Davidová neví, co je tlak. V tom má výhodu, může porazit kohokoli, věří odborníci

Aleš Vávra Aleš Vávra
12. 2. 2020 7:31
České ambice přece jen zeslábly. Zatímco v posledních sedmi letech se před každou vrcholnou akcí snily medailové sny, tentokrát se fanoušci českého biatlonu přece jen musí přeorientovat na skromnější úspěchy. Nebo ne?
V aktuální sezoně zajela dva bronzové sprinty. Dočká se Markéta Davidová medaile i na MS?
V aktuální sezoně zajela dva bronzové sprinty. Dočká se Markéta Davidová medaile i na MS? | Foto: Jaroslav Svoboda

Anterselva a její pohádkové údolí pod štíty majestátních Dolomit vítá světové hvězdy a Češi tentokrát rozhodně nejsou v první linii medailových favoritů.

"Je pravda, že očekávání vzhledem k vrcholné akci se odvíjí od toho, jaký byl dosavadní průběh sezony. Z tohoto pohledu asi můžeme říct, že cíle jsou teď menší, než bývaly před lety," uvědomuje si Jan Matouš, šéf jabloneckého klubu SKP Kornspitz, tradiční zásobárny reprezentačního výběru.

Než dvojnásobného medailistu ze šampionátů v letech 1987 a 1990 necháme uvést důvody, proč přesto nepropadat skepsi, podíváme se na výmluvná sezónní fakta.

V aktuálním pořadí Světového poháru je česká vlaječka nejvýše u šestnácté Markéty Davidové.

Největší naděje současné reprezentace sice dvakrát vystoupala na stupně vítězů, její bronzové sprinty se ale povedly hned v prvním trimestru, na úvod sezony v Östersundu a poté před Vánoci ve francouzském Annecy.

Muži se něčemu podobnému ani nepřiblížili, dvaadvacátou příčku v pořadí Světového poháru okupuje Michal Krčmář. Do elitní desítky se olympijský medailista podíval jen jednou, při hromadném startu v zamlženém Oberhofu, kde byl devátý.

Lucie Charvátová zazářila v Hochfilzenu, kde sprint dokončila na famózním šestém místě. Eva Puskarčíková byla tamtéž osmá ve stíhačce.

Zkušený Ondřej Moravec dojel ve dvou závodech těsně za desítkou a to je z výčtu úspěchů českých jednotlivců vše.

Zbavovat Čechy jakékoli naděje zamíchat pořadím na nejvyšších příčkách ale tak snadno nejde. Jde o vrchol sezony, ke kterému směřovalo veškeré tréninkové snažení už od začátku loňského léta.

"Myslím, že nějaký pesimismus není na místě. V Anterselvě se může stát cokoli," upozorňuje Matouš. Věří, že by se do boje o cenné kovy mohla zapojit především jeho klubová svěřenkyně, třiadvacetiletá biatlonistka z Janova nad Nisou Markéta Davidová.

"Šance určitě má. Je mladá, ale už mnohokrát prokázala, že se může měřit s kýmkoli," říká Matouš.

Její sílu vyzdvihuje i další bývalý úspěšný reprezentant Petr Garabík.

"Když se trefí, bude hodně vysoko. Na lyžích je výborná, navíc působí velice uvolněně, nepřipouští si na sebe žádné tlaky, což je hodně důležité a biatlonistce to dává výhodu. Má velkou šanci," říká muž, který byl v Anterselvě před pětadvaceti lety členem stříbrného českého družstva hlídek.

Ani on od Čechů neočekává hromadné ataky na stupně vítězů. "Chápu, že jsou lidé zvyklí na medaile a že se jim pak těžko vysvětluje nějaký výkonnostní propad. Když budou nějaká umístění do desítky, bude to každopádně velký úspěch," říká Garabík.

Matouš bude velmi zvědavý také na štafety. Muži dokázali dojet pátí v Hochfilzenu, ženy tamtéž šesté a mix také šestý v Pokljuce. "Je to osm střeleckých položek, vyjít by to muselo všem úplně na jedničku. Ale možné to je, myslím, že tam máme potenciál," podotýká.

Právě smíšená štafeta otevře program šampionátu ve čtvrtek odpoledne. V pátek program pokračuje ženským a v sobotu mužským sprintem. V neděli uvidí fanoušci v Anterselvě stíhací závody.

Loni ve švédském Östersundu se Češi museli obejít bez medailového zisku, předchozí dvě velké akce ale přinesly celkem šest cenných kovů.

Z olympiády v Jižní Koreji přivezli před dvěma lety Michal Krčmář stříbro a Veronika Vítková bronz. Oba uspěli ve sprintu.

Rok předtím na MS v rakouském Hochfilzenu to bylo ještě veselejší, především ale díky již nezávodící Gabriele Koukalové. Ta získala zlato ve sprintu, stříbro ve vytrvalostním závodě a bronz ve stíhačce. V individuálu zazářil také stříbrný Ondřej Moravec a český tým skončil třetí v medailovém pořadí národů. Lepší tehdy byli jen Němci a Francouzi.

 

Právě se děje

teď

Bývalý mluvčí Filosofické fakulty UK Kukal bude pracovat pro Národní knihovnu

Bývalý mluvčí Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Petr Kukal bude pracovat pro Národní knihovnu. Oznámil to ve středu na svém Twitteru. Fakultu musel Kukal opustit ke konci března kvůli příspěvkům na sociálních sítích a vyjádřením vůči některým členkám akademické obce. Na fakultě skončil po dohodě ke konci března.

"Vy, kdo máte zájem i nadále sledovat moje tweetování za veřejnou instituci, přidejte si @narodniknihovna," uvedl Kukal, který je zároveň básníkem, spisovatelem a publicistou.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

V březnu přerušilo podnikání o téměř polovinu více živnostníků než loni ve stejné období

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 procent více než ve stejném období loni. Nejvíc přerušují živnost podnikatelé v oboru stravování a kadeřnických služeb. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode. Podle ní jsou důvodem opatření přijatá v souvislosti se šířením koronaviru, kdy řada živnostníků nemůže podnikat nebo se o jejich zboží a služby podstatně snížil zájem.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit k Babišovu střetu zájmů

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) o dva měsíce, tedy do 5. června. Uvedla to ve středu Česká televize na základě vyjádření ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). Původně měla lhůta vypršet na konci tohoto týdne.

Podle auditu má Babiš přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace. Babiš jakýkoli střet zájmů popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy