Medailová sklizeň v biatlonu: Krčmář je mistrem světa, Davidová přidala stříbro

Aktualizováno 28. 8. 2021 16:53
Michal Krčmář vyhrál na mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích v Novém Městě na Moravě sprint a navázal na zlato z Vysočina Arény z roku 2018. Markéta Davidová získala stříbro a vybojovala na šampionátu druhou medaili po triumfu v pátečním supersprintu.
Markéta Davidová.
Markéta Davidová. | Foto: Red Bull Content Pool

Junioři Tomáš Mikyska s Vítězslavem Hornigem ovládli v Novém Městě i druhý závod, zatímco v supersprintu zvítězil Hornig před Mikyskou, ve sprintu si pořadí prohodili.

Čtvrtý muž ze supersprintu Krčmář předvedl tentokrát bezchybnou střelbu a na trati 7,5 km čtvrtou nejrychlejší jízdu. Druhého Slováka Mateje Balogu porazil o 10,2 sekundy, třetí byl s odstupem 23,1 sekundy po dvou trestných kolech nejrychlejší běžec Cornel Puchianu.

"Udělal jsem vše, jak jsem měl. Z toho pohledu jsem spokojený. I když i na mém výkonu by se chyby našly. Stojka nebyla plynulá, rány jsem odkládal a tak ztrácel čas. Věřím, že až se ještě více vyzávodím, bude to lepší, plynulejší, rychlejší. Mám ohromnou radost z atmosféry, kterou tady dnes vytvořili fanoušci. A těším se, že dorazí i v neděli. Je to úplně jiné závodění, než co jsme zažili v zimě v prázdných arénách," řekl stříbrný medailista z olympijských her Krčmář.

Osmý skončil Jakub Štvrtecký, jehož o lepší výsledek připravila tři trestná kola. Sedmnáctý byl Mikuláš Karlík.

Letošní biatlonová mistryně světa z vytrvalostního závodu Davidová dnes byla na střelnici bezchybná. Běžecky ale česká jednička nestačila na Polku Moniku Hojniszovou-Staregovou, která ji navzdory trestnému okruhu porazila o 11,1 sekundy. Třetí skončila se ztrátou dalších 10 sekund Slovinka Polona Klemenčičová.

"Moc spokojená jsem se střelbou. A na trati vždy nechám vše, a tak tomu bylo i dnes. Byl to třetí závod ve dvou dnech. Program je náročný, ale na podobný nápor jsme všichni zvyklí ze zimy nebo z tréninků. Prostě to musíme vydržet, je to pro každého stejné," řekla Davidová.

Druhou nejlepší Češkou byla na patnáctém místě Natálie Jurčová, další domácí závodnice Jessica Jislová, Lucie Charvátová, Tereza Vinklárková a Eliška Teplá skončily ve čtvrté desítce.

Hornig s Mikyskou na 7,5 kilometru dlouhé trati absolvovali jeden trestný okruh. Zatímco Mikyska chyboval při první střelbě, Hornig nedal poslední ránu na položce vestoje, čímž se připravil o druhé zlato.

"Možná dnes bylo to zranění kolenních vazů z června na mé straně. Cítil jsem se odpočatý, jelo se mi opravdu dobře. A to jsem ještě v zápalu boje spadnul. V posledním kopci jsem si hůlkou píchnul mezi lyže a poroučel jsem se k zemi. Naštěstí jsem hůl nezlomil, rychle se zvedl a ještě jsem mohl normálně zafinišovat. Celkově se mi závod povedl," uvedl na svazovém webu Mikyska.

V závodě juniorek skončila z Češek nejlépe Tereza Voborníková, která obsadila páté místo. Zvítězila Ruska Anastasija Ševčenková, která zvládla závod na 6 km bezchybně.

Šampionát v neděli zakončí stíhací závody.

Mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích v Novém Městě na Moravě - sprint:

Ženy (6 km): 1. Hojniszová-Staregová (Pol.) 16:56,4 (1 tr. okruh), 2. Davidová (ČR) -11,1 (0), 3. Klemenčičová (Slovin.) -21,0 (0), …15. Jurčová -1:31,6 (1), 31. Jislová -2:04,7 (4), 32. Charvátová -2:11,1 (5), 37. Vinklárková -2:38,9 (4), 40. Teplá (všechny ČR) -2:53,3 (4).

Junioři (7,5 km): 1. Mikyska 20:37,9 (1), 2. Hornig (oba ČR) -10,3 (1), 3. Sklenárik (SR) -50,6, …8. Mareček -1:09,0 (3), 13. Kocián -1:39,0 (1), 31. Kabrda -2:53,0 (5), 32. Mánek (všichni ČR) -2:55,7 (5).

Juniorky (6 km): 1. Ševčenková (Rus.) 18:13,3 (0), 2. Bulinová (Lot.) -10,6 (1), 3. Repincová (Slovin.) -21,4 (1), …5. Voborníková -27,7 (1), 14. Masaříková -1:54,7 (0), 15. Jandová -1:58,2 (2), 17. Pavlů -2:05,1 (0), 22. Doležalová -2:14,5 (1), 27. Polednová (všechny ČR) -2:52,5 (5).

17:45 muži.