Biatlonisty zničily tortilla i klíště. Po přípravě hrůzy se mají na co vymlouvat

av av
21. 11. 2019 7:31
S hořkým úsměvem popisuje velké problémy českých biatlonistů jejich trenér Zdeněk Vítek. Po minulé přípravě měl za to, že situace nemůže být horší. Období před startem nové sezony ho ale důrazně vyvedlo z omylu.
Michal Krčmář a Ondřej Moravec. Opory české reprezentace nezažily ideální přípravu.
Michal Krčmář a Ondřej Moravec. Opory české reprezentace nezažily ideální přípravu. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

"Mohl bych říct, že se teď máme na co vymlouvat," hlesl kouč mužské části národního týmu na úterní tiskové konferenci. Aby na vysvětlenou dodal: "Všechny ty problémy nám vůbec nepomohou, výpadky se mohou ve výsledcích odrážet dlouho. Ale samozřejmě se vymlouvat nechci. Tréninků jsme udělali spoustu."

Pravdou je, že biatlonisté nevstoupí do sezony, která má vrcholy v podobě světového šampionátu v Anterselvě a Světového poháru v Novém Městě na Moravě až v samotném závěru, v pozici favoritů. Spíš naopak.

Po mírném propadu v posledních dvou letech, kdy byli nejlepšími Čechy v celkovém hodnocení seriálu 27. Moravec, respektive 21. Krčmář, prognózy znovu nevyznívají optimisticky.

Češi si opět kladou vysoké cíle, zároveň jdou ale do sezony s veškerou opatrností a z prohlášení trenéra Vítka jsou cítit obavy. Tréninkové deficity reprezentantů nejsou zanedbatelné, zdravotních problémů si totiž užili víc než dost.

Michal Krčmář se jim vyhýbal dlouho, nakonec ale podlehl v nejméně vhodnou dobu, dva týdny před odjezdem na první sníh. Zřejmě za to mohla tortilla s kuřecím masem. "Přišly střevní problémy, potom se k tomu ještě přidala viróza. A dopadlo to tak, že byl Bimbo dva týdny bez tréninku," přiblížil Vítek zatím poslední z mnoha nesnází.

Už od června si těžké chvíle prožívá Tomáš Krupčík. Výkonnostní skokan loňské sezony onemocněl boreliózou.

"Říkal, že ho bolí pod kolenem, tak jsme si říkali, snad to nebude klíště. A samozřejmě bylo. Borelióza se ráda vrací, takže ještě teď dobírá antibiotika," uvedl trenér, který tak s jednatřicetiletým Krupčíkem nemůže počítat na první zastávku Světového poháru v Östersundu. Zapojit by se měl až v Hochfilzenu.

Osmadvacetiletý Krčmář by měl Östersund stihnout, o ideálním fyzickém rozpoložení si ale může nechat zdát.

Podobně jako Ondřej Moravec, který v přípravě bojoval s návratem problémů s játry a do srpna nemohl dělat vůbec nic. I v dalším průběhu pak pětatřicetiletého biatlonistu zpomalovaly virózy. "Má odtrénováno zhruba polovinu," potvrdil zkroušeně Vítek.

Co se absolvovaných tréninků týče, jsou na tom z týmu nejlépe ti nejmladší,  Adam Václavík a Jakub Švrtecký. Komplikace se totiž tak úplně nevyhnuly ani dalšímu matadorovi Michalu Šlesingrovi.

"Taky jsem to neměl bez problémů, byly tam nějaké virózky. Teď mám pro změnu zánět v zápěstí. Jsou to ale drobné věci, není to nic, co by mě výrazně limitovalo jako loni nebo jako borelióza Křupase," uklidnil šestatřicetiletý závodník.

Češi teď mohou jen doufat, že všechno zlé je pro něco dobré. Řada z nich po minulém roce chtěla vstoupit do ostrých klání odpočinutější. Navíc času vyladit formu na nejdůležitější okamžiky sezony je pořád dost.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy