"Chci být zase nejlepší," burcuje Fourcade. Jeho norský rival si před sezonou nevěří

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
30. 11. 2019 7:12
Zase to bude o nich. Dvě hlavní postavy, které momentálně táhnou světový biatlon. A fanoušci už se nemůžou dočkat, až Francouz Martin Fourcade a Nor Johannes Thingnes Bö rozehrají další drama v boji o velký křišťálový glóbus. První představení je na programu už o víkendu v Östersundu.
Johannes Bö a Martin Fourcade
Johannes Bö a Martin Fourcade | Foto: Milan Kammermayer

Sám vlastně moc neví, co se s ním v loňské sezoně dělo. Možná se na něm podepsala změna trenéra, možná syndrom vyhoření po šňůře sedmi vítězství v celkovém bodování Světového poháru.

"Cítil jsem se jak nahý bojovník uprostřed válečného pole, beze zbraně neschopný se bránit," cituje slova francouzského šampiona Eurosport. 

I proto jednatřicetiletý Fourcade předčasně ukončil sezonu a na poslední tři zastávky biatlonového kolotoče už neodcestoval. V celkovém pořadí Světového poháru tak skončil až dvanáctý.

Jeho největší rival Johannes Bö se ho ovšem zastal. "Když máte za sebou takovou kariéru jako on, každý o trochu horší výsledek se bere jako propadák. Ale tak to nebylo, Martin neměl zase tak špatný rok," chválí Nor svého soka.

Fourcade si vybojoval dvě individuální zlata, jedno ze štafety, další dvě stříbra a bronz. Přesto byl nespokojený, protože na světovém šampionátu se na stupně nedostal vůbec a glóbus mu s jistotou unikal.

"Martin je opravdový biatlonista, nejrychlejší lyžař a možná ne nejrychlejší, ale pořád výborný střelec, všichni ho pozorujeme co dělá a snažíme se mu přiblížit, je to vzor pro všechny," hází další supertlativa Bö.

Sám si myslí, že delší pauza Francouzovi prospěla a na testech u něho pozoroval starého dobrého "fučáka".

"Podle mě je zase zpátky a zase bude chtít všem ukázat, že mě dokáže porazit," myslí si Nor.   

I Fourcade jeho slova potvrzuje. "Udělám všechno, co půjde, abych byl zase nejlepší. Cítím, že moje ztracené sebevědomí je zpátky," hlásí jedenáctinásobný mistr světa.

Druhá hvězda startovního pole už tak optimistická není. Bö loni získal 15 individuálních prvenství, přidal čtyři tituly mistra světa a pochopitelně i velký glóbus.

"Tohle bude v podstatě nemožné zopakovat, teď se začne zase od nuly a nebudu to mít snadné," šestadvacetiletý biatlonista. 

Ani nemůže zaručit, že odzávodí celou sezonu světového poháru, pravděpodobně, některé zastávky zkraje roku vynechá, protože očekává příchod potomka a nechce o to přijít. 

"Je pro mě hodně důležité, abych byl u toho, až se naše dítě narodí, o takové momenty v životě prostě nechcete přijít. Ale jsem připravený se pak vrátit s o to větší chutí, jako otec dostanu extra motivaci navíc," dodal Bö. 

Kolotoč Světového poháru začíná v Östersundu v sobotu závody smíšených štafet, v neděli program pokračuje sprinty mužů i žen. 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy