Česko má biatlonového mistra světa. Junior Mareček ovládl vytrvalostní závod

24. 2. 2022 23:54
Český biatlonista Jonáš Mareček se stal v americkém Soldier Hollow juniorským mistrem světa ve vytrvalostním závodě. Na patnáctikilometrové trati chyboval dvakrát vleže, vstoje byl přesný a v běhu zaznamenal čtvrtý nejlepší čas. Na jeho triumf navázala v závodu juniorek na 12,5 kilometru bronzem Tereza Voborníková.
Jonáš Mareček
Jonáš Mareček | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Jednadvacetiletý Mareček zvítězil před dvojicí Norů. O sedmnáct vteřin pomalejší byl Vetle Paulsen, Martin Uldal ztratil přes půl minuty.

Tomáš Mikyska vybojoval se třemi chybami na střelnici 11. místo, Jakub Kocián obsadil 26. pozici a Ondřej Mánek skončil na 33. místě.

"Už před závodem jsem si uvědomoval, že patřím mezi favority, že třeba můžu i vyhrát, pokud budu střílet dobře," popisoval Mareček na webu České biatlonové unie.

"Proto jsme si nemyslel, že bych mohl vyhrát se dvěma chybami. Ale také ostatní chybovali a já jsem tak dostal šanci. Při čekání v cíli jsem byl hodně nervózní, ale trenér Michael Málek nám hlásil, že zezadu startovního pole už o titul nikdo nejede. S každým dalším soupeřem v cíli se ty pocity štěstí násobily," líčil čerstvý šampion.

Poslední juniorský titul mistra světa vybojovala současná česká jednička Markéta Davidová v Estonsku před čtyřmi lety ve stíhacím závodě. Mezi juniory se radoval naposledy Petr Hradecký, který před šestnácti lety rovněž na americké půdě v Presque Isle ovládl sprint.

Voborníková se do USA přesunula z olympiády v Pekingu. Po prvních dvou čistých položkách chybovala jednou v předposlední i poslední střelbě.

Třetí byla s odstupem 53,7 sekundy za vítěznou Lisou Marií Sparkovu z Německa. Stříbro získala Francouzka Oceane Michelonová.