Další česká biatlonová senzace? Voborníková je cílevědomý dříč, který si přidává

Aleš Vávra Aleš Vávra
5. 2. 2019 7:52
Osmnáctiletá biatlonistka získala na dorosteneckém světovém šampionátu dvě stříbrné medaile a potvrdila pověst dalšího velkého talentu.
Tereza Voborníková.
Tereza Voborníková. | Foto: ČTK

V roce 2012 dobyla svět biatlonu Gabriela Koukalová. Bylo jí třiadvacet. Letos na stupně vítězů premiérově vystoupila Markéta Davidová. Na začátku ledna oslavila dvaadvacáté narozeniny.

Pokud tahle česká biatlonová matematika opravdu funguje, má Tereza Voborníková ještě čtyři roky na tvrdou práci, jež by jí jednou mohla vynést k podobným úspěchům, jaké si připsaly její starší kolegyně.

Mladičké biatlonistce z Jilemnice bude na konci května teprve devatenáct. V příští sezoně se postěhuje z dorostenecké kategorie do juniorské.

Už teď ale prokazuje působivý progres.

Roli jedné z širšího okruhu favoritek Češka ve slovenském Osrblie chladnokrevně splnila na výbornou. Odvezla si dva cenné kovy.

"Dvě medaile úplně předčily moje očekávání. Děkuji všem, kteří mi k nim pomohly. Je to pro mě velká motivace nejen do zbytku sezony, ale především směrem k letní přípravě a přechodu mezi juniorky," zhodnotila Voborníková šampionát pro oficiální web Českého biatlonového svazu.

Uspěla ve čtyřpoložkových závodech. Hned na úvod mistrovství skončila druhá ve vytrvalostním klání, na závěr se pak podobně prosadila ve stíhačce. Vůbec poprvé v kariéře zvládla čtyři střelecké zastávky v jediném závodě bez chyby a z jedenácté pozice po sprintu vyletěla až těsně pod absolutní vrchol.

"Výkon Terky Voborníkové, to byla jedna velká paráda na střelnici i na trati," uznal kouč Aleš Lejsek. Voborníková byla na běžkách čtvrtá nejrychlejší. Kdyby se nejelo s rozestupy po sprintu, byla by v tomhle závodě zlatá. "Jistotou oplývala už při nástřelu, a pak si sebevědomí přenesla také do závodu. Udělala nám všem velkou radost," dodal trenér.

Studentka jilemnického gymnázia na sebe zaslouženě poutá pozornost. Nemůže jí stále sílící pověst velkého talentu svazovat a škodit?

Ti, kteří ji znají, si to nemyslí. Voborníková je na svůj věk vyzrálou závodnicí, je pilná a poctivá při tréninku. Klubový trenér z Jilemnice a bývalý reprezentant Tomáš Holubec na ni pěje chválu.

"Tereza rovná se velký dříč. Vždy do puntíku splní, co má předepsané a často si přidá i něco navíc," přiblížil vycházející hvězdu na stránkách svazu. Voborníková je uzavřenější osobností, dokáže si vystačit sama se sebou. A má v sobě výraznou dávku cílevědomosti.

"Je velice vyzrálá. Hodně přemýšlí o tom, co, jak a proč dělá. Je pečlivá, tréninkový deník má vždy v pořádku a včas vyplněný," dodal Holubec.

Přesun z juniorských kategorií mezi dospělé bývá často problematický. Stejně cenný, jako medailové úspěchy z MS, proto pro Voborníkovou může být první úspěch v seniorské kategorii, kterým se blýskla v lednu v Polsku.

Při své premiéře v IBU Cupu dokázala ve sprintu úspěšně konkurovat ženám a dojet si pro osmadvacáté místo. Úspěch v kategorii, do které oficiálně přejde až za čtyři roky, mladou závodnici nabyl sebevědomím. A fanoušky zase opodstatněnou nadějí, že je o budoucnost českého biatlonu postaráno.

Rozhovor s Terezou Voborníkovou po zisku stříbra ve stíhačce:

 

Právě se děje

před 19 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy