reklama
 
 

Davidová před první štafetou pálila precizně. Charvátovou neodepisují, ale 11 trestných kol je moc

12. 1. 2017
Ve čtvrtek odpoledne se v Ruhpoldingu jede druhá ženská štafeta letošní sezony. Češky obhajují čtvrté místo z Pokljuky v obměněné sestavě. Davidová pojede místo Charvátové.

Ruhpolding – Čeští muži zahájili program Světového poháru v německém Ruhpoldingu pátým místem a zopakovali tak slušný výsledek z Pokljuky. Teď je řada na ženách. Ty skončily v první štafetě letošního ročníku čtvrté a rozhodně je v jejich silách zaútočit na stupně vítězů.

Ve čtvrtek odpoledne ale pojedou v novém složení, vůbec poprvé se v týmovém klání na nejvyšší úrovni představí teprve dvacetiletá Markéta Davidová.

Úspěšná juniorská reprezentantka je v současnosti pro trenéry prakticky jedinou možností, jak štafetu oživit. Jessica Jislová totiž zatím nepodává ve Světovém poháru konkurenceschopné výkony. A štafetové nezdary Lucie Charvátové se v poslední době opakovaly s železnou pravidelností.

Před pár lety ještě běžkyně na lyžích totiž jela šest štafet a celkem v nich musela jedenáctkrát obkroužit trestné kolo. Trenéři usoudili, že to už je prostě trochu příliš.

Davidová pojede na druhém úseku

Šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář ale v rozhovoru pro oficiální web českého biatlonu potvrdil, že do budoucna nemá Charvátová dveře do štafety rozhodně zavřené. Ve třiadvaceti letech má na vypilování zatím velmi nejisté střelby ještě spoustu času.

Debutantka Davidová pojede na druhém úseku a doplní tak stálou trojici Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, Gabriela Koukalová. Trenéři mají zatím v Ruhpoldingu z jejího tréninkového projevu velmi dobrý dojem. Stejně jako z Vítkové, která se k závodění vrací po přestávce zaviněné nemocí.

"Veroniku i Markétu jsem pozorně sledoval na tréninku a střelecky se jim tady dařilo. Obě střílely přesně i rychle. Samozřejmě podstatné bude, jak dokážou trénink převést do závodů. Teprve potom budeme schopni opravdu hodnotit,“ poznamenal trenér ženské části reprezentace Zdeněk Vítek.

Davidová zažila křest ohněm v áčkové reprezentaci během Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Tam startovala ve sprintu, do první šedesátky zaručující postup do stíhacího závodu se ale neprobojovala. Od té doby znovu trénovala s juniorskou reprezentací pod vedením známého trenéra Jindřicha Šikoly. O víkendu jela Německý pohár v Oberwiesenthalu, ve sprintu juniorek doběhla druhá. 

Bude Vítková stoprocentní?

V Ruhpoldingu se velký talent českého biatlonu představí minimálně ještě v sobotním sprintu. Podle trenérů ale jejím letošním vrcholem zůstává únorové juniorské mistrovství světa ve slovenském Osrblie. „Neznamená to však, že by se nemohla zúčastnit ani mistrovství světa v Hochfilzenu. Nominaci si může vybojovat," upřesnil Rybář.

Výsledek štafety bude výrazně záviset také na výkonu Veroniky Vítkové. Ta prodělala během vánoční přestávky těžkou chřipku, několik dní měla horečku až k 39 stupňům Celsia. Trénuje od začátku ledna.

„Jsem přesvědčený, že Veronika ukáže vysoký standard, na druhou stranu po deseti dnech tréninku ji tělo ke stoprocentnímu výkonu ještě zřejmě nepustí," varoval šéftrenér Ondřej Rybář.

I přesto je česká štafeta podle webu biathlonworld.com jednou z těch nejvíce favorizovaných. O medaile se má prát s týmy Německa, Francie a Ukrajiny. Závod začíná ve 14:45 a kromě přímého přenosu na programu ČT Sport jej můžete sledovat také v online reportáži na Aktuálně.cz.

autor: Aleš Vávra | 12. 1. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama