Biatlonisty zničily tortilla i klíště. Po přípravě hrůzy se mají na co vymlouvat

av av
21. 11. 2019 7:31
S hořkým úsměvem popisuje velké problémy českých biatlonistů jejich trenér Zdeněk Vítek. Po minulé přípravě měl za to, že situace nemůže být horší. Období před startem nové sezony ho ale důrazně vyvedlo z omylu.
Michal Krčmář a Ondřej Moravec. Opory české reprezentace nezažily ideální přípravu.
Michal Krčmář a Ondřej Moravec. Opory české reprezentace nezažily ideální přípravu. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

"Mohl bych říct, že se teď máme na co vymlouvat," hlesl kouč mužské části národního týmu na úterní tiskové konferenci. Aby na vysvětlenou dodal: "Všechny ty problémy nám vůbec nepomohou, výpadky se mohou ve výsledcích odrážet dlouho. Ale samozřejmě se vymlouvat nechci. Tréninků jsme udělali spoustu."

Pravdou je, že biatlonisté nevstoupí do sezony, která má vrcholy v podobě světového šampionátu v Anterselvě a Světového poháru v Novém Městě na Moravě až v samotném závěru, v pozici favoritů. Spíš naopak.

Po mírném propadu v posledních dvou letech, kdy byli nejlepšími Čechy v celkovém hodnocení seriálu 27. Moravec, respektive 21. Krčmář, prognózy znovu nevyznívají optimisticky.

Češi si opět kladou vysoké cíle, zároveň jdou ale do sezony s veškerou opatrností a z prohlášení trenéra Vítka jsou cítit obavy. Tréninkové deficity reprezentantů nejsou zanedbatelné, zdravotních problémů si totiž užili víc než dost.

Michal Krčmář se jim vyhýbal dlouho, nakonec ale podlehl v nejméně vhodnou dobu, dva týdny před odjezdem na první sníh. Zřejmě za to mohla tortilla s kuřecím masem. "Přišly střevní problémy, potom se k tomu ještě přidala viróza. A dopadlo to tak, že byl Bimbo dva týdny bez tréninku," přiblížil Vítek zatím poslední z mnoha nesnází.

Už od června si těžké chvíle prožívá Tomáš Krupčík. Výkonnostní skokan loňské sezony onemocněl boreliózou.

"Říkal, že ho bolí pod kolenem, tak jsme si říkali, snad to nebude klíště. A samozřejmě bylo. Borelióza se ráda vrací, takže ještě teď dobírá antibiotika," uvedl trenér, který tak s jednatřicetiletým Krupčíkem nemůže počítat na první zastávku Světového poháru v Östersundu. Zapojit by se měl až v Hochfilzenu.

Osmadvacetiletý Krčmář by měl Östersund stihnout, o ideálním fyzickém rozpoložení si ale může nechat zdát.

Podobně jako Ondřej Moravec, který v přípravě bojoval s návratem problémů s játry a do srpna nemohl dělat vůbec nic. I v dalším průběhu pak pětatřicetiletého biatlonistu zpomalovaly virózy. "Má odtrénováno zhruba polovinu," potvrdil zkroušeně Vítek.

Co se absolvovaných tréninků týče, jsou na tom z týmu nejlépe ti nejmladší,  Adam Václavík a Jakub Švrtecký. Komplikace se totiž tak úplně nevyhnuly ani dalšímu matadorovi Michalu Šlesingrovi.

"Taky jsem to neměl bez problémů, byly tam nějaké virózky. Teď mám pro změnu zánět v zápěstí. Jsou to ale drobné věci, není to nic, co by mě výrazně limitovalo jako loni nebo jako borelióza Křupase," uklidnil šestatřicetiletý závodník.

Češi teď mohou jen doufat, že všechno zlé je pro něco dobré. Řada z nich po minulém roce chtěla vstoupit do ostrých klání odpočinutější. Navíc času vyladit formu na nejdůležitější okamžiky sezony je pořád dost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy