Neběhá mi to, mrzelo Davidovou. Po 18. místě přišla o vedení ve Světovém poháru

Aktualizováno 2. 12. 2021 18:23
Markéta Davidová skončila ve druhém sprintu nové sezony Světového poháru biatlonistů s jedním trestným kolem osmnáctá a přišla o žlutý dres pro vedoucí ženu seriálu. Nově patří Rakušance Lise Therese Hauserové, dnešní vítězce závodu ve švédském Östersundu. O nejlepší umístění českých mužů v aktuální sezoně SP se postaral 15. místem Michal Krčmář. Vyhrál opět Švéd Sebastian Samuelsson.
Markéta Davidová
Markéta Davidová | Foto: Reuters

Davidová, jež minulý týden vstoupila do sezony vítězstvím ve vytrvalostním závodě před Hauserovou, minula poslední pátou ránu vleže. "Chtěla jsem si to pohlídat, abych ji trefila, ale bylo to spíš na škodu," řekla České televizi k předržené ráně.

Vestoje už Davidová nechybovala, ale po pomalejším běhu si oproti 15. místu v nedělním sprintu o tři příčky pohoršila.

"Neběhá mi to. Ne že bych se cítila blbě, ale prostě to nejde, nebo tělo nechce. Doufám, že se ještě trochu rozzávodím. Opravdu do toho dávám všechno, ale nejde to," stýskala si mistryně světa z vytrvalostního závodu.

Letošní mistryně světa ze závodu s hromadným startem Hauserová si dojela pro třetí výhru v kariéře díky čisté střelbě s náskokem 12,5 sekundy před Elvirou Öbergovou. Domácí Švédka předvedla suverénně nejrychlejší běžecký výkon, ale srazily ji dvě střelecké chyby. Třetí byla Hanna Solová z Běloruska.

Na body dosáhla z českých biatlonistek ještě Jessica Jislová na 34. místě. Do sobotní stíhačky postoupily ještě 54. Tereza Vinklárková a 58. Eva Puskarčíková. Lucie Charvátová byla se čtyřmi trestnými okruhy až 69.

Stříbrný olympijský medailista Krčmář na rozdíl od premiérového sprintu sezony, kde se třemi chybami obsadil až 63. místo, střílel přesně.

"Konečně, bych chtěl říct. Ty položky byly asi trošičku pomalejší, ale musel jsem zpomalit. Střílel jsem dneska na jistotu po tom, co jsem tady vymýšlel první víkend," vysvětlil závodník, který minulý týden udělal tři chyby i ve vytrvalostním závodě.

Střelba ho vynesla do poloviny druhé desítky se ztrátou 58,8 vteřiny na vítěze. "Běh hodnotím tak průměrně. Bylo to docela těžké. Kvůli tomu mrazu mi přišlo, že mi docela rychle docházely síly. Ty dvě nuly mi zase vlily energii do svalů a trošku jsem se zmátořil," popisoval.

Na body už žádný jiný český reprezentant nedosáhl a do nedělní stíhačky postoupil už jen Jakub Štvrtecký, který minul poslední terč a obsadil 43. místo. "Lituju hlavně výkonu na trati. S tou jednou ranou se dá závodit, s tím, co jsem předvedl na trati, ne," stýskal si.

Adam Václavík obsadil 68., Mikuláš Karlík 75. a Vítězslav Hornig 83. příčku.

Samuelsson zopakoval doma v Östersundu nedělní triumf. Díky lepšímu běhu porazil navzdory jednomu trestnému kolu francouzské reprezentanty Emiliena Jacquelina a Quentina Fillone Mailleta, kteří rovněž udělali po jedné chybě.

SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko) - sprint:

Ženy (7,5 km): 1. Hauserová (Rak.) 19:30,2 (0 tr. okruhů), 2. E. Öbergová (Švéd.) -12,5 (2), 3. Solová -14,4 (1), 4. Alimbekavová (obě Běl.) -20,6 (0), 5. Preussová (Něm.) -24,2 (1), 6. Chevalierová-Bouchetová (Fr.) -27,8 (1), 7. Perssonová (Švéd.) -34,4 (0), 8. Chevalierová (Fr.) -38,1 (0), 9. Herrmannová -43,1 (1), 10. Voigtová (obě Něm.) -44,4 (0), …18. Davidová -59,0 (1), 34. Jislová -1:22,8 (1), 54. Vinklárková -1:57,3 (1), 58. Puskarčíková -2:02,9 (1), 69. Charvátová (všechny ČR) -2:20,7 (4).

Pořadí SP (po 3 z 22 závodů): 1. Hauserová 134, 2. Alimbekavová 129, 3. E. Öbergová 111, 4. Davidová 109, 5. Röiselandová (Nor.) 108, 6. Herrmannová 96, …34. Puskarčíková 30, 35. Jislová 30, 52. Vinklárková 12, 53. Charvátová 8.

před 19 minutami

STAN půjde do voleb v Praze samostatně, s ANO vládnout nechce

STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Předseda pražské organizace a náměstek primátora Petr Hlubuček řekl, že o tom dnes rozhodl krajský výbor hnutí. Dodal, že STAN očekává dvouciferný volební výsledek a v případě účasti na vládě v metropoli nechce spolupracovat s hnutím ANO. V posledních volbách v roce 2018 bylo hnutí STAN s TOP 09 a KDU-ČSL součástí koalice Spolu pro Prahu. Pro příští volby se už na spolupráci dohodly ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Na pražském magistrátu nyní vládnou Piráti, Praha Sobě a Spojené síly (STAN, TOP 09 a KDU-ČSL). V opozici jsou ANO a ODS. "Máme za sebou spoustu odmakané práce a úspěšných projektů. TOP 09 se nakonec rozhodla jít do koalice s opoziční ODS, což samozřejmě respektujeme, my jsme vždycky byli připraveni jít i samostatně," řekl Hlubuček. Dodal, že na kandidátce se mohou objevit také odborníci a veřejně známé osobnosti.

před 30 minutami

Vinařstvím roku 2021 je Reisten z Pavlova, zvítězilo i mezi středními výrobci

Vítězem 12. ročníku soutěže Vinařství roku se stalo vinařství Reisten z Pavlova na Břeclavsku, které zároveň zvítězilo v kategorii středně velkých vinařství s produkcí od 50 000 do 250 000 litrů za rok. V kategorii malých vinařství s produkcí do 50 000 litrů ročně zvítězilo pražské vinařství Salabka, mezi velkými producenty stejně jako loni znojemský Lahofer. Výsledky soutěže dnes vyhlásili v brněnské hvězdárně zástupci Svazu vinařů na galavečeru, který byl zároveň přenášen on-line.

Kromě ocenění v hlavních kategoriích uděloval Svaz vinařů i cenu Enolog roku určenou pro znalce vín do 40 let, kterou letos získal Jakub Smrčka z Thaya vinařství.

Soutěž vyhlašuje a titul uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za podpory Vinařského fondu ČR, Jihomoravského kraje a města Brna.

před 47 minutami

Camara zařídil dvěma góly Pardubicím výhru v Plzni

Hokejisté Pardubic zvítězili v předehrávce 46. kola extraligy na ledě čtvrté Plzně 4:3 v prodloužení a natáhli svoji sérii výher na sedm zápasů. Posunuli se tak na druhé místo o dva body před Hradec Králové. Indiáni si připsali šestou porážku z posledních osmi zápasů.

Předehrávka 46. kola hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice 3:4 v prodl. (1:0, 1:0, 1:3 - 0:1)

Branky a nahrávky: 20. F. Přikryl (Bulíř, F. Suchý), 25. Bulíř (F. Suchý), 57. L. Kaňák (M. Lang) - 41. Camara (Robertson, R. Kousal), 46. Robertson (Cienciala, Poulíček), 51. Cienciala (Košťálek, J. Mikuš), 63. Camara. Rozhodčí: Hejduk, R. Svoboda - Komárek, Šimánek. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Aktualizováno před 51 minutami

Nehoda dvou osobních aut uzavřela dočasně dálnici D6 u Kynšperka

Dálnici D6 u Kynšperka nad Ohří dnes k večeru uzavřela dočasně nehoda dvou osobních aut. Policie uvedla, že při nehodě byli dva lidé lehce zraněni. Dálnice byla kvůli vyšetřování nehody dočasně uzavřena ve směru z Karlových Varů na Cheb, informovala krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Dálnice se znovu podle policie otevřela okolo 19:30.

Podle policie je na silnici v těchto místech souvislá vrstva sněhu. Podmínky na silnicích se v Karlovarském kraji zhoršily už odpoledne, kdy při teplotách pod nulou začalo nejprve pršet a vpodvečer se déšť změnil na sněžení. Policie ale varuje řidiče, že namrzají komunikace po celém Karlovarském kraji.