Krčmář předával první, Češi se ale propadli. Ženy dojely ve štafetě sedmé

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 3. 2023 18:19
České biatlonistky Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Markéta Davidová a Lucie Charvátová obsadily v závěrečné štafetě Světového poháru v Östersundu sedmé místo. Závod vyhrály Norky, druhá Francie ovládla celkové hodnocení disciplíny. Češky skončily v konečném pořadí štafet sedmé.
Michal Krčmář.
Michal Krčmář. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Reprezentačním kolegům se poslední štafeta sezony po nadějném úvodu nevydařila a tým ve složení Michal Krčmář, Tomáš Mikyska, Jakub Štvrtecký a Jonáš Mareček obsadil 11. místo. I pátý závod sezony vyhráli Norové, přestože kvůli koronavirové nákaze v týmu nasadili kombinovanou sestavu bez největších hvězd, a suverénně potvrdili vítězství v celkovém hodnocení. Češi klesli na konečné deváté místo.

Jislová po prvním úseku předávala na 11. místě, byla ale v balíku s dalšími týmy a na první místo ztrácela zhruba 25 sekund. Voborníková družstvo posunula na sedmou pozici a Davidová vyslala finišmanku Charvátovou na poslední šestikilometrový úsek na šestém místě v kontaktu s pátým Švédskem.

Útok na vyrovnání nejlepšího umístění sezony, kterým bylo v polovině ledna páté místo v Ruhpoldingu, se ale českému týmu nakonec nevydařil. Zatímco domácí Hanna Öbergová zastřílela jen s jedním dobíjením, Charvátová potřebovala tři náhradní náboje a ztratila. Zezadu se na ni navíc dotáhla rakouská štafeta a souboj v cílové rovince s Annou Gandlerovou česká závodnice prohrála.

Norky potřebovaly v celém závodě jen čtyři náhradní náboje a zvítězily s náskokem 15,2 sekundy před Francií. Třetí skončila štafeta Německa.

Krčmář rozjel mužskou štafetu výborně a i díky čisté střelbě předal na prvním místě. Jeho kolegové na jeho výkon ale nedokázali navázat a především na střelnici se trápili. Mikyska se propadl hned po první zastávce, poté co vleže třikrát dobíjel, ve stoje pak dokonce musel na trestné kolo a předal na 13. místě se ztrátou přes minutu a půl. Také Štvrtecký minul tři terče vleže a dva ve stoje a pozici týmu nijak nevylepšil. Mareček se na posledním úseku o dvě příčky posunul, souboj o umístění v první desítce se Slovincem Alexem Cisarem o desetinu sekundy prohrál.

Norové, kterým chyběli nakažení Johannes Thingnes Bö, Tarjej Bö i Sturla Holm Laegreid, zvítězili i s náhradníky suverénně o 22,5 sekundy před Francií. Třetí skončilo Německo.

Závody SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko) - štafety:

Muži (4×7,5 km): 1. Norsko (Strömsheim, Sörum, Dale, Christiansen) 1:09:12,4 (0 tr. okruhů + 7 dobíjení), 2. Francie (Lombardot, Guigonnat, Perrot, Fabien Claude) -22,5 (1+8), 3. Německo (Rees, Kühn, Nawrath, Doll) -37,4 (1+10), 4. Švédsko -59,8 (0+10), 5. Ukrajina -1:17,2 (0+4), 6. Rakousko -1:34,2 (0+10), …11. Česko (Krčmář, Mikyska, Štvrtecký, Mareček) -2:57,8 (1+14).

Konečné pořadí štafet (po 5 závodech): 1. Norsko 450 b., 2. Německo 330, 3. Francie 320, …9. Česko 175.

Ženy (4×6 km): 1. Norsko (Arnekleivová, Lienová, Tandrevoldová, Röiselandová) 1:08:00,7 (0+4), 2. Francie (Jeanmonnotová, Chevalierová, Colombová, Chevalierová-Bouchetová) -15,2 (0+7), 3. Německo (Hettichová-Walzová, Kebingerová, Voigtová, Herrmannová-Wicková) -27,2 (0+7), 4. Itálie -49,0 (0+7), 5. Švédsko -1:10,9 (0+10), 6. Rakousko -1:53,8 (0+3), 7. Česko (Jislová, Voborníková, Davidová, Charvátová) -1:54,2 (0+10).

Konečné pořadí štafet (po 5 závodech): 1. Francie 345 b., 2. Norsko 325, 3. Švédsko 321, …7. Česko 188.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy