Českým biatlonistům se první závod po olympiádě nepovedl. Bodoval jen dvacátý Moravec

8. 3. 2018 19:50
Medailista z korejských her Michal Krčmář propadl a skončil až 88., vyhrál Rus Anton Šipulin. Martin Fourcade kvůli žaludečním potížím nestartoval.
Ondřej Moravec v Kontiolahti
Ondřej Moravec v Kontiolahti | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Kontiolahti - První závod Světového poháru biatlonistů po olympijských hrách vyhrál v Kontiolahti Rus Anton Šipulin, jenž v Pchjongčchangu nesměl startovat.

V desetikilometrovém sprintu bodoval z kvarteta Čechů jen Ondřej Moravec, jenž dojel dvacátý. Stříbrný medailista z olympijského sprintu Michal Krčmář po nevydařené druhé střelbě skončil hluboko v poli poražených.

Třicetiletý Šipulin nestartoval na únorových olympijských hrách kvůli dopingové aféře ruských sportovců ze Soči 2014. Ačkoli neměl nikdy pozitivní dopingový test, nebyl bratr slovenské biatlonistky Anastasie Kuzminové k účasti v Pchjongčchangu zvláštní komisí pozván.

Dnes ve Finsku předvedl olympijský vítěz a mistr světa ze štafety čistou střelbu a o 5,8 sekundy porazil Lotyše Andrejse Rastorgujevse. Třetí skončil s odstupem 17,3 sekundy Francouz Quentin Fillon Maillet. Šipulin si připsal první vítězství v sezoně a jedenácté v kariéře.

Čtvrté místo obsadil se ztrátou 19 sekund Nor Johannes Thingnes Bö a snížil díky tomu náskok absentujícího lídra SP Martina Fourcadea z Francie. Trojnásobný zlatý medailista z Pchjongčchangu do sprintu nenastoupil kvůli žaludečním problémům a průběžné pořadí seriálu vede před Böm už jen o 11 bodů. Na konci sezony se však biatlonistům škrtají dva nejhorší výsledky.

Dvanáctý dnes dojel slavný Ole Einar Björndalen, jenž se nedostal do norské nominace pro olympijské hry. S čistou střelbou byl nejúspěšnější biatlonista historie třetí nejlepší z Norů, o výraznější výsledek připravil čtyřiačtyřicetiletou legendu pomalý běh.

Českým reprezentantům se první závod po ZOH příliš nevydařil. Moravec, jenž přijel do Finska potlučený po pádu v tréninku, na střelnici jednou chyboval a uzavřel dvacítku s odstupem 51,2 sekundy. Adam Václavík obsadil 44. místo, loučící se Jaroslav Soukup dojel na 66. pozici a Krčmář až na 88. příčce. Stříbrný olympijský medailista zastřílel čistě vleže, ale vestoje minul čtyřikrát a propadl se. Michal Šlesingr kvůli zdravotním potížím nestartoval.

V pátek jedou v Kontiolahti sprint ženy.