v ženské kategorii. Michal Krčmář jel včera sám, dnes budou v závodě české závodnice. Ty se budou prát v pěti běžeckých okruzích dlouhých 2,5 km a čtyřikrát budou střílet. Zatím se v této sezoně jel jediný závod s hromadným startem. Ve francouzském Annecy vyhrála švédská závodnice Elvíra Öbergová před domácí Simonovou.

Dlužíme vám samozřejmě jména obou českých závodnic. S číslem 5 dnes odstartuje Markéta Davidová, která v pátečním individuálním závodě skončila šestá. S číslem 16 pak vyjede na trať Jessica Jislová. Ta v pátek doběhla pětadvacátá. V italském horském středisku chybí vedoucí žena Světového poháru Marte Röiselandová i obě sestry Öbergovy ze Švédska. Jak už jsme zmínili, mladší Elvíra měla obhajovat výhru z Annecy, ale zvolila raději poctivou přípravu na olympijské závody.

30. Paulina Fialková (SVK)

Česká závodnice je v průběžném pořadí Světového poháru na osmém místě, dnes však vyjede s číslem 5. Jak už jsem zmínil, chybějí totiž první, druhá i pátá žena celkového pořadí. Roli největší favoritky tak dnes bude plnit Běloruska Dzinara Alimbekavová. V pátek však skobčila sedmá a vytrvalostní závod patřil francouzským závodnicím. Vyhrála Justine Braisazová - Bouchetová a za ní doběhla Julia Simonová. Zpět na výsluní se po mizerném úvodu sezony dere i obhájkyně velkého křišťálového glóbu Tiril Eckhoffová z Norska.

84. Tereza Vinklárková (CZE) 12 b.

Sezona je sice stále v plném proudu, vrchol máme před sebou, přesto už byly rozděleny malé křišťálové glóby za vytrvalostní závody. Ty se totiž kromě olympijských her už nepojedou. V mužích uspěl Nor Tarjei Bö, v ženách opanovala individuální závody Markéta Davidová. Ta vyhrála úvodní závod ve švédském Östersundu a k celkovém titulu ji tak stačilo v pátek šesté místo.

Poslední závod před olympiádou byl v Anterselvě odstartován.

Jak už je u závodů s hromadným startem typické, závodnice se v úvodním kole drží pospolu a celé startovní pole roztrhá až první střelecká položka. Mužský závod byl včera netypický velkými rozdíly mezi závodníky.

V čele jede Běloruska Solaová a za ní jede Němka Herrmannová.

Pořadí se opět promíchalo a peloton závodnic táhne Julia Simonová z Francie.

Závodnice přijely na střelnici.

Čistě zastřílela Solaová, Tiril Eckhoffová i Alimbekavová.

1

V čele je Solaová z Běloruska.

Jessica Jislová střílela výborně a je desátá, Markéta Davidová odjela po jedné chybě 20. se ztrátou 28 vteřin.

2

Hned druhá za Solaovou je Francouzka Simonová, která má tyto závody v oblibě. Třetí je Tiril Eckhoffová z Norska. Pohromadě však jede hned 8 závodnic.

2

V úvodní skupince je i další Norka Tandrevoldová, Rusky Rezcovová a Vasněcovová.

2

V druhém kole musí dohánět obrovskou ztrátu Italka Lisa Vittozziová. Minula totiž všech pět terčů. V pátek navíc měla 12 trestných minut. Tento víkend na domácí půdě tak Italku nezastihl v optimální střelecké pohodě.

2

Markéta Davidová je zatím sedmnáctá se ztrátou 23 vteřiny, Jessica Jislová se propadla na 21. příčku. Nutno poznamenat, že v jediném závodě s hromadným startem ve francouzském Annecy byly Davidová osmá, Jislová dokonce pátá.

2

Čistě znovu střílely Eckhoffová a Simonová a pojedou v čele.

2

Tři vteřiny za vedoucím duem jede Běloruska Alimbekavová, dalších 5 vteřin zpět Tandrevoldová.

2

Jessica Jislová i Markéta Davidová střílely obě čistě. Jislová je zatím třináctá, Davidová šestnáctá.

3

Markéta Davidová je během třetího kola čtrnáctá, stáhla dalších 6 vteřin na čelo.

V čele jede čtveřice závodnic včetně norského dua Eckhoffová - Tandrevoldová. Spolu s nimi jedou Simonová a Alimbekavová.

3

Markéta Davidová ztrácí už méně než dvacet vteřin, navíc je na dvanácté příčce.

Čistě pálila znovu Tiril Eckhoffová a také Chevalierová - Bouchetová.

3

Třetí odjíždí se ztrátou 15 vteřin Wiererová, Simonová a Braisazová - Bouchetová ztrácí už 20 vteřin. Hned za nimi pak jedou Rezcovová a Alimbekavová-

3

Markéta Davidová bohužel dvakrát chybovala a je osmnáctá. Ztrácí minutu a sedm vteřin, na první desítku to již nevypadá. Jessica Jislová má třetí nulu, ale pomalý běh ji dnes hodně limituje.

4

Tiril Eckhoffová poněkud poodjela na čele Chevalierové-Bouchetové. Na třetí místo se dotáhla Justine Braisazová - Bouchetová a hned za ní je i domácí Wiererová.

4

Chevalierová-Bouchetová a Wiererová střílí čistě. Braisazová i Eckhoffová mají po dvou chybách.

4

Chybovala i Simonová. Naproti tomu dobře střílela Alimbekavová, ta je nyní třetí se ztrátou 11 vteřin na Chevalierovou-Bouchetovou.

5

Wiererová ztrácela při odjezdu ze střelnice na Francouzku asi 4 vteřiny. Nyní už jedou obě společně. A blíží se k ni Dzinara Alimbekavová.

4

Markéta Davidová znovu jednou chybovala, Jessica Jislová má 4. nulu.

5

Domácí Dorothea Wiererová vypadá na trati famózně a už je v čele. Na zádech však má Chevalierovou-Bouchetovou i Alimbekavovou.

5

Alimbekavová už je druhá před Chevalierovou-Bouchetovou, která nestíhá a bude dnes nejspíš třetí. V posledním kole na soupeřky nestačila.

5

300 metrů před cílem je Wiererová v čele 4,6 vteřiny před Alimbekavovou. Chevalierová-Bouchetová je dalších pět vteřin zpátky.

Vítězkou je dnes domácí Dorothea Wiererová. Ta se naladila na olympiádu skvěle. I se 2 trestnými koly bere 13. vítězství v kariéře.

Druhá doběhla Dzinara Alimbekavová z Běloruska a třetí končí Anais Chevalierová - Bouchetová.

Tiril Eckhoffová je zklamaná až na šestém místě. Poslední střelba jí vzala šanci na výhru.

Jessica Jislová dobíhá do cíle čtrnáctá.

Markéta Davidová končí dnes sedmnáctá.

České závodnice nenapodobily závod s hromadným startem z Annecy, kde byla Jislová pátá a Davidová osmá. Čerstvá držitelka malého křišťálového globu Davidová čtyřikrát chybovala a skončila sedmnáctá. Jessica Jislová naopak střílela bezchybně, na trati se ji však nevedlo a skončila čtrnáctá.

I přes dvě chyby dnes vyhrála domácí Dorothea Wiererová. V posledním kole byla lepší než o jeden zásah přesnější Alimbekavová a Chevalierová-Bouchetová.

To je ode mě pro dnešek vše. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek víkendu.