Davidová dvakrát minula, druhá medaile byla příliš vzdálená

Aktualizováno 21. 2. 2021 16:15
Biatlonistka Markéta Davidová uzavřela své vystoupení na mistrovství světa třináctým místem v závodě s hromadným startem

Světová šampionka z vytrvalostního závodu ztrácela i na trati a zaostala téměř o minutu a tři čtvrtě za vítěznou Lisou Theresou Hauserovou. Rakušanka jako jediná vyčistila všechny terče a zvítězila o 21,7 sekundy před Ingrid Landmark Tandrevoldovou z Norska.

Davidová jako světová šampionka měla startovní číslo dva a vyrážela z první řady, ale hned po startu se začala propadat. Na první střelbu přijela až na chvostu pole. "Dvakrát jsem v prvním kole měla s někým kolizi a klekla jsem si na kolena. Bohužel jsem to tam nějak úplně nevymyslela. Jela jsem uprostřed, kde se moc nedalo jet a nešlo se vyhnout, nikdo mě nepustil," popsala Davidová České televizi.

Úvodní nulou, což byla na MS její sedmá čistá položka za sebou, se posunula na desátou příčku. Čelo měla na dohled, ale několikasekundové manko smazat nedokázala. Pak dvakrát udělala po jedné chybě a propadla se do druhé desítky. Z té se neposunula navzdory povedené závěrečné stojce.

Čtyřiadvacetiletá Češka bývá obvykle jednou z nejrychlejších běžkyň, ale dnes měla až patnáctý čas s více než minutovou ztrátou na nejlepší Tiril Eckhoffovou. "Musím to s někým zkonzultovat. Nevím, jestli jsem byla tak špatná já, nebo ty lyže, ale bylo to umírání od třetího kola," uvažovala.

Celkově hodnotila poslední závod zlatého MS rozporuplně. "Nadšená nejsem, ale zklamaná úplně taky ne. Mrzí mě položky po té jedné ráně. Tu ránu na stojce jsem měla zkusit odložit a znovu najet. Celkově to dneska byla velká škola," řekla Davidová.

Vítězná Hauserová získala na tomto šampionátu druhou individuální medaili po stříbru ve stíhačce, navíc pomohla Rakousku ke druhému místu ve smíšené štafetě. Před Pokljukou přitom vyhrála jediný závod Světového poháru. Ze závěrečné položky odjížděla s náskokem 18 sekund před Italkou Lisou Vittozziovou, která musela na jedno trestné kolo.

Hauserová napravila zaváhání z vytrvalostního závodu, kde se třemi nulami útočila na vítězství, ale na závěrečné stojce k radosti českých fanoušků dvakrát minula a skončila čtvrtá. "Takže dneska jsem si před poslední střelbou říkala: 'Liso, uklidni se. Jde o medaili. Neudělej stejnou chybu jako ve vytrvalostním.' Věděla jsem, že umím střílet vestoje velmi dobře," svěřila se novopečená šampionka na tiskové konferenci.

Vittozziová medailovou příčku neudržela. Přehnala se přes ni trojice Norek. Za stříbrnou Tandrevoldovou se nakonec k bronzu propracovala Eckhoffová, jež ve finiši porazila Marte Olsbuovou Röiselandovou.

Eckhoffová sice udělala tři chyby, přesto získala svou šestou medaili na šampionátu v Pokljuce. Neuspěla jen v závodě s hromadným startem, kde byla třiadvacátá. "Dva kilometry před cílem jsem si uvědomila, že mám šanci na medaili. Nevím, odkud se ta energie vzala, ale měla jsem jí v závěrečných kilometrech vážně hodně. A měla jsem taky dobré lyže," radovala se nejúspěšnější žena šampionátu.

Chybující Krčmář

Biatlonista Michal Krčmář udělal v závodě s hromadným startem pět chyb na střelnici a mistrovství světa zakončil 26. místem. Závod vyhrál Nor Sturla Holm Laegreid, jenž při svém debutu na vrcholné seniorské akci získal druhý individuální a celkově čtvrtý titul.

Krčmář musel hned po první střelbě na jedno trestné kolo a propadl se do druhé desítky. Na trati podobně jako Markéta Davidová nestačil, na nejrychlejšího Johannese Thingnese Böa ztratil dvě a půl minuty. O zbytek nadějí na dobrý výsledek se připravil střelbou vestoje, při které udělal jednu a tři chyby.

Čtyřiadvacetiletý Laegreid chyboval jen jednou, což byl dnes nejlepší střelecký výsledek. V závěrečném kole bez problémů udržel vedení. Krajan Johannes Dale, jenž musel absolvovat dvě trestná kola, na něj ztratil 10,2 sekundy. Na bronzovou pozici se prosadil rovněž se dvěma chybami Francouz Quentin Fillon Maillet, jenž se dostal na stupně vítězů po čtvrtých místech ve stíhačce, vytrvalostním závodě a v mužské štafetě.

Mistrovství světa v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko) - závody s hromadným startem:

Ženy (12,5 km): 1. Hauserová (Rak.) 36:05,7 (0), 2. Tandrevoldová -21,7 (1), 3. Eckhoffová -23,0 (3), 4. Röiselandová (všechny Nor.) -23,6 (1), 5. Vittozziová (It.) -48,9 (1), 6. Preussová (Něm.) -52,6 (2), 7. H. Öbergová (Švéd.) -57,7 (2), 8. Wiererová (It.) -1:05,3 (3), 9. Bendiková (Lot.) -1:14,3 (2), 10. Hinzová (Něm.) -1:21,2 (1), …13. Davidová (ČR) -1:43,7 (2).

Průběžné pořadí SP (po 19 z 26 závodů): 1. Eckoffová 803, 2. H. Öbergová 765, 3. Röiselandová 759, 4. Hauserová 679, 5. Wiererová 639, 6. Preussová 638, …10. Davidová 501, 58. Puskarčíková 44, 61. Charvátová 37, 72. Jislová 21.

Muži (15 km): 1. Laegreid 36:27,2 (1 trest. okruh), 2. Dale (oba Nor.) -10,2 (2), 3. Fillon Maillet (Fr.) -12,8 (2), 4. Eder (Rak.) -23,1 (1), 5. Fak (Slovin.) -30,0 (1), 6. T. Bö (Nor.) -33,3 (2), 7. Hofer (It.) -39,7 (2), 8. J. T. Bö (Nor.) -45,4 (5), 9. Loginov (Rus.) -50,0 (2), 10. Samuelsson (Švéd.) -59,7 (3), …26. Krčmář (ČR) -3:26,0 (5).

Průběžné pořadí SP (po 19 z 26 závodů): 1. J. T. Bö 871, 2. Laegreid 839, 3. Dale 720, 4. Fillon Maillet 678, 5. T. Bö 663, 6. Jacquelin (Fr.) 617, …23. Krčmář 242, 36. Moravec 147, 70. Žemlička 17, 79. Krupčík 7, 81. Štvrtecký (všichni ČR) 6.